plis  Dołączył: 12 Paź 2011
F 50 1.7 - zestaw majsterkowicza
Chciałbym zapytać wszystkich forumowiczów z zacięciem Adama Słodowego o opinię na temat ewentualnej samodzielnej naprawy obiektywu Pentax-F 50 1.7.
Ostatnio został mi podarowany takowy jako niesprawny i oto wyniki moich wstępnych oględzin:

1. Brak styków.
2. Zablokowany pierścień przesłony na pozycji A.
3. Aparat oczywiście nie rozpoznaje szkła.
4. Ogólny stan zewnętrzny - jak nowy.

Jak do tej pory, udało mi się odblokować pierścień przysłony. Okazało się, że guziczek odblokowujący stracił nieco powierzchni, ale po obróceniu go o 90 stopni, naciska odpowiednie blaszki blokujące obrót pierścienia. Niestety, przy okazji odkryłem, że zaginął bolec powodujący skokowy obrót pierścienia. Obaca się on w sposób ciągły (analogowy, można by rzec :) ).

Na obecnym etapie, jestem w stanie pracować obiektywem w pełnym manualu.
Pomyślałem również, że kupię jakiś uszkodzony obiektyw AF i wykorzystam styki oraz bolec.

Niemniej jednak, zanim się do tego zabiorę mam kilka pytań:

1. Czy istnieje możliwość sprawdzenia "na sucho" sprawność elektroniki obiektywu? Jakieś pomiary na stykach czy coś...
2. Czy można w jakiś sposób zmusić aparat/obiektyw do ostrzenia AF?
3. Czy w obecnym stanie obiektywu, można spowodować, że body przejmie sterowanie przysłoną (tak jak w obiektywie SMC-A)?

A może inne pomysły?

Jeśli nic nie wymyślę, to pewnie wyślę go do jakiegoś serwisu z prośbą o wycenę naprawy...

Pzdr

 

Maka133  Dołączył: 18 Lis 2011
.. daruj sobie AF i całą automatykę i foć manualnie to świetne szkło :)
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Do działania autofocusa aparat musi się skomunikować z elektroniką obiektywu (m.in. odczytać zawartość jego pamięci - czyli komunikacja cyfrowa), więc raczej z pomiarów na sucho nic nie wyjdzie.

Co do braków styków, to patrząc na swój f 50, jego styki wyglądają tak samo jak w długim kicie (więc pewnie i w krótkim też), wiec ja bym na Twoim miejscu poszukał uszkodzonego kita - albo jakikolwiek uszkodzony ob. z tymi stykami, i zrobił przekładkę.
(nie wiem czy od środka obiektywu styki tak samo wyglądają, ale bądźmy optymistami).

Co do zablokowanego pierścienia, to możesz odkręcić bagnet, ściągnąć pierścień, i zobaczysz co i jak.
Tylko uwaga - tam jest taka malutka kuleczka na sprężynce, więc jeśli Ci wystrzeli po ściągnięciu pierścienia, to wątpię w jej odnalezienie :D. Niektórzy z tego powodu rozbierają obiektyw w jakiejś foliowej siatce.

ps. świetne to szkło, napewno warto je odratować! :-)
powodzenia

[ Dodano: 2011-11-19, 21:38 ]
niestety do przysłony w trybie 'A' także jest potrzebny styk
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
volender napisał/a:
Tylko uwaga - tam jest taka malutka kuleczka na sprężynce, więc jeśli Ci wystrzeli po ściągnięciu pierścienia, to wątpię w jej odnalezienie
plis napisał/a:
Niestety, przy okazji odkryłem, że zaginął bolec powodujący skokowy obrót pierścienia.
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Cytat
Co do zablokowanego pierścienia, to możesz odkręcić bagnet, ściągnąć pierścień, i zobaczysz co i jak.

Udało mi się go uruchomić.

Cytat
Tylko uwaga - tam jest taka malutka kuleczka na sprężynce, więc jeśli Ci wystrzeli po ściągnięciu pierścienia, to wątpię w jej odnalezienie :D.

No właśnie jej nie ma i pierścień obraca się w sposób ciągły. Brak styków świadczy o wcześniejszej rozbiórce obiektywu. Zapewne wtedy kulka zaginęła. Mam zamiar ją pozyskać z innego szkła.

Cytat
niestety do przysłony w trybie 'A' także jest potrzebny styk

Zrobiona na szybko kulka z folii aluminiowej zadziałała! Założę jakiś styk i powinno być OK.

Dzięki za doping.

[ Dodano: 2011-11-19, 22:30 ]
Nowe spostrzeżenie.

Z założoną kulką z folii aluminiowej (forumowy patent :) ), najmniejsza możliwa przysłona to 2.8.

Jakieś sugestie?

[ Dodano: 2011-11-21, 09:31 ]
Jeszcze jedna myśl odnośnie styków...

Po poczytaniu stwierdziłem, że jeśli zewrę do masy styki według instrukcji Bojidar'a (101*11) to body powinno rozpoznawać obiektyw z właściwymi wartościami maks/min przysłony.

W celu sprawdzenia hipotezy, sprawdziłem układ styków w krótkim i długim kicie.

Okazało się, że o ile w długim hipoteza się sprawdza (001*10), o tyle w krótkim nie bardzo, tzn. również jest 001*10.

Nie wiem co o tym myśleć. Czy w obiektywach DA styki przekazuję informację o sobie w inny (elektroniczny) sposób?

Pzdr

[ Dodano: 2011-11-27, 21:12 ]
Aktualności.

Styki założone (dawca nie przeżył...).
Obiektyw nie odpowiada niestety.
I tutaj pytanko. Czy ktoś bawił się kiedyś w odczytanie zawartości eeprom obiektywu? A może można gdzieś znaleźć wzorcową zawartość dla różnych obiektywów?

To mój ostatni pomysł przed ostatecznym zdecydowaniem czy pozaklejać styki i używać obiektywu jako "A" czy też wysłać do serwisu.

Pzdr

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach