gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Fajny , naciąg i ostrzenie jak dla mnie wygodniejsze niż w Yashice , tylko spust trochę nie tego ale z weżykiem przytoczonym gdzieś w normalnym miejscu :-) Ciekawe czy matówkę z Kieva by tam można upchnąć .
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Reflekta... fajny aparacik. W zamierzchłych czasach miałem okazję przekręcić przez nią jedną lub dwie rolki. Daje takie fajne, mięciutkie obrazki. Pięknie "wyrabia" światłocień, tylko jak kto lubi superżyletę, może nie być w pełni zadowolony. Chyba, że egzemplarz, którego używałem był taki... indywidualny. ;-)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
No i to to samo co Weltaflex . Optyka , matówka . I cena koło 100zł też niezła . Piekny aparacik lata 50te

[ Dodano: 2010-12-03, 10:24 ]
Reflekta to rozwinięcie przedwojennego Altiflexa . Ten miał mało popularna optykę Lack Pololyt . Ten ma już obowiazujacą wtedy Trioplan . Weltaflex ma zdejmowany kominek zatrzaskiem ostrzenie bocznym pokrętłem (tu się różni ) no i spust migawki gdzie indziej . Lustro wymieniłem na lusterko od Lubitela . Po 45-50 latach trzeba było . Wtedy dopiero jest frajda z ostrzenia

[ Dodano: 2010-12-03, 13:28 ]
Reflekty miały również optyke Lack Pololyt w niektórych wersjach i rożne migawki . Pamiętam że zdjecia zrobione tym obiektywem wprawiały w zachwyt kolegów w początku lat 90 tych kiedy nim fotografowałem . To samo ustawianie ostrości podobne rozwiązanie przesuwu filmu . Nowszy Altiflex to Reflekta . Sput migawki trochę uprościli powojnie był odrobine nizej i dzwignią . Altiflexa miał do sprzedania robak-k (nie wiem czy poprawnie napisałem jego nik) na allegro

[ Dodano: 2010-12-03, 13:39 ]
Ojciec Reflekty jest do sprzedania przez robaka-k . Błędnie podał jego nazwę jako Aeriflex powinien podać Altiflex (optyka Lack Pololyt) . Mimo że to wersja z migawką compur jednak jego cena jest za wysoka i sprzedaje go juz parę miesięcy . Nr aukcji 1323229991
 

MacRad  Dołączył: 19 Lut 2010
Re: Małe 6x6
karmazyniello napisał/a:
Nadchodzi czas obdarowywania się i doszedłem do wniosku że na te wciąż powiększające się damskie torebki, taka Jaśka 124G dla Sylwii to będzie coś w sam raz - Rollei pewnie mniejszy, ale i parę razy droższy.

Znacie jakieś małe i poręczne 6x6 z matówką większą niż moneta 2gr. jak to jest w Lubitelu :?:

Pozdrawiam

Lubitel to faktycznie parodia aparatu, najlepsza moim zdaniem jest Mamiya C330f, al e strasznie ciężka z drugiej strony. Yashica Mat 124G jest znośna, bo miałem i to z baterią rtęciową 1.35V czyli taką jaką powinno się używać z tym aparatem, niestety z braku właściwych zamienników, trzeba teraz stosować zewnętrzne, a w takim wypadku wystarcza zwykła Yashica Mat z obiektywem Yashinon (ta sama konstrukcja co Tessar). Moim zdaniem optyka równie dobra co Rolleicordach i Rolleifleksach, tylko te ostatnie mają lepszą matówkę, ale i Yashice można wymienić.

Jeżeli miałbym polecać fajnego i poręcznego TLR-a to Rolleiflex FX 2.8! ;-) prawdziwe arcydzieło! :-)
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Re: Małe 6x6
MacRad napisał/a:

z baterią rtęciową 1.35V czyli taką jaką powinno się używać z tym aparatem, niestety z braku właściwych zamienników, trzeba teraz stosować zewnętrzne,

Są zamienniki 1,35V (do aparatów słuchowych), można też używać srebrowej 1,55V np. Philips 357, odchylenie jest stałe.

MacRad napisał/a:

a w takim wypadku wystarcza zwykła Yashica Mat z obiektywem Yashinon (ta sama konstrukcja co Tessar). Moim zdaniem optyka równie dobra co Rolleicordach i Rolleifleksach, tylko te ostatnie mają lepszą matówkę, ale i Yashice można wymienić.

Miałem 2 Yashici z Yashinonem, oba były b. miękkie, bez porównania z Tessarem/Optonem.
Matówki szklane są dużo lepsze w Y., nowsze plastikowe porównywalne, dopiero współczesne w R. odstają na plus.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Reflekta (niestety, jeszcze nie zidentyfikowany model)- widzę, że sprzęt się przewinął kilkakroć w wątku, a tak się składa, że wpadła mi w ręce jedna sztuka (eufemistycznie: "kupiłem"; żeby nie mieć wyrzutów sumienia z powodu nabycia kolejnego złomu...).
Czy da się do niego stosować fltry ? Wprawdzie obiektyw nie ma gwintu, ale może istnieją wsuwane ?
ROW Pololyt V (70 mm/3.5)- tryplet, prawda ?
Istnieje szansa na "odpicowanie" matówki sposobem opisanym kilka postów wyżej (soczewką Fresnela) ?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Są wsuwane filtry i konwertery. Nie wiem niestety jak to się nazywa i jak ich szukać.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
wojtekk napisał/a:
Kamilu, miałem Jaśkę 124g, bardzo fajny aparacik - jedno o czym trzeba pamiętać, to obowiązkowo osłona przeciwsłoneczna
Stachu napisał/a:
E tam. Spokojnie można bez osłony pstrykać.

Czy Jaśki 124(G) miały różne obiektywy? Bo moja opinia jest zbieżna z wojtkową (pod słońce miałem rozlane mleko na większości kadru). Pytam, bo zaczynam grzebać na ebayu w celu odkupienia, i nie wiem, czy mam na szkło zwracać uwagę, czy nie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach