andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
K-5 i pomiar światła
W sobotę na sesji moja K-5 zgłupiała :roll: Mianowicie niektóre zdjęcia zaczęła mocno prześwietlać. Niezależnie, czy był to pomiar matrycowy, czy centralnie ważony (wyłączałem nawet stabilizację) prześwietlenie wynosiło ok. 1-1.5EV, a więc dość znaczne. Niestety mam domyślnie wyłączony podgląd po zrobieniu zdjęcia, więc część zdjęć jest całkiem skopana (jak się zorientowałem, to ustawiłem korekcję na -1EV i było w miarę ok).

Tu przykład zdjęcia już po próbie "odzyskania" świateł z RAWa (crop z oryginału):



Na lewym policzku widać wypalenie, którego nie da się odratować. Co ciekawe, K-5 głupiała tylko w tym jednym konkretnym miejscu (duże kontrasty). Wieczorkiem mogę podesłać oryginały (RAW) i dużo gorsze przypadki :evilsmile:

Macie coś podobnego? Jakieś rady, jak tego uniknąć? Aha - firmware 1.11.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Z jakim obiektywem? Możesz pokazać zdjęcie jednolicie oświetlonej białek kartki?
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
WuWu84 napisał/a:
Z jakim obiektywem? Możesz pokazać zdjęcie jednolicie oświetlonej białek kartki?

Średnia gwiazdka (50-135). Myślisz, że może to być wina szkła? Ciekawe... bo dokładnie coś takiego miałem też kiedyś z K-7 i tym samym obiektywem :roll:

Białą kartkę sfocę wieczorkiem.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Niekoniecznie, ale tak jak przy AFie, również obiektyw+korpus liczy się jako całość.

Poza tym trywialna rzecz: sprawdź czy Ci domyka przysłonę przy różnych ustawieniach, choć tu przy F3.2 błąd nie mógł by tyle wynosić.

Generalnie przy pomiarze uśredniający CW wskazana była by korekcja na minus, żeby nie zrobić koszulki i tła na szaro. Z drugiej strony oświetlenie przednie i rozpieszczony światłomierzem K-7 nie spodziewałbym się takiej dużej korekty. Choć trzeba też pamiętać, że światłomierz w K-7 jest ustawiony agresywniej niż w K100D i podejrzewam, że podobnie jest w K-5.

Matówka rozumiem standardowa? Cyknij klika zdjęć kartki, czy innej jednokolorowej powierzchni, żeby sprawdzić czy prawidłowo uśrednia. Jeżeli OK, to błąd operatora niestety. Żeby nie zgadywać co wymyślił matrycowy lub ile wyliczył udając CW, możesz przełączyć na spota. Pomiar światła odbitego od twarzy +1 Ev i powinno być dobrze.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
No dobra, żeby nie było że marudzę ;-) Tamto było mocno wyciągane za pomocą CaptureOne.
Tak wychodziły zdjęcia bez żadnej korekty (pełny kadr, wywołane z RAWa na domyślnych ustawieniach, tylko zmniejszone):



A tu, jak się zorientowałem, że przepala to dałem korektę -1EV (ale dalej przepalał, np. twarz, buty):


A co ciekawe, przepalał tylko tą scenę (to było w budynku na I piętrze, zdjęcia robione z dołu). Podobne kadry robione ciut w innym miejscu (na parterze) naświetlał prawidłowo!
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Kicha, zobacz czy wszystko OK z mechanizmem sterowania przysłoną, bo to nie są jakieś szczególnie trudne sceny dla światłomierza.

Możesz mi przesłać powiedzieć do ilu uśrednia światłomierz K-5 w spocie, CW i matrycowym? Albo prześlij zdjęcia białej kartki w tych trzech trybach z ustawionym balansem bieli, obiektyw przymknięty o 1-2 działki, żeby nie było winiety.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Miałeś pomiar w trybie matrycowym a duża część kadru była ciemna. Może to był powód.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
WuWu84 zdjęcie białej kartki wypada pomyślnie (niezależnie od ogniskowej i czy matrycowy czy CW), tzw. ok. 18% szarość. Zresztą kolejne zdjęcia, które robiłem w tej sesji są naświetlone w porządku.

plwk, na pomiarze CW było to samo - pierwsze co zrobiłem, kiedy się zorientowałem, że przepala, to przestawiłem się na CW. Ale to nie pomogło (mogę wrzucić przykład).

A może to, że robiłem zdjęcia w górę i matryca się jakoś w środku przemieszczała ma znaczenie? Bo tylko na jedna scena tak przepalała. Inne o podobnym kontraście naświetlał ok. To głupie, ale może by ktoś spróbował swoją K-5 zrobić jakąś scenę o dużym kontraście, która jest u góry - tzw. zdjęcie trzeba zrobić od dołu?

 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
andrusz napisał/a:
A może to, że robiłem zdjęcia w górę i matryca się jakoś w środku przemieszczała ma znaczenie?

Nie, pomiar światła jeśli nie korzystasz z podglądu na żywo jest realizowany przez światłomierz w pryzmacie - dlatego pytałem o matówkę.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
WuWu84 napisał/a:
andrusz napisał/a:
A może to, że robiłem zdjęcia w górę i matryca się jakoś w środku przemieszczała ma znaczenie?

Nie, pomiar światła jeśli nie korzystasz z podglądu na żywo jest realizowany przez światłomierz w pryzmacie - dlatego pytałem o matówkę.

Aha. Matówka standard.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Jeśli to wina obiektywu- to przysłona się nie domyka. A jeśli tak, to sprawdź przy w pełni otwartym obiektywie - wtedy powinno być zawsze ok. A może istotne jest położenie obiektywy - aparatu? czy te prześwietlone zdjęcia nie były robione z zadartym do góry obiektywem? może to ma wpływ na jakiś mechanizm ktory coś blokuje?
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
rbucz napisał/a:
Jeśli to wina obiektywu- to przysłona się nie domyka. A jeśli tak, to sprawdź przy w pełni otwartym obiektywie - wtedy powinno być zawsze ok. A może istotne jest położenie obiektywy - aparatu? czy te prześwietlone zdjęcia nie były robione z zadartym do góry obiektywem? może to ma wpływ na jakiś mechanizm ktory coś blokuje?

To jest jakiś trop... Oczywiście sprawdziłem od razu w domu i... wszystko ok, przymyka przesłonę jak należy i naświetla w punkt - niezależnie jak bardzo pochylę obiektyw :roll: Muszę chyba jeszcze raz wybrać się w to samo miejsce i sprawdzić ;-)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na pokazanych tu fotach masz dziewczynę ubraną na czarno stojąceh w czarnej du... dziurze. Światłomierz mógł po prostu zgłupieć. Trza było zrobić punktowym z twarzy i zobaczyć czy wtedy byłoby ok, to by się potwierdziło.
andrusz napisał/a:
Bo tylko na jedna scena tak przepalała.

No, to by pasowało...
A pokaż te robione w podobnych warunkach a już dobre.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Arti napisał/a:
Na pokazanych tu fotach masz dziewczynę ubraną na czarno stojąceh w czarnej du... dziurze. Światłomierz mógł po prostu zgłupieć. Trza było zrobić punktowym z twarzy i zobaczyć czy wtedy byłoby ok, to by się potwierdziło.

Fakt, dużo czarnego na czarnym. Niestety nie próbowałem wtedy punktowego - może następnym razem.

Za to trochę później w tym samym miejscu (poruszone, bo czas się wydłużył do 1/13 sek.):


A to robione na parterze (zdjęcie bez żadnej korekty):
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak patrząc na tylko dwa ostatnie to masz raz CW z czarnym oknem w centrum kadru. A na drugim dziewczyna w czarnym, ale w miejscy dość równomiernie oświetlonym. Na tle dość jasnej ściany i pomiar matrycowy.
A nie masz jeszcze może włączonego powiązania AF z pomiarem światła?
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Arti napisał/a:
Tak patrząc na tylko dwa ostatnie to masz raz CW z czarnym oknem w centrum kadru. A na drugim dziewczyna w czarnym, ale w miejscy dość równomiernie oświetlonym. Na tle dość jasnej ściany i pomiar matrycowy.

No właśnie, przecież CW powinien dostosować pomiar do centrum kadru (dziewczyna w pomarańczowej koszulce powinna być w miarę dobrze naświetlona), boki mogą być prze/niedoświetlone, a tego nie zrobił. Coś tu nie gra.
Arti napisał/a:
A nie masz jeszcze może włączonego powiązania AF z pomiarem światła?

Nie.

Morze rzeczywiście te motywy są zbyt trudne dla aparatu. Planuję być jeszcze raz w tamtym miejscu za 2-3 tyg. to się na spokojnie przekonam, jak to jest.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
przecież CW powinien dostosować pomiar do centrum kadru

CW to mierzy prawie na średnicy równej krótszej krawędzi matrycy, punktowy na średnicy widocznych na matówce łuków.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
andrusz napisał/a:
No właśnie, przecież CW powinien dostosować pomiar do centrum kadru (dziewczyna w pomarańczowej koszulce powinna być w miarę dobrze naświetlona), boki mogą być prze/niedoświetlone, a tego nie zrobił. Coś tu nie gra.


W trybie CW mierzy w praktycznie w całym kadrze z uwypukleniem centrum. W instrukcji użytkownika masz ładny wykresik. W praktyce największe znaczenie ma obszar nieco wykraczający poza ramkę pól AF tak jak plwk pisze, ale jak się poza nim pojawią jasne światła lub dużo czerni to także wpływa na pomiar.

Często łatwo możesz zawęzić obszar pomiaru po prostu podchodząc bliżej/zoomując, blokada ekspozycji i wracasz na miejsce. Prawdę powiedziawszy dość zaskakujące dla mnie fotki - K-7 jak już wspomniałem ma agresywniej ustawione uśrednianie w trybie matrycowym o +0,3-0,5 Ev niż w CW, czy kasetka w matrycowym i CW oraz znacznie zmyślniej jest zaprogramowany pomiar matrycowy, co widać po omijaniu punktowych źródeł światła (dość istotne przy TLLu lampy), ale nie przypominam sobie takich krzaczków.

No ale jak już pisałem nie wiem czy jest sens zgadywać co programista miał na myśli w matrycowym i które pola jaką wagę mają w trybie CW, zawsze możemy przełączyć na spota, uproszczony system strefowy jako punkt wyjścia oraz nie ma co się wstydzić podglądu z histogramem w aparatach cyfrowych. Spot ma jedynie ten minus, że jest nieco mniej czuły i idzie wcześniej spać, ale tu nie powinno być to problemem.

Nawiasem mówiąc przy landszaftach to w ogóle całkiem wygodnie mierzy się ekspozycje w podglądzie na żywo, od razu obraz z matrycy, symulacja ekspozycji i histogram :-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Wg mnie fotka pt " dziewczyną w wybitym oknie" jest przepalona bo : - kolega złapał ostrość na postaci , a następnie przekadrował fotkę "w górę" i tam " na tylnej ścianie" światłomierz zmierzył wartość, a pomiar ten, nie został zablokowany na głównym elemencie ( twarz).

Z krótkiego doświadczenia powiem, że K-5 naświetla bardziej odważnie niż K-7, a do tego wydaje się, że przy takich samych czasach ekspozycji, fotki z obu aparatów wglądają ociupinę inaczej, tak jakby oprogramowanie światłomierza pozostało bez zmian, z zmieniła się czułość matrcy.
 

xolox  Dołączył: 11 Paź 2008
Jaką masz matówkę ? KLIN ?!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach