Anka  Dołączyła: 27 Kwi 2007
Pentax smc P-D FA 50mm 2.8 Macro - Warto?
Witam.
Co sądzicie o tym obiektywie jak wypada w makro z tego co wyczytałam daje odwzorowanie 1:1 cena w Stanach ok 320$ czy warto go kupic i uzywac jako potretówkę i makroobiektyw? Czy szukac czegos innego.

Anka
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
50/2.8 jako portretowka to tak srednio, juz predzej 100/2.8 macro sie do tego nada. Oba obiektywy sa bdb optycznie i sa do tego wyjatkowo male i lekkie.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
ja proponuje Ci tamrona 90 , do marko super i jako portretowka sie dobrze nada .
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
Re: Pentax smc P-D FA 50mm 2.8 Macro - Warto?
Anka napisał/a:
Witam.
Co sądzicie o tym obiektywie jak wypada w makro z tego co wyczytałam daje odwzorowanie 1:1 cena w Stanach ok 320$ czy warto go kupic i uzywac jako potretówkę i makroobiektyw? Czy szukac czegos innego.

Anka


Bawiłem się jakis czas 50mm f 2,8 macro ale Sigmy i powiem Ci, że jak dla mnie to jest to szkło do macro za krótkie a do portretu ma za małą GO. Szczególnie macro jest uciążliwe - Sigma odwzorowanie 1:1 dawała nieomal z dotknięcia przednią soczewką przedmiotu. W Pentaxie powinno być podobnie. Dobrze radził Ci przedmówca - do Macro coś dłuższego, T 90, D FA 100 albo Sigma 105. Ta ostatnia odwz. 1:1 daje z 33 cm więc karoserii biedronce gwintem do filtrów nie porysujesz.

T90 w US stoi 450, Sigma 105 ok. 400. D FA 100 najdroższy - 490 bodajże.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
a coze wyscie taki stary temat odgrzebali ?
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
perl:

Fakt, nawet nie zauważylem :) :D
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
stary ale jary :mrgreen:
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
marbud napisał/a:
stary ale jary :mrgreen:


Zwłaszcza, że właśnie zaprzychodowałem używaną Sigmę 2,8/105 EX DG macro i nie mogę się doczekać kiedy dorwę coś małego do sfocenia :) :)

Ostre to jak żyletka - mało się nie pokaleczyłem :D
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Jaka jest w przybliżeniu odległość ostrzenia FA (D-FA) 50 makro przy skali odwzorowania 1:1? Bojidar podaje minimalną odległość ostrzenia 20cm ale to pewnie się odnosi do normalnego trybu a nie makro.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
To jest odległość od matrycy do obiektu a nie od przedniej soczewki.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Rozumiem, ale czy te 20 cm odnosi się do trybu makro?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Raczej tak skoro inne pięćdziesiątki mają zwykle minimalną odległość ostrzenia 45cm.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Dzięki, czyli wychodzi na to, że od przedniej soczeki będzie ok. 8cm. Jak na 1:1 to nieźle. Sigma 17-70 prawie dotyka soczewką obiektu przy skali 1:2. Może się skuszę na 50 macro.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Dawno nic pentaxowego nie było na photozone, aż tu nagle, mój ulubiony DFA 50 się przetestował:

http://www.photozone.de/p...entax50f28macro

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach