sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
technik219 napisał/a:
Do chwili obecnej trwa zażarta dyskusja co należy rozumieć pod określeniem "źródłowy nośnik" w odniesieniu do fotografii cyfrowej. Jedni twierdzą, że to jest oryginalna karta pamięci wyjęta z aparatu, inni, że dopuszczalne jest zgranie zdjęć z karty na płytę i dołączenie jej do dokumentacji.

Ostatnio główkowałem, bo dostałem umowę jak robiłem zdjęcia na planie filmu, gdzie była mowa o dostarczeniu "źródłowego nośnika". Powiedziałem, że karty nie oddam ;-) Ale uspokoili, że chodzi im o płytę, na której wysłałem zdjęcia .. ale czy to "nośnik źródłowy"? ..jak zwał tak zwał.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
SeizeThePicture napisał/a:
A co legislacji w PL... :shock: wcale mnie to nie dziwi...
To nie jest takie proste. W Common Law wszystko zalezy od sedziego. Jesli istnieje choc cien podejrzenia co do autentycznosci, sedzia nie przyjme fotografii cyfrowej jako dowodu. W polskim prawie jak widac jest to regulowane na poziomie ustawy. W perspektywie historii, te kilka lat fotografii cyfrowej to jednak toche krotki czas, zeby ustawodawca rzucal sie na hura i bez zastrzezen traktowal luzny plik jako pelnoprawny dowod. Na wszystko przyjdzie czas. Technologia okrzepnie, to pewnie i prawo sie zmieni.

A ten F4 to jest chyba dyzurny analog w CSI. W jednym odcinku, ustalili morderce na podstawie ustawienia korekcji dioptrycznej w aparacie :-)
 
liggy  Dołączył: 29 Kwi 2009
technik219 napisał/a:
w Polsce nadal policja fotografuje na analogach


Z tego co wiem, Wy - technicy dysponujecie jednak lustrzankami cyfrowymi, bodajże Nikona. Do czego są więc one wykorzystywane, jeśli miejsca zdarzeń robicie na analogach?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
liggy napisał/a:
Z tego co wiem, Wy - technicy dysponujecie jednak lustrzankami cyfrowymi, bodajże Nikona. Do czego są więc one wykorzystywane, jeśli miejsca zdarzeń robicie na analogach?

Nie każde zdjęcie jest zdjęciem mogącym stanowić dowód. Ogólnie: jeśli czynności, która jest utrwalana fotograficznie, nie można powtórzyć, np. oględziny miejsca, rzeczy, fotograficzne zabezpieczenie śladu, robi się to "analogiem". Jeśli jednak czynność jest możliwa do powtórzenia (wizje lokalne. okazania, eksperymenty procesowe itp), wtedy można "cyfrą". Zresztą w użyciu są nie tylko Nikony, także Canony, Sony (jeśli takowy zasponsoruje np. samorząd).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach