Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
[obiektyw] smarowanie obiektywów
Witam wszystkich forumowiczów.Posiadam obiektyw Sigma 70-300 i pierścienie chodż nie calkiem plynnie tzn. z przeskokami chcialbym go przesmarować lub wymienic smar na nowy. Jakiego specyfiku powinienem użyć do tej operacji? :-|
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Maxi 7, a tak technicznie - jak masz zamir "nasmarowac" ?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Maxi 7 napisał/a:
Jakiego specyfiku powinienem użyć do tej operacji?

Może wazelina kosmetyczna :roll:
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Zdano, mam nadzieję że to żart... Zakładając że kolega potrafi rozebrać, a potem złożyć (co zwykle jest trudniejsze), obiektyw, do smarowania użyłbym odrobiny smaru na bazie teflonu - do kupienia w małych opakowaniach choćby w supermarketach budowlanych no i oczywiście Allegro.
 

bulaj  Dołączył: 20 Kwi 2008
wazelina techniczna nie kosmetyczna
poszukaj postu na forum użytkownika pawel1967
bardzo dobrych wskazówek udziela na temat konserwacji obiektywów

ja swojego pancolara po wcześniejszym czyszczeniu smarowałem wazeliną techniczną, pierścienie chodzą teraz wyśmienicie


edit
znalazłem cały wątek, jest m.in. o smarowaniu
http://pentax.org.pl/view...highlight=#3256

przemyśl tylko czy jesteś w stanie sam to zrobić
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
To nie żart są bardziej skompilowanie ukady mechaniczne ktore mozna rozlozyć a potem zlożyć nie pozostawiając garści części :mrgreen: już ta sigmę rozbieralem kiedys tyle że nie mialem odpowiedniego smaru.Dzięki za poradę :-B
 

bulaj  Dołączył: 20 Kwi 2008
Maxi ze swojej strony mogę Ci tylko doradzić, aby za dużo tej wazeliny nie nakładać
ja po jej nałożeniu, ślimacznice przecierałem szmatką
jak za dużo jej dasz, to wypłynie :evilsmile:
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
rbucz napisał/a:
to żart

Nie do końca, wazelina to najdelikatniejszy smar dostępny na rynku.
Czy kosmetyczna czy techniczna, tu można by się spierać. Kosmetyczna jest czystsza od technicznej i dostępna w każdej aptece, po za tym daje gwarancję, że nie zawiera środków, które mogłyby być w jakiś sposób agresywne na podzespoły obiektywu.
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
chodzilo by mi bardziej o to który smar jest że tak powiem " bardziej śliski" ;-) ponieważ ja wyciągne ryjek w sigmie tak prawie do końca to ciężki jest zmienić ogniskową , przy próbie delikatnego obrócenia pierścieniem następuje przeskok jak by sie cos zacinalo lub brakowalo smarowidla.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Do większości mechanizmów w urządzeniach typu odtwarzacze, magnetowidy, kamery, używa się raczej smarów teflonowych - miałem swego czasu przyjemność z takim serwisem - te smary nie starzeją się tak szybko, nie wyciekną po wystawieniu na słońce i nie są agresywne - choć tu akurat wazelina chyba jest nie gorsza.

[ Dodano: 2009-02-26, 16:01 ]
aaa... nie wiem, może to urok tej Sigmy, miałem w ręku 2 sztuki, swoją i kolegi, obie tak miały, spotkałem się z opinią, że "ten typ tak ma"... Podobno jest to związane z konstrukcją "makro". Ale ja swojej nie rozbierałem, może wystarczy nasmarować.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
rbucz napisał/a:
nie wyciekną po wystawieniu na słońce

Tu widzę przewagę teflonu, wazelina zmienia swoją konsystencję pod wpływem temperatury. Zbyt duża ilość na mrozie może spowodować, że będzie ciężko ruszyć obiektywem. Na słońcu z kolei wypłynie i może zabrudzić soczewki.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Broń Panie Boże silikon , teflon szybko rozejdzie się po nie tylko pierścieniach i narobi dziadostwa . Wazelina techniczna z olejem wazelinowym , ale tę recepturę udoskonaliłem przez lata jako mechanik precyzyjny i naprawiacz zegarków . Jeśli udało się z wazeliną jestem zachwycony . Jednak widzę że wiele osób przejechało się na tym , to dobra recepta , ale jeśli niewłaściwie lub w nieodpowiedniej konsystencji zmiesza się składniki skutki były opłakane . Super jeśli w sklepie dostaniemy wazelinkę w formie kremu , jeśli nie jestem skłonny zgodzić się z teorią która kiedyś potępiałem , że najlepszy do użytku dla amatora i sprawdzony będzie zwykły olej silnikowy . Prosty i sprawdzony . Oczywiście w małych ilościach . Co do tego obiektywu radzę serwis tak jak napisałem i uzasadniłem to w prywatnej wiadomości . Pozdrawiam
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
zdano napisał/a:
Nie do końca, wazelina to najdelikatniejszy smar dostępny na rynku.
Czy kosmetyczna czy techniczna, tu można by się spierać. Kosmetyczna jest czystsza od technicznej i dostępna w każdej aptece, po za tym daje gwarancję, że nie zawiera środków, które mogłyby być w jakiś sposób agresywne na podzespoły obiektywu.


Tu są różne szkoły:
od farmaceutów wiem, że wazelina biała jest oczyszczana kwasem siarkowym. Co będzie, jeśli pozostają w niej jakieś resztki, nawet śladowe tego kwasu? Natomiast jest jeszcze wazelina żółta, która nie jest oczyszczana i ta wydaje mi się bardziej bezpieczna. Tak myślę.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Żadnej kosmetycznej wazeliny w jakiej bądz formie . Jeśli wazelina to tylko techniczna i to pod pewnymi warunkami
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
technik219 napisał/a:
od farmaceutów wiem, że wazelina biała jest oczyszczana kwasem siarkowym. Co będzie, jeśli pozostają w niej jakieś resztki, nawet śladowe tego kwasu?

Myślę, że efekty zauważą może Twoje dzieci albo wnuki.
Obawiam się, że powietrze w mieście jest bardziej agresywne niż te resztki.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Kiedyś sporo ludzi nieświadomie oliwiło zegary olejem jadalnym . Efekt był straszny po kilku dniach ani benzyna ani płyn elma nie dawały rady tego zmyć . Rozbierało się zegar gotowało w mieszance i dopiero płaty tego świństwa odchodziły . Między olejem jadalnym a olejem wazelinowym i wazeliną jest subtelna różnica , tak samo jak między tak samo jak między wazeliną techniczną i kosmetyczną . Pomijam takie czynniki jak lepkość , smarność . Wazelina kosmetyczna to wazelina kosmetyczna , nie spełni swojej roli
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Dzięki za wszytkie porady. Sigma po operacji,części mi nie zostało :mrgreen: . zastosowalem wazelinę z olejem do mechanizmów precyzyjnych , cudów nie osiągnąlem ale sie poprawilo.Mechanizmy w tej Sigmie nie są za rewelacyjne dlatego też są takie opory.Jaka cena takie szkiełko , widocznie w te modele tak po prostu mają. trzeba zbierac na lepsze szkielko ;-)
 
malum  Dołączył: 13 Sty 2011
Pewnie Was zaszokuję, ale odświeżając stare obiektywy używam ... WD40! Zabawne?? Ale działa! Wystarczy bardzo niewielka ilość, dosłownie kropelka puszczona na gwint pierścienia. Działa mniej więcej jak rozpuszczalnik. Powoduje, że stary oryginalny i zgęstniały smar zostaje delikatnie rozcieńczony i wraca mu pierwsza młodość. Nie można jednak przesadzić z ilością WD40, bo można wypłukać stary smar lub rozcieńczyć go zbyt mocno. co doprowadzi np. do przeciekania smaru na listki przysłony, a w efekcie sklejanie się tych listków.

Zapomniałem dodać, że po wpuszczeniu tej kropelki trzeba solidnie kilkunastokrotnie pokręcić pierścieniem, żeby WD40 się rozeszło. Na początku różnica będzie niewielka, ale po kilku minutach efekt gwarantowany! Trzeba pozostawić obiektyw w spokoju od czasu do czasu przekręcając kilkakrotnie pierścieniem
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Prawdopodobnie ten adres pomoże:
http://pentax.org.pl/view...ght=rozlu%BC%2A
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
WD 40 pomoże ale nie na długo tak jak nie pomoże na długo mechanizmom zegara nafta . Będzie tylko absorbować kurz z otoczenia . Już lepiej nie kombinować nie mieszać wyczyścić benzyna ekstrakcyjną po demontażu i niewielka ilościa oleju silnikowego . Będzie pracować lata bez luzów i niespodzianek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach