dreamart  Dołączył: 19 Sie 2010
[lampa] Metz 48 AF-1 - Slave
Witam. Jeszcze nie udzielałem się na tym forum, choć jestem przeglądam je od jakiegoś czasu. Jestem użytkownikiem pentaxa od 2 lat, ale nadal uważam się za początkującego :oops: Niedawno zakupiłem pierwszą zewnętrzną lampę i mam problem z bezprzewodową obsługą (przy pomocy wbudowanej lampy k200). Otóż, gdy lampa jest w trybie slave, nie ma możliwości wprowadzenia jakiejkolwiek korekty ekspozycji, niezależnie od tego czy jest ustawiona na Manual czy TTL. W zasadzie przycisk "mode" oraz "+/-" są wtedy nieaktywne. W trybie manualnym lampa błyska z pełną mocą i nie można tego zmienić. Czy taka jest specyfika tej lampy? W instrukcji nie ma nic na ten temat. Możliwe, że problem wydaje się błahy, ale w kwestii lamp jestem zupełnym nowicjuszem. Z góry dziękuję za pomoc.
 

bobek  Dołączył: 26 Mar 2008
Porzadkujac problem:
-tryb slave to osobny tryb od Manual lub TTL nie mam mozliwosci ustawienia "TTL slave" wiec nie bardzo ogarniam jak to widzisz. (wciskasz "+-" SL -ON i wychodzisz)
-ekspozycje w slave zmienia sie wciskajac "+-"( ze dwa razy chyba) i dochodzi sie do EV i pozniej plusem lub minusemj ustawia sie sile blysku
- trybie manualnym + albo - zmienia sile blysku
 
dreamart  Dołączył: 19 Sie 2010
bobek napisał/a:

-ekspozycje w slave zmienia sie wciskajac "+-"( ze dwa razy chyba) i dochodzi sie do EV i pozniej plusem lub minusemj ustawia sie sile blysku


Właśnie tego nie mogłem ogarnąć. Wydawało mi się, że wcześniej, gdy lampa była w trybie slave korygowałem ekspozycję wciskając albo + albo -, tymczasem okazuje się, że trzeba wcisnąć kombinację i dojść do korekty ekspozycji. Dziękuję za pomoc - problem rozwiązany :-B . Niestety jeśli chodzi o lampę to jestem totalnie zielony :-(

[ Dodano: 2011-01-23, 14:08 ]
Niestety muszę powrócić z tematem. Może bardziej uporządkuję o co mi chodzi.
- Chcę ustawić lampę na statywie i wyzwalać ją bezprzewodowo (stąd tryb slave)
- Chcę również by lampa pracowała w manualu tak bym mógł przyciskami + i - regulować moc błysku (1/2;1/4;1/8 itd.) po to by delikatnie wypełniać scenę światłem z lampy

Problem polega na tym, że o ile wchodząc przyciskiem "mode" w tryb manualny mogę to regulować, to już gdy ustawiam kombinacją przycisków "+-" lampę w tryb "slave" wówczas ustawienia te nie zostają zapamiętane i lampa błyska pełną mocą.

Niestety korekta nawet o 3EV w dół nie pomaga i zdjęcie jest prześwietlone.

Pracuję z aparatem w trybie manualnym i staram się dobrać parametry dla światła zastanego a lampą tylko doświetlić, tak jak jest to opisane na str. 40-43 tego poradnika http://fotografiadlacieka...bist_101_pl.pdf .
Mam nadzieję, że jasno to wyraziłem. Przeszukałem forum ale nie znalazłem podobnego problemu.
 

bobek  Dołączył: 26 Mar 2008
no coz, u mnie tez tak dziala :evil:
 
dreamart  Dołączył: 19 Sie 2010
:cry: No to przynajmniej wiem, że mam lampę sprawną, bo już myślałem, że to wynika z jakiegoś defektu. Jednak trochę szkoda, że nie da się wykorzystać flasha w ten sposób. Może ktoś ma jednak jakieś pomysły?
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
a z poziomu body nie mozna wtedy regulowac moc blysku?
 
dreamart  Dołączył: 19 Sie 2010
można, ale tylko w trybie P-TTL a nie Manual :cry:
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
no to moze kupic wyzwalacz radiowy? ok 150zl.
 
dreamart  Dołączył: 19 Sie 2010
Przepraszam za banalne pytanie, ale jak już wspomniałem nie mam doświadczenia z lampami, czy z wyzwalaczem radiowym lampa nie musi być ustawiona na "slave"? Jeśli to jest jedyny sposób, to muszę poczynić kolejne inwestycje.
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
z tego co mi sie wydaje, to slave jest tylko do wyzwalania zdalnego tej lampy przez błysk (i do tego coś mi świta że slave działa tylko na pTTLu ?). Zatem mając wyzwalacz, lampę sobie ustawisz już na tryb manual i będziesz sobie robił korekcję z poziomu lampy.
 
dreamart  Dołączył: 19 Sie 2010
No i kupiłem wyzwalacz radiowy PT-04N, jakaś chińszczyzna, ale działa tak jak to sobie wyobrażałem :mrgreen: . Dzięki wszystkim za pomoc :-B
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
a czemu nie YongNuo RF-602...
 
dreamart  Dołączył: 19 Sie 2010
Myślę, że na początek wystarczy.. kosztowało mnie to o połowę taniej niż YongNuo.. jak już nauczę się błyskać, to zainwestuję w Pocket Wizardy ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach