Amac  Dołączył: 03 Lip 2010
[K-x] Odcień fioletu w zdjęciach (jpeg)
Witam,
jestem tu po raz pierwszy.
Robię zdjęcia krajobrazowe/dokumentalne z paralotni z silnikiem. Od jakiegoś czasu (a właściwie to od kiedy mam k-x'a) słyszę, że moje zdjęcia maja mocny odcień fioletowy. Do tej pory wiązałem to z różnymi monitorami, np, na moim i kilku innych jest OK. Powiedzmy, że to są starsze monitory LCD. Na nowszych chyba właśnie widać ten fiolet. Problem się zaostrzył, gdy po wysłaniu do wydruku, odebrane zdjęcia właśnie okazały się tez mocno fioletowe. Więc tu już się zaczynam martwić - niemożliwe, że to właśnie "oni" mają mają jakieś takie dziwne karty graficzne, a ja nie.
Problem pogłębia fakt, że to moja pierwsza lustrzanka, kupiona właśnie pod te foty lotnicze.
Zazwyczaj fotografuje na preselekcji przesłony, do tej pory dawałem tryb zdjęć "jasny" z ostrością na max. (+wzmocniona ostrość). Balans bieli na auto. Przejście na "naturalny" trochę poprawiło sprawę, choć dalej widać fioletowy odcień. Gdyby nie te wydruki uznałbym, że to tak po prostu bywa w zależności od monitora.
Czy ktoś się spotkał z takim problemem, może to kwestia ustawień (mam stale włączoną kompensację prześwietleń i cieni)? WB mam na "auto".
Może jest ktoś z Krakowa, kto mógłby obejrzeć mój aparat i zobaczyć - a nuż to jest coś poważniejszego. Dodam, że nie spotkałem się z podobnym problemem u nikogo, kogo pytałem, a ma do czynienia z fotografia.
Pozdrawiam,
Anton.
PS. przykładowe zdjęcia są tu:
http://picasaweb.google.c...rowoHelOstrowo#
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Wydaje mi się, że kiks ma pewien problem z automatycznym balansem bieli. Widziałem podobne efekty już nie raz. Ustawiaj w puszce balans na słoneczko albo chmurkę i już powinno być lepiej bądź koryguj na komputerze. Tutaj przykład. Jedno twoje zdjęcie poprawione w camera raw. Balans bieli na auto + plus autolevels.




Poprawka
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
ja tam nie widze nic fioletowego

proponuje robic w rawach i potem ustawic balans bieli (jpegi zrobic mozesz zawsze)
zdjecia i tak wymagaja obrobki (az sie prosza o wiekszy kontrast) - drukowanie prosto z puszki to nie najlepszy pomysl

wydaje mi sie, ze na takich wysokosciach rozne rzeczy moga sie dziac z przepuszczalnaoscia powietrza i kolorami

pozatym niewielu z nas ma chyba doswiadczenie z fotkami w takich warunkach ;-)
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
Warunki nie są IMO wcale nadzwyczajne, bo podobne występują tez w górach. Ja swoje zdjęcia (K200D) zwykle odniebieszczam w wywoływarce RAW. Korekta wykonana przez White'a jest - jak na mój gust - zbyt przejechana w drugą stronę.
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
zy napisał/a:
na takich wysokosciach rozne rzeczy moga sie dziac z przepuszczalnaoscia powietrza i kolorami

zgadza się ........ trzeba brac pod uwagę, w górach i nad morzem, że widmo może sie przesunąć w kierunku ultrafioletu, poza tym odblaski pod innym kątem i/lub zamglenie.
poza ustawieniem balansu bieli spróbuj z filtrem polaryzacyjnym.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
A nie jest to po prostu tzw. perspektywa powietrzna? W takich warunkach było by to naturalne. Oko się przyzwyczaja i tego nie widzi, a aparat - owszem.
 

martino  Dołączył: 06 Paź 2009
Nie piszcie,że nie widzicie tych fioletowych chmurek........
Może i White trochę przesadził w drugą stronę,ale przynajmniej widać jakieś kolory a nie ten fioletowy zafarb.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
zy napisał/a:
wydaje mi sie, ze na takich wysokosciach rozne rzeczy moga sie dziac z przepuszczalnaoscia powietrza i kolorami


Cytat
zgadza się ........ trzeba brac pod uwagę, w górach i nad morzem, że widmo może sie przesunąć w kierunku ultrafioletu, poza tym odblaski pod innym kątem i/lub zamglenie.
poza ustawieniem balansu bieli spróbuj z filtrem polaryzacyjnym.


Ja również byłbym za taką opcją. Nie zmienia to jednak faktu że najwygodniej robić RAW-y i w przypadku błędu WB korygować to ręcznie.
 

roket  Dołączył: 15 Lis 2008
Ja tam żadnego fioletu też nie widzę ,faktycznie trzeba popróbować z polarem i wyczyścić matrycę bo zasyfiona.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Przesadziłem, czy nie przesadziłem. Pisałem, to są operacje z automatu w ACR. Można przecież dopracować dokładnie. Natomiast zdjęcia kolegi Amac na pewno nie mają poprawnego balansu. Patrząc na cienie wydaje mi się, że słońce jest jeszcze dość wysoko w związku z tym chmury powinny mieć coś w okolicach szarości lub lekko ciepłe zabarwienie.
 

m@rko  Dołączył: 07 Lut 2010
Ja tam specjalistą nie jestem, ale wydaje mi się że w pierwszej kolejności Amac musi zrobić porządek z monitorem (kalibrować lub wymienić i kalibrować). Informacje na temat kalibracji znajdzie na forum. Jak będzie widział w czym problem na swoim kompie, to bez problemu ustawi balans bieli w puszce. A wtedy pochwali się :mrgreen: wysoką jakością :mrgreen: (bo fajne widoczki są z motolotni)
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
m@rko napisał/a:
Amac musi zrobić porządek z monitorem


Dokładnie.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Proponuję zrobić najoczywistszy w takiej sytuacji test, który rozstrzygnie, czy to warunki mają wpływ na wynik, czy aparat - zrobić zdjęcie w innych warunkach. Czyli np. na ziemi. Kwiatkom, ładnej pani, ławce w parku, takie tam. To może dużo wyjaśnić. Inaczej będziemy teoretyzować do oporu, jakie te chmurki powinny być i nic z tego nie wyjdzie.
 
Amac  Dołączył: 03 Lip 2010
White napisał/a:
m@rko napisał/a:
Amac musi zrobić porządek z monitorem


Dokładnie.


Dzięki za odpowiedzi.


http://picasaweb.google.c...101114PodBabia# - tu dałem tryb "naturalny"
No mam problem z tymi zdjęciami. Żona ma laptopa i ja mam laptopa. Patrzymy na to samo moje zdjęcie z Picasy. Ja mam ładne kolory, żona ma te fiolety.

Po co mam kalibrować swój monitor, jeśli:
- nie mam na nim fioletowych odchyłów,
- w puszce nic nie grzebałem w ustawieniach kolorów.

Obawiam się innej rzeczy, że raczej czeka mnie wizyta w serwisie, jakieś sprawdzenie tych kolorów, czy kalibracja. Nie wiem, jak załatwić ten problem. Może faktycznie jest ktoś tu na forum z Krakowa z k-x'em i moglibyśmy sie spotkać?
Pozdrawiam,
Anton.

Być może rzeczywiście będę robił tylko w RAW'ach, ale póki co szukam chyba usterki w sprzęcie. No a RAW'y - próbowałem, marnie mi idzie ich obróbka ;)
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Amac napisał/a:
Po co mam kalibrować swój monitor, jeśli:
- nie mam na nim fioletowych odchyłów,
- w puszce nic nie grzebałem w ustawieniach kolorów.

Bo wszyscy mają je skalibrowane a na nich jest zafarb i jak oddasz zdjęcia do wywołania to przyjdą takie jakie są w rzeczywistości a nie takie jak ty je widzisz na monitorze.
Usterka w sprzęcie jest i przejawia się złym skalibrowaniem monitora, usterka do naprawienia w warunkach domowych.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Amac napisał/a:
Po co mam kalibrować swój monitor, jeśli:
- nie mam na nim fioletowych odchyłów,
- w puszce nic nie grzebałem w ustawieniach kolorów.


Ponieważ jak skalibrujesz, to będziesz widział rzeczywiście prawidłowo zdjęcia.
Skalibrowany monitor wyświetla kolory takie jakie są na zdjęciu. Potem jak zrobisz odbitki w labie będą one odpowiadały temu co widzisz na monitorze. Monitory i laby działają według norm i standardów tak samo jak twoja motolotnia. Automatyczny balans nie jest czymś doskonałym w aparatach. Ale możesz wysyłać do serwisu. Tylko po co jak sam możesz to sprawdzić równie dobrze.
 
Amac  Dołączył: 03 Lip 2010
Czyli mam założyć , że błąd kolorów w aparacie + złe ustawienie kolorów w monitorze mojego laptopa dają efekt całkiem naturalny? ;)
Oczywiście. Spróbuje skalibrować. Jak skalibruję monitor i wyjdą mi fiolety (a powinny, prawda?), to co mam wtedy zrobić z aparatem? Ręcznie ustawiać punkt na siatce "tego kwadratu od WB"? Metodą prób i błędów?
A przy okazji...
Bardzo dziękuję za cierpliwość!
Anton.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Jak skalibrujesz zobaczysz fiolety. Ja bym radził robić raw lub ostatecznie jpg i potem korygować na komputerze. Najprościej i najłatwiej. Korekcja na siatce na tym monitorku w aparacie to trochę zbyt ryzykowna sprawa. Monitorek wcale nie odwzorowuje prawidłowo kolorów. Ale próbować można. Dobre też są gotowe ustawienia w aparacie słoneczko światło - dzienne i chmurka - okolice zachodu słońca.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach