Mike7  Dołączył: 28 Sie 2008
Do sportu: Pentax + Sigma 70-200 vs Canon 70-200 L
Na początku witam. Od jakiegoś już czasu zastanawiam się nad zakupem drugiego body, który byłby przeznaczony do sportów m.in. na hali sportowej (siatkówka, koszykówka, futsal) ale również piłki nożnej. Oczywiście zastosowania reporterskie typu koncert, relacja również wchodzą w grę :) Posiadam K10D, który niestety odpada do szybkich zdjęć. Wcześniej posiadałem Canona 50D (z 24-105 L) i AF to rakieta w porównaniu z Pentaxową KaDyszką. I stąd dylemat...
Czy...
(Można czytać od tego miejsca jak komuś się nie chce wcześniej ;) )
Kupić: Pentax K-5 + Sigma 70-200 II 2.8 (bez OS).
Czy...
Kupić: Canon (np 40D) + Canon 70-200 2.8 L (bez IS).

Cena jaką mogę wydać to około 6000 PLN, czyli mieści się zestaw K-5 + S 70-200, a w Canonie to na pewno nie mogę liczyć na puszkę 7D, więc zostaje używane 40D + używane 70-200 Canona L bez IS (fundusze).

Pentax K-5 jest dla mnie rewelacyjnym BODY, lecz szkła w Pentaxie niestety :( nie są za bardzo dostępne lub takowych nie ma, jak 70-200 o świetle 2.8 (tylko Sigma i Tamron). Tamron za wolny, dlatego odpada. Nie lubię słuchać wiertarki.

Co wybralibyście na moim miejscu ??

Z góry wielkie dzięki za pomoc, sam już się zastanawiam od dłuższego czasu co wybrać...

A... I jeszcze... Przyszłe zakupy. 85 1.8 Canona kosztuje używana 1100zł, jakieś alternatywy w Pentaxie ?
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Mike7, stabilizacja w body to super sprawa przy dłuższych szkłach - to był w moim przypadku jeden z powodów powrotu z Canona do Pentaksa. K-5 jest porównywalny z C 50d pod względem AF (więc przepaść w stos. do k10), a w połączeniu z Sigmą tworzy b. sprawny i cichy (!) duet. Jeśli 50d Ci pasował, to K-5 bije go na głowę praktycznie pod każdym względem - dynamika, szumy, ISO, ergonomia (no to rzecz gustu).

Ale żeby zamieszać spytam - jeśli Canon - to po kiego przepłacać do L-ki, ta Sigma jest znakomitym szkłem, a sporo kasy zostanie...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bo z sigmą jest kupę kłopotów natury softowej jeśli chodzi o kalibrację.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Najlepsze rozwiązanie by było, gdyby 70-200L współpracowało z K-5 :-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
espresso napisał/a:
W pozostałych systemach nie sprawia kłopotów większych niż inne ( w tym systemowe) a do tego maja sprawny serwis i świetne jego wyposażenie.

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=916230#916230

Różnie z tym bywa (do tego jeszcze dochodzi AF fazowy, LV, P-TTL), ale nie ma co demonizować. Przede wszystkim trzeba Sigmie przyznać, że jednak aspiruje do wyższej klasy sprzętu, a nie tylko budżetowych zmieników, także przykłada się do serwisu i aktualizacji oprogramowania szkieł.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
No i tez nie piszmy o tym jakby to była reguła, narzeczona używa 50d z sigmą 30/1.4 i nie miała nigdy żadnych problemów z tym zestawem.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Eldred napisał/a:
No i tez nie piszmy o tym jakby to była reguła, narzeczona używa 50d z sigmą 30/1.4 i nie miała nigdy żadnych problemów z tym zestawem.

Zgadza się. Bo poza tym niedoświetlaniem o 1/3 chciałbym, żeby wszystkie firmowe szkła miały taki AF fazowy i w LV jak 18-50/2.8 Macro - szczególnie na leciwym K100D ułatwiała życie. No i wspomniana sigma 70-200, czy 50-150 to niestety chyba najszybsze pierścieniowe silniki utradźwiękowe na bagnecie K.

[ Dodano: 2011-11-09, 10:15 ]
espresso napisał/a:
Nie sadzę aby obiektyw miał wpływ na skuteczność funkcję śledzenia AF w K-5

Ma ogromne znaczenie zwłaszcza przy AF.C i nie sądzę by producent aparatu miał tu znaczenie, bo zasada działania w wszystkich systemach jest podobna - w tym trybie działa bowiem predykcja, a rygory weryfikacji ustawienia ostrości są mniejsze. Nie wiem jak 70-200, ale moja 50-150 wyraźnie ma problem z przekazywaniem informacji ile obrotów/czasu pracy silnika trzeba na dotarcie do wyliczonej pozycji i często przestrzeliwuje. Nie wpływa to celność w AF.S, ale zawsze to jakieś minimalne opóźnienie.

Oczywiście super szybki USM L-ki nie wiele by dał, jeśli obiektyw nie dogadywałby się z korpusem, także zestaw obiekty/korpus musi być rozpatrywany jako całość jeśli AF jest dla nas takim priorytetem.

Problemy z AF, chyba są najbardziej znane, ale moim zdaniem najbardziej zaskakujące są problemy z nowoczesnymi systemami E-TTL II, i-TTL, czy P-TTL, które wykorzystują przekazywaną z obiektywu odległość do obiektu (i inżynierowie producentów raczą wiedzieć co jeszcze). Bo z AFem widać nawet w wizjerze co się dzieje, a tu błyśnie raz tak, a raz tak i domyśl się o co mu chodzi.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Jak to ma być do sportu, to nie chcę demonizować, ale Sigma najlepszym pomysłem nie jest. Wiem że to forum Pentaxa, ale skoro pytanie w tym dziale, to pozwolę sobie polecić jednak 50D z 70-200/2.8 L. Idź do najbliższego fotojokera i sobie zobacz jak działają konkretne zestawy. Jakość wykonania i działanie AF w eLkach 70-200/2.8 są nieporównywalnie lepsze niż nawet najlepsze Sigmy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach