djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Wiem, ale mając kiepskie doświadczenia z migawką Zenita 19 jestem raczej ostrożny. A ten KM to w ogóle jest dostępny, czy to tylko takie widmo krążące po internecie gdzieś tak od ok. 6-7 lat?

[ Dodano: 2008-10-21, 18:18 ]
MiQ27 napisał/a:
Najwyżej kupią u sąsiadów zza miedzy
To Białorusini produkują migawki? :shock: ;-)
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Nie zza tej miedzy :-D
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Najpiekniejsza w nowym Lubitelu jest funkcja Endless Panorama. Wystarczylo nie dodawac wkladki maskujacej do formatu 6x4.5 zeby kwadratowe klatki nakladaly sie na siebie i niekonczonca sie panorama gotowa. Inna sprawa, ze kadrowac "na kominku" aparatem przekrzywionym na bok to wyzwanie naprawde dla prawdziwego artysty.
Ciekawe co dlalej? Przerobia jakos graflexy?
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Czy to normalne że w Lubitelu 166 nie widzę że cokolwiek wchodzi w ostrość na matówce?
Wszystko jest jak na hiperfokalnej bez względu na dystans i przysłonę.

[ Dodano: 2010-11-21, 18:50 ]
Ps. Jak załadować małoobrazkową kliszę do tego cuda :?:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ostrość jest możliwa do ustawienia tylko na środkowym polu wizjera- tam jest matówka. Na pozostałej części zawsze będzie ostro. Ten typ tak ma. :-P Aha, i raczej przy pomocy lupki tylko, chyba, że masz sokoli wzrok. :-D Co do małego obrazka: uciąć odpowiedni kawałek, przykleić w odpowiednim miejscu (na początku pod strzałką) do taśmy papierowej z szerokiego filmu (taśmą przylepną) i nawinąć do tyłu na normalną szeroką szpulę. Wykorzystując taśmę uzyskasz normalne przewijanie wg numerków.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dada napisał/a:
Ostrość jest możliwa do ustawienia tylko na środkowym polu wizjera- tam jest matówka. Na pozostałej części zawsze będzie ostro.

Jak mają Start i Flexaret bo się zastanawiam ;-) :?:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Start i Flexaret mają matówkę na całym obszarze wizjera. Lubitiel ma soczewkę zmatowaną jedynie w części centralnej. Można wymienić na normalną matówkę, ale jest od cholery roboty, bo obudowa jest pod wypukłe szkiełko zrobiona. Trzeba przerabiać nieco i problem jest z dobraniem odpowiedniego poziomu nad lustrem.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Dada napisał/a:
Trzeba przerabiać nieco i problem jest z dobraniem odpowiedniego poziomu nad lustrem.

Teoretycznie tak, ale praktycznie szkoda czasu i nakładów. Obiektyw celowniczy jest w rzeczywistości soczewką achromatyczną i daje ostrość tylko w centralnej części matówki. Zresztą ta zmatowiona centralna część, jak spojrzeć od spodu, jest wklęsła. Chyba, żeby zmatowić szkło od budzika (też ruskiego i starego).

[ Dodano: 2010-11-21, 20:28 ]
Na matówkę Starta nałożyłem soczewką Fresnela ze starego Saluta (miał matówkę i Fresnela osobno) i teraz mam matówkę jasną na całej powierzchni jak w Rolleifleksie.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Najpierw był Voigtlander . Potem konstrukcję aparatu przejeli rosjanie (po wojnie) co niektórzy twierdzili że było odwrotnie . Nazwali go Komsomolec potem powstał w latach 50tych Lubitel ze skopiowanym dalmierzem (takie też produkowali przed wojną), potem Lubitel 2 (to samo tylko styk do podłączenia lampy ) . Trudno wymagać od konstrukcji z lat 30tych cudów . Przed wojną produkowano Voigtlandery tego typu z dalmierzem bez dalmierza z ciemniejszymi i jaśniejszymi szkłami migawkami compur , compur rapid jak też i prymitywnymi . Były to jak na lustrzanki dwuobiektywowe tanie aparaty . Naprawdę godne uwagi są Lubitele 2 nie wiem dlaczego ale obraz z nich był miękki przyciągający wzrok . Nowsze to nie ten efekt smoliste cienie i nieostrości jakieś nie te . Na allegro Lubitele 2 są poszukiwane . Warto się pobawić jeśli ktoś ma dobry wzrok . Mam w kolekcji wszystkie typy . 166uniwersal ma nawet wkładke do wizjera i pod kliszę na 6/4,5
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Dada napisał/a:
Ostrość jest możliwa do ustawienia tylko na środkowym polu wizjera- tam jest matówka.


:shock: , ale jaja, takie małe cóś. No trudno, jakoś sobie poradzę.

Dzięki za instrukcje do instalki filmu 35mm :-B
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Czym róznią się 166B, 166U i 166?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Zasadniczo formatami. Wszystkie mają 6x6, a częśc z nich (nie pamiętam, które) dodatkowo 6x4,5. No i jeszcze drobiazgami, jak sposób zamykania tylnej ścianki, mocowanie szpuli zdawczej, rodzaj dźwigienek przysłony i czasu.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
model 166 ma opcję 6x4,5
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Pod linkiem, który podał plwk, napisali, że maskę na format 6x4,5 posiada tylko 166 Universal. Pozostałe czyli 166 i 166 B tego nie mają.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Fakt, małymi literami stoi jak byk że to Universal.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Kupiłem Lubitela 2 :mrgreen: :!:
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Najpierw był Voigtlander


Oto:[img][/img]
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Jaką średnicę mają filtry do Lubitela i czy cieżko je dostać?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
O ile dobrze pamiętam, to do 166 i Uniwersal są 40,5, a do 2 nie wiem. Zmierz po prostu. Z tą średnicą jest trochę problemu, bo najłatwiej jest dostać stare filtry radzieckie, lub PZO, ale czasami sa trochę podniszczone. Zainwestuj w Cokina (nie musi być oryginał) i wystarczy Cokin A. Mozna stosowac do 67 mm i wówczas przydaje się do praktycznie wszystkiego (za wyjątkiem bardzo szerokich kątów).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach