denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Matówki do Canona
Mam pytanko. Na fanbojskim CB niestety nie zaznałem odpowiedzi. Chciałbym matówkę z klinem zainstalować do 5II, niestety nie ma fabrycznej w tej wersji. Jest Ec-b do jedynek. Tu moje pytanie, czy matówki Ec są większe od Eg? Wyglądają podobnie. Zauważyłem, że te pierwsze mają 2 małe ząbki więcej, bez problemu mógłbym zeszlifować. Tylko czy rozmiar będzie podobny? Jeżeli matówka jedynki jest większa to nie ma problemu, jeżeli nie to trza będzie na Focusingscreen`a wybecelować. Chociaż wolałbym różnicę w cenie przeznaczyć na :-B .
;-)
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Jak chcesz na tym ostrzyć manualnie jasnymi szkłami (a tylko wtedy jest chyba sens wymiany matówki ;-) ) to ja bym nie kombinował i kupił Katz-eyea. Z tego co pamiętam jedynki mają inne matówki. Zauważ że w każdym aparacie pod matówką jest blaszka/blaszki dystansowa, którą reguluje się ostrość - jaka jest szansa że matówka z innego modelu aparatu będzie idealnie pasowała? Przy używaniu obiektywów z AF to bez znaczenia, ale jak się bawić w MF to moim zdaniem tylko matówki dedykowane od Canona albo właśnie znane i lubiane (ale drogie) Katz-eye - z tym że nie wiem jak z dostępnością takich wynalazków.

Jak dla mnie matówka w 5D jest tak duża, że i bez klina dało by rady, pytanie tylko "po co" :P
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Nie widziałem Katzeye do piątki. Jest FS i Haoda, ale mniejsza z tym. Mam już na oku kandydata do przeszczepu, jak się uda to, się podzielę dobrą nowiną ;-) . Poguglałem sobie trochę i matówkę od jedynki można adoptować. Podobno paskudnie ciemnieją rogi już przy szkłach @2,8 :-/ .
Bruinen napisał/a:
Zauważ że w każdym aparacie pod matówką jest blaszka/blaszki dystansowa, którą reguluje się ostrość

Tu akurat jest dobrze, tam są "sprężynki" odpychające matówkę od ramki w stronę pryzmatu. Jeżeli grubość rzeczonej nie będzie znacząco różna powinno być okiej.
Bruinen napisał/a:
matówka w 5D jest tak duża, że i bez klina dało by rady

szerszy, jasny kąt i trochę większy dystans i nawet na "precyzyjnej" eg-s zdarza się trochę przestrzelić. Starość? :roll:
Bruinen napisał/a:
pytanie tylko "po co"

Bo jak mam wydać kasę to coś porządnego i trwałego a nie na kobylaste i plasticzane cud-eLki. :evilsmile:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Mam Haoda-screen w Olku E-410. Mimo maleńkiego wizjera z manualnym 35/2.8 ostrzy się dobrze, a z 50/1.7 rewelacyjnie. Do przysłony f/4 wszystko hula prawidłowo, potem nastają ciemności na klinie i rastrze.
I to cudo jest wycinane z jakiejś canonowej matówki właśnie. Jakbyś się jednak zdecydował na gotowca, to Haoda jest OK.
Pozdrawiam!

[ Dodano: 2011-03-30, 23:40 ]
Bruinen napisał/a:
Jak dla mnie matówka w 5D jest tak duża, że i bez klina dało by rady


A tutaj się akurat okazuje, że nie zawsze wielkość ma znaczenie. Nawet ze szkłami f/1.4 dobrze się tym nie ostrzy. Cóż, 30 lat temu wizjery były jeszcze większe, a po coś te kliny i raster jednak dodawali.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
denvi napisał/a:
Nie widziałem Katzeye do piątki.

Rozmiar zapewne dokładnie taki jak w K-7.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
plwk, Chłopcy o EOSie 5D cały czas gaworzą, a nie o K-5 :-D
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeszcze się nie obudziłem z samolotu :oops:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
A gdzie Ty latałeś znowu ? :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Do Turcji.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach