arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Zenit 212k i Soligor
okazało się, że stary kliszak współpracuje z lampą 42D, z tym że w GX-10 czas sychro jest 1/180s a w 212k 1/30s i tu mam pytanie - jak to ugryźć ? bo automatyka lampy doskonale dawała sobie radę ze skalą z lampy w Samsungu - ale w Zenicie to zupełnie inne czasy są...
jakieś sugestię i porady będę bardzo wdzięczny ;)

(jeśli wpisałem temat w złym wątku, proszę o przeniesienie)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
A co ma wspólnego czas synchronizacji z automatyką lampy ? Jak w GX-10 ustawisz czas 1/30 to co nie będzie synchronizować ? Automatyka tak samo przecież zadziała. Co najwyżej poziom światła zastanego będzie większy.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
chodziło mi o możliwe prześwietlenia ;-)
ech teraz to człowiek się uczy robić zdjęcia...
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
arQ, automatyka dostosuje siłę błysku do zastanego. Pzdr.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
powalos, dzięki - o to mi właśnie chodziło czy to takie proste :mrgreen:
wiem, że głupie pytanie, ale w kwestii małego obrazka jestem na razie zielony (polaroida miałem/mam ale to jest autoautomat więc się nie liczy)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
arQ, musisz tylko pamiętać aby nie ustawić czasu krótszego niż 1/30 sek. Życzę udanych fotobłyskotek. Pzdr.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
powalos napisał/a:
musisz tylko pamiętać aby nie ustawić czasu krótszego niż 1/30 sek.

no tak, z resztą na kole nastaw ten czas jest oznaczony kolorem czerwonym ;)

mam jeszcze jedno pytanie amatora, stopka w 42D jest Pentaxa - czy to możliwe, że jak ustawie przełącznik mocy na TTL na lampie i na stopce (TTL/M) to będzie działał z Zenitem ? kombinuje ale to była by baardzo fajna kombinacja :mrgreen:

bo bagnet ma K (niekastrat) więc jakbym jeszcze miał TTL byłoby :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy ten Zenit obsługuje TTL?

Według wikipedii podobno obsługuje.

 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
ech byłoby zbyt pięknie :-/

[ Dodano: 2011-07-28, 20:41 ]
plwk napisał/a:
Czy ten Zenit obsługuje TTL?

z tego co wyczytałem to ma TTL-a
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
plwk, stronę znam - jak szukałem baterii do światłomierza to tam się wspomagałem, że LR-44 potrzebuje, reasumując - zrobiłem zdjęcia na automatyce własnej (pies babci) i jako TTL zobaczymy jak wywołam co wyjdzie w praktyce
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
arQ napisał/a:
z tego co wyczytałem to ma TTL-a
TTL oznacza ogólnie pomiar światła przez obiektyw. Zenit od modelu TTL ma taki przy pomiarze światła normalnym . Ale przecież nie ma TTL-a do lampy, bo niby skąd. Wystarczy popatrzeć na gniazdo do stopki lampy - jest tylko styk synchronizacji. Ponadto żeby obsłużyć TTL w błysku musiałby mieć jakąś automatyke pomiaru, a to jest pełen manual.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Dada, dziękuje za pełną odp,
pozdrawiam

[ Dodano: 2011-07-28, 21:03 ]
czyli będzie pięknie biały kadr - w 42D jest TTL/HI pod tą samą pozycją - czyli z tego co Dada napisał, lampa strzeliła maksem (50mm,f/8, 1/30, ISO 200)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach