rey  Dołączył: 12 Paź 2009
[K-x] Problemy z AF w K-X ie, jak sobie z tym radzić?
W przypadku mojego zestawu punkt AF przesuwa się wraz ze zmianą temperatury WB w takim stopniu, że nie da się zrobić normalnego zdjęcia osoby z odległości portretowej F 50/1.7 nawet przy 2.8, nie wspominając o max 1.7
Próbowałem korygować w debug mode, ale ustawienie do światła żarówkowego, daje potężny BF przy świetle dziennym - odwrotna korekta, daje FF przy świetle żarówkowym :-/
Mam już drugą pięćdziesionę i z nią jest dokładnie tak samo, a Kolega z sony A700 i 50/1.4 nie ma takich problemów... :roll:

Dochodzę do wniosku, że najprawdopodobniej mam problem z puszką, proszę o oświecenie mnie w temacie jak sobie z tym poradzić, bo powoli zaczynam tracić do tego cierpliwość :evil: ?


Tylko nie odsyłajcie mnie do tej strony:
http://www.accord-foto.pl/index.php?artykul=280
wszystko przestudiowałem, brakuje mi tylko bardziej praktycznych informacji, np jakiej wielkości przesunięcie występuje w odległości np 2m i jak to wygląda w Waszych puszkach ;-)

[ Dodano: 2010-10-22, 22:58 ]
Nie ma to jak zapytać o konktetną rzecz na forum :roll:

Pozostał jeszcze miesiąc gwarancji i nie wiem czy oddawać puszkę do serwisu, czy sprzedać i kupić prawdziwy aparat :lol: Nikt nie miał problemów z AFem przy zmianie oświetlenia :?: :?: :?:
 
QQk  Dołączył: 01 Kwi 2010
To może być rozwiązanie mojej bolączki. Czy problemy z ostrością są tylko przy zdjęciu twarzy człowieka?
 
PawełZ  Dołączył: 09 Gru 2010
Mam K10 i K5. W obu aparatach, przy jasnych obiektywach i na niskich przysłonach, AF nie ustawia poprawnie ostrości w świetle żarowym. Ewidentnie jest to wada puszki. Tylko czy wymiana na nową coś da ? Mam problemy z obiektywami FA* 24/2 AL [IF] i FA 50/1,7. Ciekawe jest to że na manualnym obiektywie Samyang 85 mm f/1.4 korzystając z potwierdzenia ostrości występuje ten sam problem.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
W k-x nie ma czujnika barwy światła, więc ów problem ma prawo występować.
W K-5 nie ma prawa, a jest [pewnie za jakiś moment naprawią]
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W K-7 nie było słychać o tym problemie i dlatego dziwne, że występuje w K-5.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jednak nie w każdym. :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dada, wiem, że trafił Ci się wyjątkowo zepsuty korpus :mrgreen:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No właśnie nawet tych bakterii, czy innych stworów sie nie mogę doszukać. :-P
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Dada, może po prostu dostałeś k-7 z napisem k-5 na obudowie :?:

albo nam ściemniasz :evilsmile:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Raczej nie, bo noktowizor w nim działa i zdjęcia kitem na f=8 przy ISO 25600 robi normalne. :-P
 
noel55  Dołączył: 22 Wrz 2010
Mam podobny problem w kx z szkłem manualnym pentax 40-80 f2,8 , wiec coś jest na rzeczy
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
co??
AF ci nawala ze szklem manualnym? aha...

[ Dodano: 2011-01-16, 19:13 ]
ps. noel55, jestes wlascicielem strony optyczne.pl ? :lol:
 
Promocja111  Dołączył: 04 Lis 2008
noel55 napisał/a:
Mam podobny problem w kx z szkłem manualnym pentax 40-80 f2,8 , wiec coś jest na rzeczy


Na rzeczy jest to, że AF nie ma związku ze szkłami manualnymi. Ręce Ci drżą przy ustawianiu ostrości. ot i co :mrgreen:
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
paradziqs, Promocja111, a może chodzi o potwierdzenie ostrości w niewłaściwym momencie. AF to nie tylko kręcenie silnikami.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Odgrzebię temat, który kiedyś poruszyłem...

Niestety w kolejnej puszce, którą kupiłem problem z AFem się powtórzył :-/ Nie wiem, mam wyjątkowego pecha, czy wszystkie luszczanki :-P w większym lub mniejszym stopniu tak mają :?: Istnieją wogóle takie puszki, które nie wymagają korekt i w AWB działają prawidłowo bez kosmicznych korekt? Przy świetle mieszanym mogą być problemy z AFem - z tym się zgadzam - i uważam, że dedykowane zakładki wyboru WB powinny zawierać również stosowne poprawki dla AF.

Proszę szanownych kolegów, szczególnie zarabiających na życie reporterką - Wy macie najtrudniej, o własne spostrzeżenia, chyba, że to temat, o którym się nie mówi ;-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
rey napisał/a:
Istnieją wogóle takie puszki, które nie wymagają korekt i w AWB działają prawidłowo bez kosmicznych korekt?
Ta z mojej stopki, dwie poprzednie (K100DS, K200D) i hybryda Fuji S5600 tak miały :-P
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
kup żarówki w ikei :D
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
JackDeJack napisał/a:
Ta z mojej stopki, dwie poprzednie (K100DS, K200D) i hybryda Fuji S5600 tak miały

Miło to słyszec ;-)

adriano210 napisał/a:
kup żarówki w ikei :D

Zapraszam do tematu osoby, które wniosą bardziej przydatne informacje 8-)
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
ale ja piszę serio, wystarczy kupić dobre żarówki cfl a w ikei są tanie i dobre
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
W tym co adriano210 pisze, jest troche prawdy. Przy niektórych żarówkach energooszczędnych (co prawda w olku) wystepuje dziwne zjawisko. Mianowicie AWB nie jest w stanie ustawić poprawnie balansu, a po przełączeniu na ręczne ustawianie wg wzorca, aparat melduje niemożność ustawienia balansu ze względu na ujemną wartośc balansu. Czyli z tego wynika, że widmo światła jest w tych żarówkach tak popie....one, że trudno wymagać od aparatu poprawnego działania. W końcu i i AWB i AF są kalibrowane tylko w pewnym, skończonym zakresie widma, a nie na wszystko, co zdolne, chińskie rączki są w stanie wyprodukować.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach