polak82  Dołączył: 04 Kwi 2010
[K-x] Dziwne kropki na zdjęciu

Witam zauważyłem że na jednym z moich zdjęć są kropki.
Zdjęcie jest zrobione przy bardzo słabym świetle z naświetleniem 30s i przesłoną f14 i ISO 200
Dodam że na zdjęciach w normalnych warunkach oświetleniowych takowych kropek nie zauważyłem.
Proszę o pomoc.


By polak82 at 2011-09-08
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
polak82, zdjęcie pokaż. A z opisu: pewnie masz zabrudzoną matrycę...
EDIT: chyba zdjęcie mi się tak długo ładowało. Zrób "Odwzorowanie pikseli". Powinno pomóc.

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Poczytaj o hotpixelach.
 

solarsky  Dołączył: 08 Wrz 2011
Witam. Nie chcąc tworzyć nowego tematu z pytaniem o podobny problem
zamieszczam tutaj przykładowe zdjęcia. A moje pytanie, to
czy są to kropki to zabrudzenia obiektywu czy matrycy i jak sobie z tym poradzić?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.
Przykładowe zdjęcia:
JPG

http://www.picshot.pl/pfiles/44960/1.JPG
DUST
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
To zabrudzenie matrycy, najpierw poleca się czyszczenie (przedmuchanie) gruszką bez talku. Zabrudzenie obiektywu bardzo rzadko i w drastycznych przypadkach wychodzi na zdjęciu.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
1.Idziesz do apteki, kupujesz jak największą gruchę. Płukanie we wrzącej wodzie, czekasz az przesnie.
2.Robisz zdjecie jednolitego tla na wysokiej wartości przeslony (>9). Patrzysz gdzie masz te kropki.
3.Ladujesz baterie na full, w opcjach ustawiasz czyszczenie matrycy. Obiektyw sciagniety, lustro podniesione, "dziurę" w aparacie kierujesz w kierunku podlogi.
4.Dmuchasz gruszka na matryce, tylko uwazaj zeby nie dotknac matrycy. 6-8 solidnych dmuchnięć.
5.znowu robisz zdjecie i patrzysz czy sie wyczyściło. Jesli dalej efelt niezadowalający to znowu powtarzasz procedure.

Pamietaj ze nigdy nie wyczyscisz matrycy doskonale gruszka.
Przydatny link http://blog.photez.pl/201...-domowy-sposob/ Tzn przydatny jest tam myk jak zmienic zdjecie zeby kropki bylo bardziej widac.

 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
pazuzu88 napisał/a:
Patrzysz gdzie masz te kropki.

Tylko pamiętaj, że góra zdjęcia to dół matrycy
 

solarsky  Dołączył: 08 Wrz 2011
Sorry, że tak późno odpowiadam, ale dopiero niedawno zabrałem się za czyszczenie matrycy.
Zrobiłem jak radziliście i podziałało. Dziękuję bardzo za porady. Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach