pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Kupiłem fulfrejma i potrzebuję pomocy
Kupiłem średnioformatowego fulfrejma ;-)
Czyli 6x9. I mam kilka pytań.
Jak radzić sobie z przewijaniem filmu? Z tyłu są 2 okienka z czerwonymi szybkami (pewnie po to, żeby pokazały się znaczniki, ale nie widziałem nigdy na żywo filmu 120) - do czego one służą?
Gdzie lub jak dorobić wężyk spustowy? Czy będzie pasował zwykły od nowszych aparatów(nie mam takiego pod ręką, żeby sprawdzić).
Do czego służy te "okienko" przy obiektywie? Wydawało mi się, że służy do kadrowania, ale daje zupełnie inne pokrycie kadru, do tego kadru kwadratowego, niż celownik "ramkowy".

Tu link do mojego aparatu. LINK

[ Dodano: 2010-11-18, 16:44 ]
I jeszcze jedno - kto w Warszawie wywołuje filmy 120? Na razie nie czuję się na siłach do samodzielnego wywoływania cz-b filmów. Najpierw poćwiczę na 135.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
pawelek-79 napisał/a:
I jeszcze jedno - kto w Warszawie wywołuje filmy 120? Na razie nie czuję się na siłach do samodzielnego wywoływania cz-b filmów. Najpierw poćwiczę na 135.

Zagadaj do ludków i nauczą Cię na miejscu :)
I nie bój się! Ja się bałem a koniec końców to takie proste.

A co do fulfrejma to nie pomogę za bardzo.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
http://www.korex.net.pl/f...8&highlight=6x9 kupisz film zobaczysz kropki/cyferki i załapiesz .
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Re: Kupiłem fulfrejma i potrzebuję pomocy
pawelek-79 napisał/a:
Kupiłem średnioformatowego fulfrejma ;-)
Czyli 6x9. I mam kilka pytań.
Jak radzić sobie z przewijaniem filmu? Z tyłu są 2 okienka z czerwonymi szybkami (pewnie po to, żeby pokazały się znaczniki, ale nie widziałem nigdy na żywo filmu 120) - do czego one służą?
Gdzie lub jak dorobić wężyk spustowy? Czy będzie pasował zwykły od nowszych aparatów(nie mam takiego pod ręką, żeby sprawdzić).
Do czego służy te "okienko" przy obiektywie? Wydawało mi się, że służy do kadrowania, ale daje zupełnie inne pokrycie kadru, do tego kadru kwadratowego, niż celownik "ramkowy".

Tu link do mojego aparatu. LINK


Jesli zalozyles maske 6x4.5 wloz film i przeciagnij az w srodkowym okienu zobaczysz "1", zeby nie przegapic cyferki zobaczysz ja najpierw w okienku bocznym. Zrob zdjecie, potem przewin do "2" itd do 16-tej. Jesli nie zalozyles maski i chcesz miec klatki 6x9 - przeciagnij do "1", i omijaj parzyste cyfry, czyli rob na "3", "5", "7", "9", "11", 13", "15".

Klasyczny wezyk bedzie pasowal.

Jest kwadratowe, ale powinno miec wciecia (wglada jak krzyz), dzieki ktorym kadrujesz w pionie i poziomie.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
pawelek-79 napisał/a:
Jak radzić sobie z przewijaniem filmu?
zależy jaki aparat - podaj model, a powiem Ci kim jesteś :-P


Aha, kupiłeś ładną kopię mojego Voigtländera :-)
pawelek-79 napisał/a:
Z tyłu są 2 okienka z czerwonymi szybkami (pewnie po to, żeby pokazały się znaczniki, ale nie widziałem nigdy na żywo filmu 120) - do czego one służą?
Na papierze od filmu 12o/220 są nadrukowane numery klatek dla różnych formatów (6x4,5 6x6 6x7 6x9) i w tych okienkach widzisz te numerki

pawelek-79 napisał/a:
kto w Warszawie wywołuje filmy 120?
Cz-b ja i kilkaset osób :-P Kolor spokojnie oddawaj do prolabu (pasaż Wiecha)
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
PS. Pomylilem sie. Okienko masz na ciagu dla formatu 6x9, wiec przy pelnej klatce - OK - nastawiasz po kolei, ale przy 6x4.5 mozesz miec problemy. Jesli film ma na tasmie kropki lub inny znacznik przed cyferka to nastawiasz wtedy "1", "kropka", "2", "kropka" itd.
Nie wiem czemu okienka rozmieszczone sa w tak dziwnych miejscach. W pozniejszych aparatach sa prz obydwu krawedziach i po srodku, osobno dla wszystkich trzech formatow.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
No dobra. Pora kupić kliszę, chyba. :mrgreen:
Dzięki za informacje.

Przeraża mnie tylko mała GO, ale z drugiej strony, jak spojrzałem na DOF, to przy f/6,3 i odległości 10m nie jest taka mała. Niestety robienie portretów tym aparatem to mordęga, bo GO dla 2 metrów(a to już portret po pas) to 31cm. Z miarką trzeba chodzić! :evilsmile:
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Kup sobie na gieldzie zewnetrzny dalmierz za 15zl.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
W tych aparatach szklo sie ostro przymyka. Zdjecie bedzie i tak miekkie bo one takie sa. Sprobuj na pierwszym filmie pare klatek takze w ten sposob.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Keek napisał/a:
Kup sobie na gieldzie zewnetrzny dalmierz za 15zl.


Dalmierz już mam. Kupiłem w OBI. Działa do 5 metrów i tyle przy portrecie mi wystarczy(chociaż to obiektyw standardowy), a do krajobrazu i tak będę używał nieskończoności i f/22 a nie f/6,3.
;-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Dalmierz w obi :?: :?:
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
radekone napisał/a:
Dalmierz w obi


Laserowy, ultradzwiękowy... "budowlany" zapewne o-)
 
Hihnt  Dołączył: 06 Wrz 2008
Re: Kupiłem fulfrejma i potrzebuję pomocy
pawelek-79 napisał/a:

Do czego służy te "okienko" przy obiektywie? Wydawało mi się, że służy do kadrowania, ale daje zupełnie inne pokrycie kadru, do tego kadru kwadratowego, niż celownik "ramkowy".


O dziwo z tego co wiem, to sluzy do kadrowania... zwieksza to zabawe z robieniem zdjec miechowcami :)
Moglbys porobic troche zdjec maski? Kombinuje nad zrobieniem sobie takowej do Bessy II i ciekaw jestem jak takowa wyglada w innych aparatach.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Generic napisał/a:
Laserowy, ultradzwiękowy... "budowlany" zapewne o-)

Taśmę metalową z podziałką, zwijaną. Nie wiem, czy to ma jakąś inną fachową nazwę.

Hihnt napisał/a:
Moglbys porobic troche zdjec maski?

Jakiej maski? Aparatu nie mam w tej chwili przed sobą, ale jak wyjaśnisz mi, o co dokładnie chodzi, to pewnie będę mógł pomóc. Konstrukcja aparatu sama w sobie jest baaardzo prosta.
 
Hihnt  Dołączył: 06 Wrz 2008
pawelek-79 napisał/a:

Jakiej maski? Aparatu nie mam w tej chwili przed sobą, ale jak wyjaśnisz mi, o co dokładnie chodzi, to pewnie będę mógł pomóc. Konstrukcja aparatu sama w sobie jest baaardzo prosta.


Ta metalowa plytka, dzieki ktorej zmienia sie format zdjec. Jej konstrukcja jest jeszcze prostsza, ale chodzi o zdjecie z obydwu stron, a nie tylko "zewnetrznej".
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
/edit 14.12.2010/
Oto Foto:









I prośba o pomoc - jak się wyjmuje z tego film po zrobieniu zdjęć? Nawija się na drugą stronę i zdejmuje, czy zwija z powrotem. Niestety nie przyjrzałem się temu, jak wkładałem film, a właśnie skończyłem kliszę i bardzo jestem ciekaw efektu.
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
pawelek-79 napisał/a:
jak się wyjmuje z tego film po zrobieniu zdjęć?

nic sie nie przewija z powrotem !!

krecisz dalej, jak przy przewijaniu klatek, aż poczujesz luz, wtedy delikatnie otwierasz i łapiesz za koniec papieru, na końcu powinien byc pasek samoprzylepny lub z klejem jak znaczek pocztowy i napisem EXP.
Klej może miec smak :-) w ORWO był miętowy.

Klisza zwojowa jest przyklejona do paska papieru, pasek jest dłuższy od kliszy, ma rozbiegówkę i taki sam finisz, który na końcu owija szczelnie szpulkę.
Stąd , w aparacie są dwie szpulki,
ta z którą założyłeś film i druga, na którą nawijałeś film w czasie robienia zdjęć.
po zrobieniu fotek zostaje pusta ta pierwsza, druga jest z filmem, stąd na pasku klejącym napis EXP. aby w torbie nie pomylić naswietlonych i czystych.

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
b-bar01, dzięki. Udało się. Lecę do labu, może jeszcze czynny(chyba do 21).

[ Dodano: 2010-12-16, 14:16 ]
Efekt na szybko. Negatyw oświetlony od spodu i byle jak, więc nawet nie wiem, czy aparat dobrze ostrzy, ale chyba tak. Z lupką muszę do filmu podejść :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach