322radzio  Dołączył: 29 Sty 2011
Pentax K-x problem z lampą
Jestem posiadaczem pentaksa K-x i generalnie jestem b. z niego zadowolony, ale ponieważ nie mam porównania z inną cyfrówką więc chciałbym was zapytać o taki szczegół który zauważyłem a mianowicie chodzi o wbudowaną lampę błyskową. Staram się jej używać jak najmniej ale czasami muszę, chodzi mi o to że np; gdy używam stałki 50 F1/7 lampa błyska w tym samym momencie co mignięcie lustra, ale jak podłączę kita lub 50-200 lampa jakby na milisekundę się spóźniała a zdjęcie wychodzi tak jakby prześwietlone( odcień zdjęcia taki pomarańczowy a zdjęcie wygląda na poruszone). Aparat ma jeszcze gwarancję więc może warto to reklamować? Jestem nowy na forum, ale jak będzie trzeba to pokażę przykład zdjęć. A i jeszcze czasami spust migawki jakby do końca nie odbijał no i wtedy nie wyświetla podglądu zdjęcia, ale to dla mnie nie jest problemem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
322radzio napisał/a:
gdy używam stałki 50 F1/7

To obiektyw bez styków?
 
322radzio  Dołączył: 29 Sty 2011
plwk napisał/a:
322radzio napisał/a:
gdy używam stałki 50 F1/7

To obiektyw bez styków?

Nie, z automatyką przesłony, z tym obiektywem nie używam tej lampy ale chodzi mi o porównanie. Wygląda mi na to że; jeśli obiektyw ma AF to lampa się spóźnia (lub lustro), a jak nie ma AF to jest ok.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
322radzio napisał/a:
Wygląda mi na to że; jeśli obiektyw ma AF to lampa się spóźnia (lub lustro), a jak nie ma AF to jest ok.

To nie ma nic do rzeczy. Przypuszczam, że robisz jakiś błąd przy obsłudze ale mam problem ze zrozumieniem Twojego opisu.

 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
pokaż zdjęcie z EXIF-em i podaj dokładne nazwy obiektywów

w p-ttl (a wiec i ta wbudowana) lampa błyska 2 razy (z bardzo krótką przerwą, prawie niezauważalną) może to Cię zmyla
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Artiip napisał/a:
w p-ttl (a wiec i ta wbudowana) lampa błyska 2 razy

Pierwszy błysk jest widoczny w wizjerze bo jest robiony przy opuszczonym lustrze.
 
322radzio  Dołączył: 29 Sty 2011
Pewnie źle to zrobiłem mam nadzieję ze moderator poprawi jakby co


 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Tu masz tutka jak zamieszczać zdjęcia: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=7149
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
no dobrze a teraz poprosimy o te prześwietlone i poruszone , bo te jest w porządku

_ na początku nazwy pliku to chyba zdjęcia robione w adobeRGB jesteś pewien tego ustawienia?
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
322radzio napisał/a:
odcień zdjęcia taki pomarańczowy

w menu C ustaw AWB przy sztucznym świetle na silną korekcję (domyslnie jest lekka z ciepłym odcieniem)
lub AWB przestaw na "WB błysk" lub w menu C WB dla lampy ustaw na "błysk".

wszystko jest w instrukcji...............str. 188
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To jest zrobione kitem na długim końcu i jest OK. Balans bieli jest w porządku, w LR próba ustawienia balansu bieli wg białego kwadratu z szachownicy na koszulce nic nie zmienia.
 
322radzio  Dołączył: 29 Sty 2011
No a te zdjęcia?




Dodam zdjęcia nie były robione w ruchu.
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Poruszone :?: . Za długi czas: 1/13 do 1/8 sek. Robiłeś z ręki :?:

 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
A nie ustawił się błysk na 2 kurtynce?
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
SceneCaptureType - Night scene

sugeruje zapoznać się z instrukcją, ten tryb służy do robienia zdjęć fajerwerkom

przestaw się na P
 
322radzio  Dołączył: 29 Sty 2011
daśko napisał/a:
Robiłeś z ręki

Tak, ale wstrzymany oddech itd. bez mojego ruchu
seele napisał/a:
A nie ustawił się błysk na 2 kurtynce?

Lampa ustawiona na tryb ręczny albo automat
Artiip napisał/a:
SceneCaptureType - Night scene

Te zdjęcia zrobione są w trybie automatycznym.
 
krzysztof2297  Dołączył: 01 Sty 2011
kiks ma takie cos ze jak sie uzywa innych programow oprocz manuala to ustawia najdluzszy mozliwy czas ( rzedu 1/25 ) co skutkuje poruszeniem zdjecia i najwieksza przyslone , najlepiej blyskac w manualu . Ustawic czas na 1/100 i przyslone 5.6 ( potem dobrac doswiadczalnie pasujaca )
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
W exifach masz
daśko napisał/a:
Za długi czas: 1/13 do 1/8 sek

322radzio napisał/a:
ale wstrzymany oddech itd. bez mojego ruchu

Tak Ci się tylko wydaje
Przy tych czasach zrób fotki na statywie!
Albo spróbuj na krótszych rzędu 1/f lub 1/(f*1,5) i zobacz co Ci wyjdzie.
 
322radzio  Dołączył: 29 Sty 2011
daśko napisał/a:
Tak Ci się tylko wydaje
Przy tych czasach zrób fotki na statywie!

Ale jakich czasach? Przecież nie ustawiałem ich manualnie, automat sam tak wybrał.
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
322radzio napisał/a:
Ale jakich czasach? Przecież nie ustawiałem ich manualnie, automat sam tak wybrał.

To że wybrał to znaczy że aparat działa i proponuje Ci w danych warukach taką ekspozycję :mrgreen: To taki trochę wiekszy kalkulator ze światłomierzem :evilsmile:
Automat nie wie czy będziesz trzymał aparat w ręku czy na statywie czy też ewentualnie (jeżeli istnieje) w jakiś bardziej wyszukany sposób :evilsmile:
To TY robisz zdjęcia i to TY powinieneś wiedzieć przy jakich czasach otrzymasz nieporuszone zdjęcie :mrgreen:
Stara zasada mówi że czas nie powinien byc dłuższy niż odwrotność ogniskowej obiektywu (1/f ). Niektórzy twierdzą że przy APS-C (crop 1,5 ) to własciwy czas jest 1/(f*1,5). Jest jeszcze stabilizacja która pozwla ten czas trochę wydłużyć. Ale przy czasie rzedu 1/8-1/13 uzyskać z ręki zdjęcia nieporuszone to naprawdę sztuka :mrgreen:


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach