adrian  Dołączył: 06 Mar 2007
Photoshop - magia retuszu
Z racji tego iż nie jestem zwolennikiem zbytnich modyfikacji zdjęć coś wesołego i jednocześnie ciekawego:

PHOTOSHOP

Róbmy zdjęcia - nie grafikę. ;-)
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
znane i prawdziwe ;-)

przypomina się też reklama naturalnego piękna Dove:

http://youtube.com/watch?v=RtGt_XzBEbI


zreszta, jest wiecej na youtube filmikow o retuszu (wpisywalam >>natural beauty<<)
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
i zjdecie i film bardzo znany;
Była taka strona amerykanskiej pani fotograf- jedenej z najsłynniejszych w usa i tam po najechaniu był widać jak zdjecie wygladało przed retuszem. Jak znajde to wrzuce
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Ale, jeśli się nie mylę, podobny w efektach retusz można wykonać również przed zrobieniem zdjęcia - wystarczy odpowiedni makijaż, światło itp :-P .
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Korba, świetna uwaga. I o tym powinniśmy pamiętać, że zdjęcie powstaje przed naciśnięciem migawki... to nie tylko kadr w głowie, ale także fizyczne przygotowania na planie

chyba, że ktoś wychodzi z założenia - "zrobię 500 zdjęć, na pewno coś będzie dobre" (tak powiedizał mój kolega, po tym, jak kupił sobie cyfrę)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
cotti napisał/a:
zrobię 500 zdjęć, na pewno coś będzie dobre

Żeby się nie zdziwił ;-)
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
djack napisał/a:
cotti napisał/a:
zrobię 500 zdjęć, na pewno coś będzie dobre

Żeby się nie zdziwił ;-)

Eee tam. Na pewno znajdzie coś dobrego. To przecież tylko kwestia kryteriów ;-) .

[ Dodano: 2007-06-20, 14:30 ]
Ale wracając do tematu wątku, który zaczął się od oszukiwania widzów za pomocą Photoshopa oraz do mojej wcześniejszej uwagi, którą Cotti zechciała pochwalić (dziękuję bardzo), to wydaje mi się, że fotografowanie często polega na swego rodzaju oszukiwaniu.

Na przykład, jak robię sobie landszafcik, to przede wszystkim kadruję, czyli wycinam z obrazka, to co uznam za zbędne - może to być paskudny betonowy słup, ale może też być ładna kępa drzew, która jak mi się wydaje rozbija kompozycję. Na dodatek przyciemniam niebo filtrem polaryzacyjnym. Więc ten obraz w naturze wygląda inaczej niż na fotografii.

Wobec tego sądzę, że pewna doza "oszukaństwa" jest przy fotografowaniu dozwolona. Zresztą czy owo przykładowe zdjęcie przed obróbką nie jest także oszukańcze? Można przecież odnieść wrażenie, że dziewczyna została sfotografowana specjalnie tak, żeby niekorzystnie wyglądać.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
adrian napisał/a:
Ale, jeśli się nie mylę, podobny w efektach retusz można wykonać również przed zrobieniem zdjęcia - wystarczy odpowiedni makijaż, światło itp
- owszem.....w 90% przypadkow.....pozostale 10% odpowiedz brzmi - "przykro mi ale nie jestem chirurgiem plastycznym"...... :evilsmile:
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Fafniak, hmm... to co cytujesz, to napisałem ja - Korba.

A co do meritum Twojej wypowiedzi, to nie wiem, czy mogę się zgodzić, bo przypomniało mi się powiedzenie, które usłyszałem bardzo dawno temu:
Nie ma ludzi niefotogenicznych, są tylko źli fotografowie :-P .
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Korygowanie zdjec to najtanszy sposob poprawy wizerunku. Przypomnijcie sobie blekitne oczy Tuska, ciemne pukle Cimoszewicza, czy mlodzienczy image Olejniczaka...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Korba, - co do cytatu - to nie mam pojecia jak to wyszlo ze przypisalo twoje slowa adrianowi... :shock:
Cytat
A co do meritum Twojej wypowiedzi, to nie wiem, czy mogę się zgodzić, bo przypomniało mi się powiedzenie, które usłyszałem bardzo dawno temu:
Nie ma ludzi niefotogenicznych, są tylko źli fotografowie .
- tia.....chcialbym cie zobaczyc jak na podest do zdjec wchodzi 80-90 kg. uroczej grubaski z gigantycznymi okluarami na nosie.... jako potencjalna hostessa.... :roll: (kostiumy kompielowe kuse opinajace wdzianka itp.) - tia......
 

adrian  Dołączył: 06 Mar 2007
Korba napisał/a:
kadruję, czyli wycinam z obrazka, to co uznam za zbędne - może to być paskudny betonowy słup, ale może też być ładna kępa drzew, która jak mi się wydaje rozbija kompozycję. Na dodatek przyciemniam niebo filtrem polaryzacyjnym. Więc ten obraz w naturze wygląda inaczej niż na fotografii.


Zgadza się, ale komputerowa edycja umożliwia zrobienie np ze słonia żyrafy, a to już nie jest fotografia.

Korba napisał/a:
pewna doza "oszukaństwa" jest przy fotografowaniu dozwolona.


W ciemni tez możesz zwiększyć kontrast, rozjaśnić, czy skadrować. To normalne. Natomiast istnieje pewna granica. Patrząc na zdjęcia we wielu galeriach niestety widać że "photoshop" jest używany w nadmiarze. :-)



Jak juz pisałem wyżej
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
No ok. Pytanie czy to co sie da zrobic w procesie wywolywania RAW to juz za daleko? Mozna przeciez porawic niebo, trawe itp.. itd.. Odpowiedz na pytanie czy to robic chyba zalezy tylko od efektu jaki chcemy uzyskac. Albo najblizszy rzeczywistosci, albo niekoniecznie.
Jesli np sfotografujemy bardzo ciekawe miejsce, ale swiatlo akurat bylo nieciekawe to dlaczego tego nie poprawic?

Pozdrawiam,
Adam
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Z fotoszopem jak z makijazem, dobry dopuki go nie widac.
 

adrian  Dołączył: 06 Mar 2007
Adam Sławomir napisał/a:
No ok. Pytanie czy to co sie da zrobic w procesie wywolywania RAW to juz za daleko? Mozna przeciez porawic niebo, trawe itp.. itd..


W sumie, przy naświetlaniu też się da wiele zrobić. Operujesz na matrycy, na swego rodzaju negatywie, na całym obrazie. To normalny proces. Szczerze powiedziawszy, zdjęcie na każdym monitorze, w druku, po wywołaniu w różnych lab'ach wygląda nieco inaczej. Ale procesy te nie ingerują wybiórczo w zawartość. Operują na obrazie jako całości, oczywiście również w pewnych granicach, jednak są one dosyć szerokie. :-)
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Fafniak napisał/a:
Cytat

Nie ma ludzi niefotogenicznych, są tylko źli fotografowie .
- tia.....chcialbym cie zobaczyc jak na podest do zdjec wchodzi 80-90 kg. uroczej grubaski z gigantycznymi okluarami na nosie.... jako potencjalna hostessa.... :roll: (kostiumy kompielowe kuse opinajace wdzianka itp.) - tia......

A czy ja mówię, że jestem dobrym fotografem? :mrgreen:

[ Dodano: 2007-06-20, 18:57 ]
kivirovi napisał/a:
Z fotoszopem jak z makijazem, dobry dopuki go nie widac.
Na mój gust, to makijaż może być niekiedy o wiele bardziej widoczny niż "efekty" z szopa, byle nie przytłaczał zasadniczego "tematu" widoku ;-) .
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Korba napisał/a:
A czy ja mówię, że jestem dobrym fotografem?
- ale to nie o to chodzi.... :mrgreen:
czasem trafiasz na sytuacje ze nie ma szans.... :roll:
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Fafniak napisał/a:
czasem trafiasz na sytuacje ze nie ma szans.... :roll:

A musisz fotografować cały motyw? Jeśli odpowiednio skadrujesz, może się udać :lol: .
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Geneza slowa fotografia jest "malowanie swiatlem". A swiatlo jest iluzja w sensie filozoficznym - rejestrujemy na materiale cyfrowym/papierowym wspomnienie, ktore juz nie istnieje - a to wspomnienie tylko bedzie zalezne od natury naszego umyslu i troche od Photoshopa :mrgreen:
Tak na prawde jestesmy zalegalizowanymi oszustami - pokazujemy innym to, czego doswiadczylismy przy pomocy naszych wiekszych lub mniejszych umiejetnosci z obrobka tego obrazu - chcac wykazac sie sprzetem, warsztatem, postprocessingiem - czesto przedstawiamy cos, co jest zupelnie inne. Fotografia, to sztuka budowania wrazen. A te nasze oszukiwanie jest tym lepsze, im ladniejsze dla naszych zmyslow wrazen. Tak wiec, wykonujac portret modelce z pieprzykiem na pupie, nie nalezy obawiac sie, ze usuniecie pieprzyka bedzie czyms zlym dla naszej rzeczywistosci, skoro jest dobre dla naszej przyjemnosci odbioru :mrgreen:
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
Granice ingerencji w obraz bardzo mocno zależą od rodzaju uprawianej fotografii. Co można swobodnie zaakceptować w "fotografiach cieszących oko" (moda, reklama, widoczki itp.) w dokumencie jest niedopuszczalne (vide ostatnia historia na konkursie foto z dodanymi ptaszkami ).

kivirovi napisał/a:
Z fotoszopem jak z makijazem, dobry dopuki go nie widac.


Bardzo trafne porównanie!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach