zinek2005  Dołączył: 18 Cze 2007
co wybrac??
Jesli chodzi o fotografie to jestem amatorem, posiadam kompakt panasonic dmc lz5, ale chce to zmienic. Mam zamiar kupic lustrzanke cyfrowa, tylko jeszcze sie zastanawiam jaka - canona eos 350d + kit, czy pentaxa ist dl2?? prosze o pomoc w wyborze odpowiedniego aparatu. moze cos innego proponujecie w podobnej cenie?? Chcialbym by aparat mial niski poziom szumow i robil super zdjecia, narazie nie palnuje zmieniac obiektywu
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
canon ma agresywniejsze odszumianie,więc mniejsze szumy...za to Pentax ma lepszy obiektyw kitowy...najlepiej jakbyś gdzieś miał możliwość pomacania obydwu bo to dość małe puchy(z tego co słyszałem)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
zinek2005, przejrzyj troszke forum i wczesniejsze tematy. Dylematow w podobnym tonie bylo wiele i wiele bylo odpowiedzi.
Na marginesie zamiast dl2 kupilbym na twoim miejscu K100d. Dlaczego? Tez znajdziesz we wczesniejszych tematach.
 
zinek2005  Dołączył: 18 Cze 2007
zastanawialem sie nad k100d ale jest za drogi, akurat nie na moja kieszen. Ist dl2 kosztuje 1799 zł http://allegro.pl/item204..._1799_pln.html, a za 1600 moge kupic uzywanego eos 350d.

[ Dodano: 2007-06-18, 16:28 ]
a co myslicie o nikonie d50?? czy obiektyw kit ladne robi zdjecia??
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
DL2 mają w europassacie za 1600. Kupowałem u nich kiedyś no i ostatnio obiektyw - wszystko było ok.
 

deniel  Dołączył: 15 Kwi 2007
Tak tylko dla podtrzymania tematu i zagmatwania w glowie link o cenie k 100
http://www.fotemia.de/fot...product=P032740
Jak widac, mozna sie zastanowic czy nie kupic k 100
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
W Polszy mamy już po 2050 z dostawą, czyli w praktyce jakieś 400 zł drożej niż DL. Brać kasetkę i nie marudzić. Ja tak zrobiłem i zadowolonym. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bradzo pouczający wątek w temacie wyborów.
 
zinek2005  Dołączył: 18 Cze 2007
chyba tak zrobie. wezme dl2 i nie bede tu wymyslal nie wiadomo co:D ale ten k100d wpadl mi jakos w oko:D

[ Dodano: 2007-06-18, 19:27 ]
a czy dl2 ma automatyczne czyszczenie matrycy, czy cos w tym stylu?? moglibyscie zapodac jakis link z wiekszym opisem tego aparatu. na necie znalazlem tylko ogolne informacje
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
zinek, jesli wybierasz miedzy dl2 a 350d no to bierz canona. Tylko kita mu wymien, bo ten canonowski jest mocno parszywy. Niestety dl2 to praktycznie same kompromisy a jedyny plus to fakt, ze jest cyfrowa lustrzanka - wiem, bo sam mam deela :evilsmile:
 
zinek2005  Dołączył: 18 Cze 2007
aj jeszcze sie zastanawiam:D czy pentax i canon umozliwia edycje zdjec w aparacie, chodzi mi o podst retusz. mcgyver mozesz zalaczyc jakies przykladowe zdjecia zrobione obiektywem kitowym bez zadnego retuszu??
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
Możesz się pokusić o Olympusa E-500 i soft do odszumiania. Na dziś stosunek cena/jakość jest najlepszy. Poza tym jak przejrzałem wyrywkowo 8000tys zdjęc zrobionych cyrfą to okazało się, że 90% jest na czułościach ISO 100-200 a reszta na wymuszonym 400. I to jest podstawowy zakres pracy, wyżej w przypadku każdej DSLR jest gorzej. Co do Olka to zestaw ze szkłem 14-45 (jest jeszcze 14-42 ale gorszy).

No i pożywka dla fafniaka
http://www2.olympus.pl/consumer/dslr_ME-1.htm :mrgreen:


PS. No i do 400 ISO nie trzeba nic odszumiać ;-)
PS. Pomacać możesz w salonach Vobis i MM.

[ Dodano: 2007-06-19, 12:13 ]
8-) ide bo mnie znów zablokują :roll:
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
zinek2005 napisał/a:
aj jeszcze sie zastanawiam:D czy pentax i canon umozliwia edycje zdjec w aparacie, chodzi mi o podst retusz. mcgyver mozesz zalaczyc jakies przykladowe zdjecia zrobione obiektywem kitowym bez zadnego retuszu??


kasetka ma jakies rozjasnianie, bw, sepia, filtry kolorowe i tzw 'slim'
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Widzisz Vector. Decydują też inne czynniki. Jak chociażby wielkość wizjera, możliwość podpięcia tych samych szkieł do analoga i cyfry czy też chociażby stabilizacja. Olek - mimo iż niewątpliwie świetną puszką jest, nie spełnia żadnego z tych założeń, więc w stosunku do Kasetki raczej nie jest aż tak rewelacyjną ofertą. Poza tym, jeśli szuka się oferty budżetowej, to możliwość podpięcia starych szkieł też jest nie bez znaczenia.
Ale o tym było już setki razy...
I może jeszcze jedno. Przy całej sympatii dla Olka - chociażby za świetne Zuiko i niezłą jakość wykonania. To matryca 4/3 i związane z tym ograniczenia. Być może już pod koniec roku pokaże się generacja korpusów z matrycami FF lub cropem 1.1. To oznacza, że w przeciągu pięciu lat stanie się ta wielkość standardem w świecie DSLRów. Cóż. Albo Olek wówczas dokona jakiegoś przełomu (w co trudno uwierzyć), albo pozostanie totalnie niszowym produktem, jak miało to miejsce w przypadku lustrzanek serii IS.

 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
Cytat
to możliwość podpięcia starych szkieł też jest nie bez znaczenia.
Ale o tym było już setki razy...
też myślałem tymi kategoriami ale po pierwsze cyfra lubi szkła telecentryczne, a stare "analogowe" takie nie są. Po drugie co mi po mojej ulubionej 50tce jak Kasetka zrobi mi z tego 80mm. I tak musze kupić odpowienik w okolicach 30mm DA. Z zooma 28-70 robi się 44,8 - 112 i co ja mam z tym robić? Jak wybierałem pomiędzy Dynaxem i Pentaxem ze 5 lata temu, to też patrzyłem: tu 50tka 2000 zł a tam 4000, tu 135mm ok 2500 tam >4kpln a z tego wszystkiego mam tylko 50 i 28-70 AL. Można podpiąć ale co z tego?

[ Dodano: 2007-06-19, 12:31 ]
Cytat
kasetka ma jakies rozjasnianie, bw, sepia, filtry kolorowe i tzw 'slim'
takie rzeczy są fajne w kompaktach jak drukujesz bezpośrednio z aparatu i nie używasz kompa. Tu gość będzie robił RAWy i taka funkjonalność mija się z celem. Poza tym cyfrowa sepia nie ma nic wspólnego z sepią ;-) BW wychodzi tak samo do bani ;-)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
vector w pytaniu autora słowa nie było o Olku. Nie rozumiem tej krucjaty pt.: "a może olek?..."
Co do ogniskowej i cropa to chciałbym przypomniec że 50mm to dla Pentaxa k100d 75mm a dla olka już 100mm. Przy okazji szkła Olympusa wcale nie są telecentryczne :-P

Kurcze robi sie u nas jak na forum KKM, wątek o wyborze sprzętu i chyc pojawia się olkowiec
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
Re: co wybrac??
zinek2005 napisał/a:
Jesli chodzi o fotografie to jestem amatorem, posiadam kompakt panasonic dmc lz5, ale chce to zmienic. Mam zamiar kupic lustrzanke cyfrowa, tylko jeszcze sie zastanawiam jaka - canona eos 350d + kit, czy pentaxa ist dl2?? prosze o pomoc w wyborze odpowiedniego aparatu. moze cos innego proponujecie w podobnej cenie?? Chcialbym by aparat mial niski poziom szumow i robil super zdjecia, narazie nie palnuje zmieniac obiektywu


OK, to teraz na poważnie. Co wybrać? Po pierwsze nie zadawać takich pytań na żadnym forum. Najlepiej sobie poczytać dyskusję ukradkiem aby się dowiedzieć jak dyskutują uzytkownicy o swoim sprzęcie, na co narzekają a co sobie chwalą.

Najważniejsze - zapoznać się z cenami i ustalić widełki sobie. Teraz wybieramy się do sklepu na macanie. Bez macania niczego sie nie kupuje chyba, że pizzę, panienkę albo baterie. Podczas macania sprawdzasz jak ci leży body w ręku, czy wszystkie przyciski o pokrętła są dobrze dla Ciebie rozmieszczone, czy materiał z jakiego wykonane jest body (ta uwaga tylko do cyfry) jest dobrej jakości, czy nic nie trzeszczy stęka jak próbujesz to mocniej złapać. Zrób kilka zdjęć (zabierz se sobą karty pamięci) na kilku ustawieniach ISO do późniejszego porównania w domu. Postaraj się sfotografować miejsca ciemne i takie z wysokim kontrastem oświetlenia (np. jest coś białe na ciemnym tle). Takie fotki obnażą aberację chromatyczną (niebieska obwódka na styku kontrastu). Im grubsza tym bardziej dupiaty obiektyw.

Usiądź spokojnie w domu i zastanów się: jakie szkła będą mi potrzebne?
Jak ustalisz odpowiedź na to pytanie to zapoznaj się z ofertą producenta i producentów niezależnych (TAMRON serii pro - mała podpowiedź). Weź też pod uwagę korzystanie z filtrów. Jeżeli chcesz używać PL to szłka muszą być lepsze, tzn. z tylnym ogniskowaniem lub inny patent aby czoło obiektywu nie obracało się dookoła przy ustawianiu ostrości. Taki obiektyw to zmora... Jak już jesteśmy przy filtrach to zobacz też jakie interesujące Cie obiektywy mają średnice mocowania filtrów. Ja w średnim mam większość na 67mm a w małym obrazku 49 mm (szkła stałoogniskowe te które mam i których nie mam). Chyba, ze jesteś bogaty i możesz sobie pozwolić do każdego obiektywu dokupić zestaw 10 filtrów Heliopan/Tiffen. Możesz też kupić hoya/hama ale lepiej to przepić ;-)

Jak już będziesz miał pełen obraz tego wszystkiego, to podlicz to sobie i dokonaj wyboru. Nie patrz na kolege, forum (i tak Cie zablokują ;-) ) wybierz to co Ci dobrze leży w ręku i spełnia Twoje oczekiwania i z czym dobrze się czujesz. Jak wybierzesz Canona z mega shitowym szkłem to też będzie dobry wybór!

I jeszcze jedno: wejście w jakikolwiek system to wydatek rzędu 10-15kpln. Jeżeli nie zamierzasz tyle inwestować to zastanów się nad kompaktem/pseudolustrzanką. Wiele osób się o to obraża ale za 1200-1900 zł masz pełen zakres ogniskowych o wiele lepszje jakości niż kitowe szkła w DSLRach (patrz Panasonic). Za około 1999 zł widziałem Panasonica ze szkłem Leica z O.I.S (optyczna stabilizacja obrazu). Jest dużo lepsza niż bieganie z matrycą.

Bonus szkła:
Pentax DA 18-55 - hihihi cicho...
Pentax DA 16-45 - very very OK. Kosztuje tyle co puszka ;-)

Olek 14-42 - papa
Olek 14-45 - jak cie moge ujdzie w tłoku, jest bardziej ostry niż "hihihi"
Olek 14-54 - ok. 1700 zł warto!
Leica 14-50 f2.8 - ok. 4000 zł - j** szkło ;-)

Canon - standardowe szkła nie nadają się do niczego.

Nikon - nie mam zielonego pojęcia.

Na macanie mozesz wybrać się do VOBIS, MM, Fotojoker. W EURO nie mają naładowanych baterii, a na sucho nikt nie lubi ;-)

Powodzenia!

PS. Pamiętaj, że nie musisz mieć pentaxa aby być członkiem klubu pentaxa. Zawsze możesz drażnić fafniaka, a spiner i tak Ci w końcu sprzeda jakieś ME Super ;-)

[ Dodano: 2007-06-19, 13:04 ]
awakqwq napisał/a:
Co do ogniskowej i cropa to chciałbym przypomniec że 50mm to dla Pentaxa k100d 75mm a dla olka już 100mm. Przy okazji szkła Olympusa wcale nie są telecentryczne :-P
no tak, to ja wole 100 bo teraz wiadomo co z tym robić ;-) A co do telecentryczności to wiem że nie jest to ideał ale 4/3 jest temu bliższe niż APS-C ;-) Poza tym z K10D RAW na 11,5MB (10mipxów) a z E-500 13,5mb (8mpixów). To jak to jest? ;-) Mnie się bardzo podba K10D ale kupić go z kitem 18-55 to jak kupić Alafa Romeo i samemu wymieniać olej.... ;-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
vector napisał/a:
Pentax DA 16-45 - very very OK. Kosztuje tyle co puszka ;-)


E... 1499zl kosztuje, wiec bardzo, ale to bardzo ok.
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
zy napisał/a:
kasetka ma jakies rozjasnianie, bw, sepia, filtry kolorowe i tzw 'slim'

przy czym nie działa to z RAWami.
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
macioh napisał/a:
zy napisał/a:
kasetka ma jakies rozjasnianie, bw, sepia, filtry kolorowe i tzw 'slim'

przy czym nie działa to z RAWami.
ale zadziała Adobe Lightroom i każdym innym programie :p

[ Dodano: 2007-06-19, 13:17 ]
milo napisał/a:
E... 1499zl kosztuje, wiec bardzo, ale to bardzo ok.
no bardzo OK tylko daje ~ 4600 zł ;-) Ale to już lepiej jak 6000 biorą pod uwagę fakt, że K10D nie jest sprzętem zawodowym (professional) :P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach