l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
MZcostam czy Z-1P?
Jaka jest Wasza opinia na temat Z-1P? Jak wypada w porownaniu do wysokich modeli MZ (procz MZ-Sa)? No i w koncu, jakie ceny aktualnie osiaga Z1-P?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: MZcostam czy Z-1P?
l_uka napisał/a:
Jaka jest Wasza opinia na temat Z-1P? Jak wypada w porownaniu do wysokich modeli MZ (procz MZ-Sa)?


Stary, ale jary, rewelacyjny sprzęt. Ergonomia na szóstkę. Bardzo dokładny światłomierz (jak dla mnie - setki slajdów naświetlone bez zarzutu). Trochę głośne przewijanie powrotne filmu (nie dam głowy, czy mu się tak z wiekiem nie stało). Autofokus bez rewelacji, raczej wolny ale w miarę dokładny. Wizjer duży i jasny (nie taki jak w manualach, ale lepszy niż w MZcostam), wymienne matówki. Mechaniczny podgląd GO (ciężko się guzik trochę wciska) - może byc wadą, ja rzadko używam. Stopka na lampę z boczku - sprzęt lepej wyważony.
Po doczepieniu dedykowanego gripa z paskiem - ergonomia jest na siódemkę, pozostałe parametry bez zmian :-)
Po włożeniu matówki ze złotym podziałem.... ech, dzisiaj chyba jakiś slajd do niego zapakuję :-)

Dzięki za przypomnienie, co takiego fajnego mam w szufladzie. :-D
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zależy co lubisz. Jeżeli chcesz mały korpus - to jednak "5n" - "3". Zetka jest trochę gabarytowo duża. Ale mi się to w niej podoba. Z całą pewnością jest to sprzęt na lata i prawdę powiedziawszy raczej nie potrafię zrozumieć ludzi pozbywających się takich puszek (chyba, że znaleźli się w takiej sytuacji, jak Spinner).
Podpisuję się pod tym, co napisał Jarek (zwijanie filmu od początku było głośne).
No i milszy dźwięk lustra niż w DLu :-P
Ceny? Dostaniesz poniżej 600PLN na Allegro, co oczywiście jest skandalem i powinno być zaskarżone do trybunału stanu.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Wady: glosny, mechaniczny DOF, slaby AF, wizjer cienki i wyswietlanie danych po boku, brak zasilania z AA, brak gripa chocby ze spustem, wiekszosc peka (niegroznie) przy klapce na baterie, IMHO niespecjalnie wyglada ze szklami "K" :-P - ogolnie za obecna cena jednak godny polecenia...

Jednak MZ-S ma wiekszosc tych wad wyeliminowana...

Pzdr
Spinner
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
No coz, porownywanie MZcostam i Z1P to troche jak porownywanie jablek i bananow ;-) Seria MZ odpowiada tradycji Pentaxa z czasow Super A i ME Super - male, poreczne, wyposazone tylko w to co niezbedne do zrobienia dobrego zdjecia. MZ-3 i MZ-5n to juz zupelne klasyki z AF ;-) Z1P dla odmiany byl projektowany jako korpus profesjonalny, jednak w pewnym momencie Pentax zwatpil w sens tego posuniecia - stad powstal korpus o profesjonalnych parametrach w plastikowej obudowie. Pod wzgledem mozliwosci nie ma co porownywac MZ-ek, w jakis sposob mozna przyrownac tylko MZ-Sa. Zupelnie inna jest tez, bardziej "elektroniczna" filozofia obslugi - jednemu bedzie sie to podobalo, drugiemu nie. W ogole cala seria Z, poza Z-10 byla dosc ciekawa. Kazdy, nawet najprostszy model (Z-70) mial shift programu i hyper manual (z pomiarem punktowym w Z-20 i Z-50). Wszystkie Z-tki mialy wzorowy uchwyt na dlon i bardzo jasne, asferyczne matowki, oraz niewykastrowany bagnet. Ciekawostka byla tez pelna obsluga powerzooma - o ile ktos ma jeszcze takie szklo - czyli do dyspozycji byl "zoom effect" "zoom clip" i "image size tracking". Generalnie dla kazdego cos innego :-)
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Wady: glosny, mechaniczny DOF, slaby AF, wizjer cienki i wyswietlanie danych po boku, brak zasilania z AA, brak gripa chocby ze spustem, wiekszosc peka (niegroznie) przy klapce na baterie, IMHO niespecjalnie wyglada ze szklami "K" :-P - ogolnie za obecna cena jednak godny polecenia...

Jednak MZ-S ma wiekszosc tych wad wyeliminowana...

Pzdr
Spinner

Wcale nie taki slaby AF, jednopunktowy ale szybki . A ergonomia b dobra. Ciekaw jestem czy matryca dobrze mierzy slajdy czy lepiej centralny...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Alek napisał/a:
Ciekaw jestem czy matryca dobrze mierzy slajdy czy lepiej centralny...


99% slajdow matryca w moim Z1p naswietlila OK.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Alek napisał/a:
Ciekaw jestem czy matryca dobrze mierzy slajdy czy lepiej centralny...


99% slajdow matryca w moim Z1p naswietlila OK.

no to dobrze, ja ma PZ1 wiec wczesniejsza wersje, z tego co czytalem to wersja bez p miala lepszy pomiar swiatla. w moim aparacie jest tak ze czasem nie dziala AF obiektywow, tzn raz zadziala i wyostrzy a raz nie ciekaw jestem czemu tak jest i czy ewentualnei koszt naprawy bylby wysoki
Alek
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Alek napisał/a:
w moim aparacie jest tak ze czasem nie dziala AF obiektywow, tzn raz zadziala i wyostrzy a raz nie ciekaw jestem czemu tak jest i czy ewentualnei koszt naprawy bylby wysoki

Trudno jast odoowiedzieć na to pytanie,Musisz zapytać Pana Rendaszke.
W moim uszkodzeniu uległa migawka,wypadł jeden nit od lamelki.
Wymiamna migawki wraz z serwisem aparatu 860 zł.(migawka 500 zł).
Jak widzisz serwis i naprawa drożej od ceny za jaką go możesz kupić.
Ale zgodnie z artykułem Mika wybór należy do Ciebie.
Pozdr.
Wiktor
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Do Alka.
Koszt naprawy to ok. 400 zł z VAT-em :evil: Wiem bo niedawno naprawiałem żoninego Z70, a znajomy MZ10. W obu przypadkach cena była taka sama. Dochodzi jeszcze koszt przesyłki kurierem. Cena samego zespołu napędu AF to 96 zł + VAT. Reszta to robocizna. Fakt, że aparat jest wyczyszczony i przekonserwowany, no i masz 6 m-cy gwarancji. Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach