_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
Do Nikoniarzy (D300)
Sprezentowałem niedoświadczonemu koledze pompkę Tamrona 80-210 (ad.2).
Nikona D300 ma od niedawna. Proszę o "ergonomiczny" przepis na ustawienia aparatu.
Zdjęcia oczywiście wychodzą - ale co zrobić aby było to mniej upierdliwe?
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
Ale co jest upierdliwe?
Nalezy dodać pozycję dla obiektywu manualnego i wpisać jaka jest przysłona (to dla pomiaru światła).
I być może trzeba zmienić w menu sterowanie przysłoną za pomocą pierścienia.
 
_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
superkomornik napisał/a:
Nalezy dodać pozycję dla obiektywu manualnego

Czyli za każdą zmianą przysłony należy zmienić to w menu i nie ma innego sposobu pomiaru światła? Jeśli tak - to jest właśnie upierdliwe, ale oceniam to przez pryzmat GX-20.
Czy D300 ma pułapkę ostrości?
Wybacz jeśli pytania te są banalne - nie znam zupełnie D300.
Dziękuję za odpowiedź!
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
Nie mam żadnego manuala, wiec pewności nie mam.
Miałem kiedyś tamrona AD i on pracował na przesłonie roboczej. Wtedy nie trzeba nic zmieniać, itd.

Nikony mają pułapkę ostrości tylko ze szkłami z cpu. Ale oczywiście potwierdzają ostrość.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ja mam manualne szkło 35mm f2.0 AIS.
Zapiąłem do body i działa - kręcąc pierścieniem przysłon, światłomierz reaguje prawidłowo, zmienia czasy. Naświetlenie jest prawidłowe.
Podanie światła obiektywu jest tylko potrzebne, żeby aparat wiedział co wyświetlić w wizjerze i zapisać w Exifie. Ale nie wpływa na pomiar zupełnie. No i wprowadza się to tylko raz - aparat pobiera info z obiektywu o przysłonie jakoś tam mechanicznie.
Kręcę przysłoną na obiektywie a w wizjerze mam od razu podaną wartość przysłony.
Dużo wygodniej niż w pentaxie - nie trzeba używać żadnego guzika do pomiaru.
 

PUZO  Dołączył: 03 Cze 2007
Czy dobrze rozumiem, że d300 ma potwierdzenie ostrości ze szkłami manualnymi?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
gilby napisał/a:
pobiera info z obiektywu o przysłonie jakoś tam mechanicznie

Tak, D700 ma to urządzenie do niezależnego odczytu przysłony. D300 chyba też.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie lepiej spytać na forum nikona?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Fafniak napisał/a:
nie lepiej spytać na forum nikona?

Ach Ty... nieużytku.... :mrgreen: :mrgreen: :-B :-B
 

PUZO  Dołączył: 03 Cze 2007
Fafniak
Masz zły dzień? Tutaj jest moje Forum. Pytanie zadałem w wątku inne systemy więc jestem kryty 8-)

Tak czy inaczej Fafniak ma rację. Odnowiłem swoje konto. Z hasłem miałem problemy. Przenieśli się chyba w miedzyczasie.

Piszą, że wszystkie Nikony mają. Po za tym wziąłem aparat do ręki i na manualnym ostrzeniu zapala się diodka zielona, więc chyba mam sprawę rozwiązaną.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Zapala się zielona, ale nie ma piknięcia, chyba.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
chodziło mi o to że tam dostaniesz dokładniejszą odpowiedź
 

PUZO  Dołączył: 03 Cze 2007
Ok. Dzięki. Zmobilizowałeś mnie do odnowienia konta. Rzeczywiście przyda się zajrzeć tam od czasu do czasu.
Miłego dnia.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
_basta_ napisał/a:
pompkę Tamrona 80-210


Jesli ma zmienne swiatlo, to niestety niewiele da sie zrobic - opcja Non-CPU Lens akceptuje tylko jedna przyslone. Sa wiec dwie opcje:

1. Ustawic przyslone posrednia i liczyc sie z lekka niedokladnoscia naswietlania (f/3.5-5.6 -> f/4.5)
2. Wprowadzic ustawienia dla 3 lub wiecej zakresow: 80mm f/3.5 , 135mm f/4.5 i 210mm f/5.6 i zmieniac je w zaleznosci od uzywanej ogniskowej. W Menu > Custom Settings Menu > Controls > FN button > FN button + dials mozna (chyba? nie mam jak sprawdzic teraz) ustawic szybki dostep do tej opcji pod przyciskiem funkcyjnym.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
alkos napisał/a:
1. Ustawic przyslone posrednia i liczyc sie z lekka niedokladnoscia naswietlania (f/3.5-5.6 -> f/4.5)


ale czy wprowadzenie światła obiektywu do body wpływa na pomiar? Chyba nie powinno.
To tylko do exifa wpada i nic więcej.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
ale czy wprowadzenie światła obiektywu do body wpływa na pomiar? Chyba nie powinno.
To tylko do exifa wpada i nic więcej.


Zaraz sprawde. W matrixie moze miec...
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Z podpieciem nie ma w D300 czy D300s problemu i naświetlanie działa poprawrawnie . Jest jedno małe ale . Te aparaty moga dobrze nie ostrzyć ze szkłami manualnymi , nawet D700tki też . Pięknie ustawiam na matówce a tu zonk nieostre zdjecie na wyświetlaczu po lekkim powiększeniu . Przy czym na AF ostrzy idealnie nawet z jasnymi całkiem otwartymi stałkami . Moje D300s ma lekko niedoastrza natomiast D300 kolegi to juz koszmar całkiem przesunieta ostrość . Niektóre Nikony to mają
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A jak wyostrzysz AF to tez idealnie ostro na matowce? Jak tak, to blad fotografa, jak nie, to matowka do regulacji.

Pamietaj, ze jak oceniasz zdjecia na 100% powiekszeniu, to najmniejszy blad ostrzenia ci wyjdzie - mimo DOF.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Ten problem był omawiany na forum Nikona . Podawali nawet jak to zrobić samemu . Ktoś protestował zresztą miał chyba rację bo takimi regulacjami polwinien zajać sie serwis . Nikon tego typu ma trochę inną matówkę niż Pentax . Byłem w ciężkim szoku gdy bez naładowanego akumlatora na matówce widziałem ciemne rozmyte kontury zamiast ostrego obrazu ze znakomitym Nikkorem 16-85 . Tak jest w Nikonie . AF działa idealnie i to jest ciekawe . Firma broni się przed stosowaniem na masową skalę starej optyki . Producent myśli . Osobiście mi to nie przeszkadza nie stosuję manualnej optyki do D300 . Do tego mam Pentaxa DSa który w tej roli sprawdza się znakomicie . Boję sie ponadto że jak zaczną w serwisię ustawiać to zacznę mieć problemy z FF i BF . Mam AF idealnie działający i nie chcę psuć . To samo mówi mój kolega . Nie będę regulował . Na 1000 szybkich reporterskich zdjeć z SB900 mam tylko może 2 nieostre (punkt nie trafił tam gdzie chciałem - to na automacie) . Dlatego nie zależy użytkownikom na jakiejś ingerencji aby nie zepsuć . Nie ma lepszego systemu niż Pentax do stosowania starej optyki i nic tego nie zmieni
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Byłem w ciężkim szoku gdy bez naładowanego akumlatora na matówce widziałem ciemne rozmyte kontury zamiast ostrego obrazu ze znakomitym Nikkorem 16-85 . Tak jest w Nikonie .


Juz od czasow F80 - maja jakies smieszne ciekle krysztaly za matowka. Norma; bez baterii i tak nie porzadzisz :-P

pawel1967 napisał/a:
Firma broni się przed stosowaniem na masową skalę starej optyki


Eee tam. Nie dawali by opcji Non-CPU lens; jest to niestety trudniejsze do zrealizowania niz w P.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach