mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
maskownica 50x60
Ma ktoś pomysl gdzie można cos takiego tanio dostać?
Albo sprawdzony patent na maskownicę w takim rozmiarze własnej roboty ? Dobrze by bylo gdyby można było regulować maski.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Fabrycznej takiej nawet drogo nie dostaniesz.
Pozostaje tylko zrobienie sobie samemu "dedykowanej" do papierów 50x60. Ja tak właśnie sobie radzę z papierami powyzej 30x40. Kupujesz w jakimś hipermarkecie budowlanym płyutę meblową laminowana na biało (nie za gruba bo będzie ciężka) i dalej już dajesz upust własnej pomysłowości i możliwości majsterkowania. czyli listewki drewniane lub metalowe itd itp. Najprościej płyta 50 x 60, a papier przytrzymuje się klamerkami. Do maskowania dobrze nadają się paski czarnego kartonu.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A masz obiektyw ktory ci rzuci taki rozmiar na baze? Nie wejdzie ci stopa powiekszalnika w kadr?

A nie lepiej klasycznie na sciane, przyczepiajac papier tasma biurowa? (taka "odlepialna")
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
Mam obiektyw i mam też patent na rzucanie tak aby stopa nie wchodziła. Nie chcę rzucać na ściane bo to akurat w mojej ciemni jest niewykonalne i dwa lubię machać rękami siedząc na stołku i patrzeć na dół na obraz :) nie chcę też niczego kleić poza tym baryt jednak po rogach trzeba dobrze docisnąć i taśma papierowa tego nie utrzyma. I chce mieć obraz bez czarnych ramek z negatywu i jednocześnie możliwość małego podkadrowania......

Yeti napisał/a:
Fabrycznej takiej nawet drogo nie dostaniesz.


Maskownice można kupić tylko cena którą akurat tu zaproponowali powoduję u mnie czystą radość http://www.czarno-biale.p...roducts_id=1071

patrzylem na ebayu ale znalazlem tylko do 40x50 i ceny też bywają różne...przydałby się jakiś majster który zrobi kopie takiej jak robiło PZO w zadanym rozmiarze.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
No to kupić 40x50 i majster przedłuży , odpadnie rysowanie/ tłumaczenie do czego to i jak ma wyglądać i funkcjonować;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mike666 napisał/a:
Maskownice można kupić tylko cena którą akurat tu zaproponowali powoduję u mnie czystą radość http://www.czarno-biale.p...roducts_id=1071


Wuahahahahah :-D

Ja bym zrobil tak: cienka plyta MDF z biala powierzchnia, po brzegach z trzech stron centymetrowe listewki przymocowane tak, aby mozna bylo pod nie wsunac papier. Z czwartej strony listewka z pelnym "przelotem", zeby przeszla pod nia cala sztuka papieru.
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
Keek używałeś/używasz tych magnesów? Utrzyma baryt?
To może być jakiś pomysł a zamiast mdf dać płyte metalową. Musze to zbadac jak nie to montuje z paździerza i chyba zamiast listewek dam jakieś profile aluminiowe
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mike666 napisał/a:
Utrzyma baryt?

Taki fi10x10 utrzyma pół paczki barytu ;-)
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Magnesy potrafia byc silne, bydlaki :D
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Te magnesy w taśmach/foliach są niezbyt mocne - używałem podobnego do małych formatów, ale do dużego nie polecę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Magnesy neodymowe w postaci pastylek są bardzo silne, wielokrotnie silniejsze od ferrytowych.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Lepiej imho zaopatrzyc sie dodatkowo w male neodymki - takie jak tu http://cgi.ebay.co.uk/20-...=item1e5e503762

Sa malutkie i niesamowicie mocne - dwa powinny utrzymac baryt bez problemu; a co dopiero 4. Po przyklejeniu ich na konce magnetyczna tasmy (do maskowania brzegow) powinny zdac egzamin :-)

 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
Dzięki Henry . Chyba pozostane przy klasycznej konkstrukcji . Z magnesami byłby zawsze kłopot z równym ustawianem ich na papierze. Sztywna konstrukcja będzie "szybsza"
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
mike666,
a potrzebna ci w ogóle maskownica ??
tzn. chcesz mieć marginesy białe na brzegach ??
bo jak nie to wystarczy twarde podłoże (np płyta meblowa) i szyba na wymiar ok. 70x70cm i wystarczy. Kładziesz papier na płycie, dociskasz szybą, w razie czego możesz marginesy zrobić z pasków czarnego kartonu.
alkos napisał/a:
A masz obiektyw ktory ci rzuci taki rozmiar na baze? Nie wejdzie ci stopa powiekszalnika w kadr?

nie wiem jaki powiekszalnik ma mike666, ja na Krokusie 69 spokojnie robiłem formaty 100x120cm i jeszcze był luz.
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
Maskownica potrzebna bo:
- chce żeby byly małe białe marginesy na przyklejenie odbitki w celu suszenia
- biały margines zabezpiecza mi brzeg odbity -zawsze można go odciąć zalerzy jaka oprawa
-szyba odpada dodatkowe źródlo kurzy, pyłków ogólnie kłopot jak dla mnie dodatkowy
- ramki z kartonu nie dają idealnie ostrej krawędzi moim zadaniem zawsze zostanie jakiś nierówny ścinek albo coś takiego

Powiększal mam magnifax 4 - dufuzor albo kondensor zalerzy co mi tam akurat odpowiada .Też robiłem większe ale akurat do tamtych nie czułem potzeby ramek inny pomysł byl po prostu.....
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
mike666 napisał/a:
-szyba odpada dodatkowe źródlo kurzy, pyłków ogólnie kłopot jak dla mnie dodatkowy

parę lat robiłem odbitki z szybą i nie było żadnych pyłków czy kurzu, wystarczy przetrzeć co jakis czas mikrofibrą, poza tym szyba ma z 5-6mm więc trzebaby porzadnego paprocha, żeby go było widać na papierze.
mike666 napisał/a:
- ramki z kartonu nie dają idealnie ostrej krawędzi moim zadaniem zawsze zostanie jakiś nierówny ścinek albo coś takiego

po to jest właśnie szyba, żeby równo docisnąć na całej powierzchni, kup sobie czarny bristol u plastyków i z niego przytnij paski. krawędzie będą ostre na odbitce , jak żyleta.
robiłem z takiego bristolu maski na passe-partout.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach