Który aparat byś wybrał/a?
Pentax K100D
78% Complete
81 (78%)
Samsung GX-1S
19% Complete
20 (19%)
Samsung GX-1L
1% Complete
2 (1%)
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
jak roznica miedzy k100d a gx-1s
witam,
zastanawiam sie nad kupnem cyfrowej lustrzanki. jestem amatorem i do tej pory mam KM z5. zaczalem poszukiwania od d70 przez 350d, 400d a konczac na k100d, k10d i gx-1s (dzieki forum nikona poznalem mozliwosci pentaxa i samsunga :) ). no i moje pytanie do szanownych i szacownych forumowiczow jest nastepujace: k100d czy gx-1s? z tego co juz wiem to k100d pochodzi w prostej lini od *istDL2 (tak mi sie przynajmniej wydaje), a natomiast gx-1s jest kopia *istDS2. k10d (gx-10) nie rozwazam z braku funduszy. chyba ze sa znacznie lepsze od k100d, gx-1s niz tylko 10M matryca

z powazaniem
pawel k.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
K100D czy GX-1S? Zależy co bardziej Ci potrzebne, stabilizacja czy większy wizjer. Jak odpowiesz sobie na to pytanie będziesz wiedziała co dla Ciebie lepsze.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
wintermute, jak jesteś chłopczykiem, to zmień sobie płeć w profilu, bo z tego znaczka z krzyżykiem koło nicku wynika, że jesteś samiczką ;-)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
mygosia, ty jak zwykle jestes bystra. :-P
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
cenie sobie stabilizacje z KM, ale tam mam max uzyteczna czulosc iso200 (zakres iso50-320), bo na 320 to w lato kolorowy snieg pada :), a nie wiem jakie musialyby byc warunki abym zszedl do iso1600+pelne otwarcie przyslony+migawka 1/20, chyba do robienia zdjec wegla w ciemnej piwnicy :)
a tak serio to jest jakas roznica w elektronice miedzy tymi aparatami?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aby wiedzieć co leczyć to nieraz musi płeć rozpoznać. :mrgreen:
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
to byl efekt myszki szybszej od oka, a nie chwilowe zachwianie samookreslenia ;P
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
plwk napisał/a:
K100D czy GX-1S? Zależy co bardziej Ci potrzebne, stabilizacja czy większy wizjer. Jak odpowiesz sobie na to pytanie będziesz wiedział co dla Ciebie lepsze.


Dokladnie. Jesli zamierzasz eksperymentowac w przyszlosci z historycznymi szklami, lepszym wyborem bo tanszym jest GX-1S ze wzgledu na wizjer - a przez to zyskujesz na dokladnosci i wygodzie manualnego ostrzenia.

Jesli zamierzasz pozostac przy obiektywie kitowym to K100 ma stabilizacje, ktora w specyficznych sytuacjach moze sie przydac, ale juz kosztem jakosci wizjera.
Lepsze rezultaty mimo wszystko uzyskasz kupujac statyw czy monopod przy wylaczonej stabilizacji - wiec rzecz do rozwazan filozoficznych, bo:
GX-1S + statyw/monopod > K100 - SR.

Tylko do GX-1S mozesz kupic i zastosowac lampy blyskowe Pentaxa pracujace w starym TTL - nowa kosztuje juz od 270 zl (k100 i k10 i GX10 musza miec nowoczesniejsze lampy z pTTL-em).

Samsung GX-10 za chwilke bedzie kosztowal tyle co K100 lub mniej, wiec mozesz tez brac go w swoich rozwazaniach - aparat z nieco technologicznie wyzszej polki (jako nowoczesna konstrukcja ma tak jak Pentax K10 badziewne dedykowane zasilanie (jestem zwolennikiem akumulatorkow AA, gdzie robie na komplecie ponad 1000 ujec bez zmartwien o slabe drogie zasilanie)).

Rowniez perspektywa pojawienia sie nawoczesnych obiektywow dzialajacych tylko z K10 czy GX-10 przemawia za przyjeciem strategii takiego zakupu, gdy planujesz zakup lepszych obiektywow.

Z drugiej strony, kupienie nowego GX-1S jest juz bardziej jak trudne. Galopujacy marketing zastapil go w handlu modelem GX-10.
W sumie - kazdy wybor jakiego dokonasz bedzie udany, gdy masz pojecie co z tym sie robi
i co zamierzasz do niego dokupic w niedalekiej przyszlosci. :mrgreen:

Obecnie wybor GX-1S to wybor ekonomiczny - najtansza lustrzanka z najtanszym osprzetem budujacym system. Ale jak masz wieksze fundusze - mozesz byc nowoczesniejszy, ale Twoje wydatki na budowe systemu na pewno beda wieksze.
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
Z moich ostatnich orientacji k100d moze byc kolo 200pln tanszy niz gx-1s, poza tym planowalem kupno obiektywu sigmy AF 18-200mm,F/3,5-6,3 DC

Swoja droga GX-10 jest ciekawy, ale 800 piechota nie chodzi wiec GX-1S(K100D) + sigma = GX-10, a wiec jest co myslec.... hmmmm???

Ostatnio zaczalem "sie lapac" na robieniu zdjec przede wszystkim na M_przez_wizjer, a prawie-lustrzanka komfortu takiego nie daje :) wiec chyba nadszedl czas na zmiany.

PS. ktos wie jak to jest z kupnem sprzetu w SK lub CZ i zwrotem podatku na granicy?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
wintermute napisał/a:
ktos wie jak to jest z kupnem sprzetu w SK lub CZ i zwrotem podatku na granicy?

Na obszarze Unii nie funkcjonuje zwrot podatku
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
Tok'Ra napisał/a:
Rowniez perspektywa pojawienia sie nawoczesnych obiektywow dzialajacych tylko z K10 czy GX-10 przemawia za przyjeciem strategii takiego zakupu, gdy planujesz zakup lepszych obiektywow.

Nie planuje jakiegos fotograficznego szalenstwa tylko szukam skrzynki z 1-2 obiektywami i na tym pass. A za kilka lat jak znow pojawi sie jakas rewolucja zebym mogl bez sentymentu albo sprzedac wszystko, albo tylko sama skrzynke. Jak widze pentax ma dobry wspolczynnik cena/jakos/mozliwosc wiec najprawdopodobniej bylaby to zmiana tylko przetwornika.
A jak wyglada wspolpraca GX-1S(K100D) z obiektywami z wbudowanym napedem typu Ultrasonic (jesli cos mieszam to przepraszam z cala moja zielonoscia w tym temacie), bo k10d ma tyle samo stykow co gx-1s na bagnecie??? i co to jest ten power AF ktory nie jest obslugiwany przez te aparaty???
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
wintermute napisał/a:
a nie wiem jakie musialyby byc warunki abym zszedl do iso1600+pelne otwarcie przyslony+migawka 1/20, chyba do robienia zdjec wegla w ciemnej piwnicy :)
Wydaje ci się. ;-) Na koncertach nocnych ISO1600+f3.5 = czasy w okolicy 1/30 albo gorzej.
Tok'Ra napisał/a:
lepszym wyborem bo tanszym jest GX-1S ze wzgledu na wizjer - a przez to zyskujesz na dokladnosci i wygodzie manualnego ostrzenia.
Tylko sprawdź na sobie tą umiejętność ręcznego ostrzenia - ja na przykład mimo posiadania "lepszego wizjera" nadal nie trafiam w manualu w punkt. :-/
Tok'Ra napisał/a:
Samsung GX-10 za chwilke bedzie kosztowal tyle co K100 lub mniej
wintermute napisał/a:
Swoja droga GX-10 jest ciekawy, ale 800 piechota nie chodzi
Raczej GX10 nie stanieje tak bardzo. ;-)
Na pewno GX-1s jest wyjściem bardziej ekonomicznym i trochę elitarnym, bo trudno spotykanym. :mrgreen:

Tok'Ra, porównujesz GX-1s z K10d a nie K100d, chyba tu jest błąd.

wintermute, K10 ma dodatkowe styki "w środku", wcześniej używane do napędu Power Zoom-a (który też działa z K10, chociaż w ograniczonym zakresie). Zobacz sobie zdjęcie bez obiektywu na dpreview.

Te dwa złote punkciki to właśnie to. 8-) Z pozostałymi body te szkła maja pracować na śrubokret.

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
wintermute napisał/a:
A jak wyglada wspolpraca GX-1S(K100D) z obiektywami z wbudowanym napedem typu Ultrasonic (jesli cos mieszam to przepraszam z cala moja zielonoscia w tym temacie), bo k10d ma tyle samo stykow co gx-1s na bagnecie???


Za to dodatkowe dwa nieco glebiej, w korpusie...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zamiast sigmy AF 18-200mm,F/3,5-6,3 DC szukaj raczej zestawu z dualkitem, będzie cenowo to samo albo nawet minimalnie lepiej ale jakościowo na pewno lepiej.
ISO 3200 używałem w sobotę bo przy maksymalnym otwarciu przesłony, przy ogniskowych około 250 uzyskiwałem czasy około 1/50. Około 30% zdjęć do wykorzystania.
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
Czy Ktokolwiek Widział Ktokolwiek Wie jakie sa roznice w elektronice miedzy K100D a GX-1S
nie liczac wstrzasochrona ;) ???

Czy udało się komuś negocjowac cene w mediamarkt? bo widzialem kit GX-1s za 1999 i to chyba byla ostatnia sztuka?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
wintermute napisał/a:
Czy udało się komuś negocjowac cene w mediamarkt?

Jasne, że tak, ale w DE :mrgreen:
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
Gwiazdor napisał/a:
Z pozostałymi body te szkła maja pracować na śrubokret.

Co to znaczy? naped obiektywu z aparatu? czy manual?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
"Śrubokręt" to napęd z aparatu.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
wintermute, różnice w elektronice są pomijalne. Podsumowując różnice są następujące:
Wizjer: K100 - mniejszy, GX-1S - większy;
stabilizacja: K100 - jest, Sam - nie ma;
lampa zew.: K100 - tylko p-ttl (ceny lamp od ok. 500zł), Sam - ttl i p-ttl (ceny uzywek ttl od ok. 150 zł);
AutoFokus: K100 - szybciejszy :), Sam - wolniejszy;
Bufor: K100 - mniejszy (do 3 [?] RAW), Sam - większy (do 5 RAW).

Mam GX-1S i chwalę sobie działanie tego aparatu... inaczej byc nie może w końcu to kopia Pentaxa DS2. Jeśli masz pytania dotyczące tego Sama... to pytaj :), ale i tak wszystko sprowadza się do wyboru: stabilizacja i szybszy AF, czy większy wizjer i tańsza lampa ttl.
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
A jak z dokladnoscia AF w Sam'ie w porownaniu do K100?
Wolniej wcale nie znaczy gorzej. A poza tym co znaczy wolniej? Moge sobie kawe zaparzyc zanim wyostrzy? :P

Jesli dobrze mi sie wydaje to K100D jest potomkiem *istDL2, a DL to juz nie to samo co DS ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach