zlaskovik  Dołączył: 13 Maj 2008
Dziwne efekty na niebie
Wyprowadziłem dzisiaj K-5 na spacer i po przejrzeniu fotek zdziwił mnie wygląd nieba na kilku z nich - po pierwsze pikseloza a po drugie widoczne gołym okiem zarówno na rawach jak i jpg-ach wyrażnie odcinające się smugi czy warstwy zamiast łagodnych przejść pomiędzy jaśniejszymi i ciemniejszymi tonami. Zdjęcia robione zestawem K-5 + Sigma 24-70/2.8 HSM. Wszystkie na 1/250 i F 8.0 iso 100. Efekt występuje tylko na 24 mm. Reszta zdjęcia ok., foty na innych ogniskowych też ok. Ktoś może wytłumaczyć takie cudo. Matryca? Szkło? Będę wdzięczny za opinie. Zdjęcia poniżej:





 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To były RAWy czy Jotpegi?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Wyłącz D-range, wyciąganie cieni i inne gadżety.
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
U mnie było to samo na ekranie k-5, ale po wywołaniu RAW samo znikło.

[ Dodano: 2011-11-06, 18:17 ]
Meggido, wszystko było wyłaczone.
 
Remek  Dołączył: 16 Wrz 2011
Takie "efekty" można uzyskać po nieumiejętnej obróbce w programie graficznym. Jeżeli jest to prosto z puchy to może to być wina intensywnej obróbki zdj przez aparat - powyłączaj w menu wszystkie "ulepszacze" zdj.
 

zlaskovik  Dołączył: 13 Maj 2008
Fota robiona w raw .dng wywołana faststone image viewer, wszytkie cuda w stylu d-range wyłączone, działała tylko SR.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
zlaskovik, wystaw plik dng.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
moze to rawer? sproboj LR (sciagnij wersje testowa) i zobacz jak wyjdzie. innych pomyslow nie mam...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
zlaskovik napisał/a:
wywołana faststone image viewer,
To nie jest wywoływarka do RAWów. :!: Zrób jak squonk radzi, albo użyj Pentaksowego PDCU4.
 
Sabik  Dołączył: 19 Lip 2011
Zjawisko to nazywane jest artefaktami( artefakty). Przyczyny powstawania tego mogą być różne. Wpływ na powstanie tego na zdjęciu, może mieć filtr polaryzacyjny źle ustawiony, zbyt duże ustawienie nasycenia w aparacie,obróbka softem aparatu jak kompresja, zbieg kilku uwarunkowań łącznie i wiele, wiele innych. Nie jest to usterka szkła (choć sporo od niego zależy), ani aparatu, tak że się nie martw. Przyczyn jest mnóstwo, warto na ten temat poczytać. Miewałem takie przypadki z użyciem nawet markowego polara, gdy chciałem przyciemnić i tak mocno niebieskie niebo. Zjawisko częściej występuje w obszarach niedoświetlonych i z użyciem szerokiego kąta. Pozdrawiam !
Ps.
Żeby nie było, że K-r tak ma. Można to wydłubać każdym aparatem :))

 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
To jest możliwe, bo rzeczywiście miałem polara na obiektywie.
 
Sabik  Dołączył: 19 Lip 2011
Ciekawe jak u autora wątku? No to chyba jesteśmy po zabiegu :)
 

zlaskovik  Dołączył: 13 Maj 2008
Ok, problem rozwiązany - winny program do podglądania raw (Fast stone image viewer). Nie wiem czy LR sam z siebie poprawia zdjęcia ale zarówno raw podglądany w LR jak i jpg w nim wywołany czyściutkie i bez smug czy warstw. Natomiast dodatkowo sprawdziłem w menu podręcznym (tym uruchamianym przyciskiem w prawo na korpusie) i miałem ustawienia "żywe" i mocno podbity kontrast, co rzeczywiście mogło skutkować dużą ingerencją softu puszki w zdjęcie - widać to na histogramie który wygląda jak grzebień. Konkluzja dla potomnych jest taka że fast stone może być przydatny do szybkigo przeglądania zdjęć ale do głębszej analizy fotek konieczny inny program, a po drugie ostrożnie korzystać z cudownych poprawiaczy zdjęć w puszce. Dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomoc. :-B
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Posteryzacja / banding kolorów to się zwie dokładnie :) Za mała ilość bitów kolorów dla płynnego (niezauważalnego) przejścia gradientów kolorów. Wzmacnianie saturacji i inne dziwne obróbki kolorystyczne mogą to zjawisko wywołać / wzmocnić.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Miałem to samo przy JPGegach wyciągach z PEFów przy użyciu PDCU4 oraz przy PEFach oglądanych w FastStone Image Viewer. W przypadku PEFów pomogło przestawienie opcji podglądu zaszytego w PEFie JPGega na wywoływanie samego PEFa (ustawienia->RAW->przeglądaj pliki RAW w->faktyczny rozmiar (wolno).
 
Sabik  Dołączył: 19 Lip 2011
triger napisał
Cytat
Posteryzacja / banding kolorów to się zwie dokładnie


Naprawdę?
Choć dla mnie to może być nawet pasteryzacja.

zlaskovik napisał
Cytat
Ok, problem rozwiązany - winny program do podglądania raw


Pośrednio.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach