Wielu posiadaczy filtrów połówkowych Hitech ma problem z ich przechowywaniem. Typowe pudełka z tworzywa sztucznego, dostępne w sklepach foto i na portalu aukcyjnym, są po prostu za niskie o ok. 10mm. Pudełka do których zmieszczą się typowe Hitechy są chyba nieosiągalne. Jedyne wyjście to wykonać pudełko samodzielnie albo przerobić typowe pod Cokiny.
Potrzebujemy dwa pudełka z których zrobimy jedno. Cóż, coś za coś. Na obu pudełkach rysujemy linię cięcia. Ważne żeby linie były przesunięte względem siebie o ok. 10mm (ja zrobiłem różnicę 12mm). W pudełku widocznym na pierwszym planie, linia cięcia jest w odległości 12mm od dna.
UWAGA! Ważną rzeczą jest zaznaczenie po której stronie linii będzie ciął brzeszczot piły. W jednym pudełku jest to NAD linią, w drugim POD linią. Gdybyśmy zrobili cięcie po jednej stronie, pudełko zamiast powiększyć się o 10mm, będzie zmniejszone o grubość cięcia.
Pudełka przecięte, więc pora je wyrównać. Na gładką powierzchnię (stół, blat itp.) kładziemy papier ścierny i szlifujemy przesuwając pudełkiem po papierze. Nie musi być super dokładnie, ale z drugiej strony trochę estetyki nie zaszkodzi.
Mając wyrównane i pozbawione zadziorów obie części pudełka przystępujemy do sklejania. Zanim jednak użyjemy kleju, warto na sucho poprzymierzać i zobaczyć jak części do siebie przylegają.
Na zdjęciu włożone karty zdrapki spełniają rolę prowadnic, aby podczas klejenie obie części się nie przesunęły bo wtedy będzie problem z włożeniem filtrów.
Ja zrobiłem w ten sposób – karty wsunąłem w rowki pudełka dosyć ciasno ale tak żeby można było przesuwać je w rowkach, (użyłem po dwie karty), górną część pudełka podniosłem w górę o jakieś 2 – 3cm, dolną część posmarowałem klejem typu cyjanopan („kropelka”) i zsunąłem po kartach górną część w dół.
Obie części nie są idealnie w jednej płaszczyźnie – pod palcami czuć krawędź, ale nie da się tego uniknąć, ze względu na to że pudełko jest zbieżne w dół. Różnica jest naprawdę minimalna. Ważne że filtry przesuwają się swobodnie w prowadnicach.
Na dno pudełka przykleiłem warstwę zamszu, w pokrywkę wkleiłem cienką gąbkę – po zamknięciu pudełka filtry będą przytrzymywane i nie będą się obijać w pudełku.
Aha, w przypadku użycia agresywnych klejów typu cyjanopan, warto poczekać kilka dni na wyparowanie pozostałości. W przeciwnym razie na filtrach mogą osadzić się opary kleju, które są raczej niemożliwe do usunięcia.