wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Linhofy i inne podobne
Nie ma za wiele o wielkim formacie. Może zacznę od swoich wołów roboczych z nie tak dawnych, zdawałoby się, dobrych czasów fotografii.

Master Technica ze standardem 150 mm
[img][

z szerokokątnym (58 mm)



Linhof Color z Sonnarem 250 mm i przesuwnym tyłem z zapiętą rolkasetą




[ Dodano: 2011-11-19, 18:58 ]
Dodam jeszcze parę sampli


Bardzo stara błona graficzna panchromatyczna Orwo MA8.
Pozostałe, jak widać – Fomapan 100





 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Całkiem powalające wrażenie robi sam widok sprzętu.
Jaki to format?

Na takie spacery fotograficzne, to nie za często się chyba wybierasz, boć to porządna wyprawa jest, prawda?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ojej, akurat wczoraj w moim miejscu zamieszkania był wernisaż prac Józefa Wilkonia (rzeźby zwierząt z sampli) o-)
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Master Technica nie jest taka ciężka. Całość z 3 obiektywami, światłomierzem, płachtą, lupą, filtrami, wężykiem, 3 kasetami 4x5" i statywem waży ok. 7 kg i mieści się do średniego plecaka Lowepro, więc śmiało mogę to zabrać nawet na rower. Plecak nie wydaje się cięższy niż ten, który pakuję na cały transalp, a w okolicach Piaseczna można wjechać co najwyżej na Górki Szymona (ok. 20 m).
Linhof Color do wożenia na plecach i spacerów raczej się nie nadaje, chociaż znam takich, co próbowali podróżować z Sinarem P2 w plecaku.
Oczywiście, to nie jest spacer w poszukiwaniu tematu, to tylko dojazd do z góry upatrzonego miejsca. Znacznie lepiej jest tam dojechać, niż iść pieszo.
Okazuje się to szczególnie przydatne w mieście, w którym nie ma gdzie zaparkować, zaś rower dowozi mnie i cały sprzęt pod same drzwi.

[ Dodano: 2011-11-20, 11:02 ]
Zapomniałem dodać: oba są na format max. 4x5". Można też do nich zapiąć rolkasetę na film 120 lub 220, format 4,5x6 – 6x12 cm. Została mi tylko na 6x7 cm, ale i tak ostatno bardzo rzadko niej korzystam.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Jestem laikiem w temacie. Jak to się wywołuje? Zakłada do koreksu? etc?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
O, właśnie chciałem prosić o jakieś zdjęcia przykładowe. :)

wojtekk, są specjalne koreksy na błony cięte.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wszystkie negatywy i slajdy ywołuję w Jobo CPE-2. Koreks serii 2500 + szpulka do błon ciętych. Można w niej wywoływać 6 błon 6,5x9cm, 9x12cm i 4x5". Ten rodzaj szpuli najlepiej się spisuje w procesie rotacyjnym; przy wywoływaniu klasycznym pozostają na krawędzi zdjęcia niewywołane kreseczki pochodzące od przylegających do emulsji elementów konstrukcyjnych. Proces rotacyjny oszczędza chemię – zamiast litra, wlewam tylko 250 ml roztworu. Aby zapobiec nadmiernemu kryciu w światłach, daję większe rozcieńczenie przy tych samych czasach. Przy braku procesora można koreksem turlać po stole albo po dnie wanny w łazience, podobnie jak kiedyś się wywoływało cibachromy.
Błony 120 i 135 obrabiam w tym samym koreksie, używając tylko innych szpulek.
Są też bębny w formie magazynka od rewolweru z otworami, w które wkłada się lekko zwinięte błony arkuszowe, oczywiście emulsją do wewnątrz. Te nadają się również do wiekszych formatów.
Jest też koreks w formie małego tanku (prostopadłościanu), nie pamiętam nazwy. Bardzo popularny, ale dość drogi i niezbyt wygodny (nieszczelny).

 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Wiktorze - dziękuję.

Czy koreksem toczysz/kręcisz cały czas wywoływania? Czy to nie wpływa na kontrast?

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem przygody z wielkim formatem. Coraz więcej fotografuję bardzo powoli, niespiesznie, z rozmysłem. Może kupię jakiś wynalazek i popróbuję.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Znalazłem, ten koreks nazywa się Kombi Plan i kosztuje ponad 600 zł.

[ Dodano: 2011-11-20, 16:50 ]
Cały czas kręcę i wpływa to na kontrast oczywiście. Dlatego nigdy nie forsuję filmów, a raczej naświetlam do niższych czułości. Poza tym, jak napisałem, daję większe rozcieńczenia, np. D-76 zamiast 1+1, daję 1+2 przy tym samym czasie obróbki. Foma 100 w takich warunkach wychodzi w 9,5 minuty.

[ Dodano: 2011-11-20, 17:14 ]
Dodam jeszcze najpopularniejszy chyba obrazek z Janowa Podlaskiego


[ Dodano: 2011-11-20, 17:41 ]
I jeszcze coś z mojego podwórka.

Obiektywem Dagor 135mm z początku XX w.



Wollensak Raptar 135 mm z lat. 30.

[ Dodano: 2011-11-20, 17:43 ]
Na krawędzi poniżej prawego górnego rogu widać ślady od szpulki, o których piasałem.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Śliczny :-D
Cytat

http://linhof.de/master_technika_classic_e.html


Podobne rozmiary i waga jak:
Cytat

http://artaktualia.blogsp.../05/weegee.html


Da się tym z ręki :-P :?:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
M.W, ładne ale nie wstawiamy animowanych obrazków ;-) .
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tak, Weege woził cały bagażnik Graflexów. Podobny do Linhofa, ale to zupełnie inna klasa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach