Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Jaki aparat i jaka lampa dla muzealnika
Witam i zapodaję temat w różnej formie wałkowany. Otóż:
Właśnie stanąłem przed możliwością kupna służbowego aparatu. Ze względu na emki, które posiadam myślę o kupnie k10d lub gx-10 oraz lampy. W związku z tym mam serdeczna prośbę o radę - czy k10d wyrósł z choroby ff/bf i gdzie można kupic ew. egzemplarz bez wady. Czy samsung nie przedstawia się w tej kwestii lepiej? Specyfika mojej pracy w terenie (etnograf) wymaga nieraz wysokich czułości i problem szumów do tej pory był spory przy (Fuji s 9500). Zatem czy jednak nie konkurencja?
Ponadto pragnę spytać o modele i przedziały cenowe lamp do kadyszki.
Oj trochę tego jest ale może jakaś dobra dusza dopomoże...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ekajana napisał/a:
czy k10d wyrósł z choroby ff/bf
Nie mam pojecia. Mój był kupiony na samym poczatku pojawienia się na polskim rynku i tej przypadłości nie ma. Na razie nie mam zamiaru kupować drugiego, by się przekonać, czy będę miał FF/BF.
Ekajana napisał/a:
Czy samsung nie przedstawia się w tej kwestii lepiej?
Za wcześnie o tym mówić, za mało użytkowników.
Ekajana napisał/a:
gdzie można kupic ew. egzemplarz bez wady.

Każdy by chciał to wiedzieć. Myślisz, że jest taki sklep, który przeprowadza testy FF/BF na swoich puszkach które ma na stanie ?
Ekajana napisał/a:
Ponadto pragnę spytać o modele i przedziały cenowe lamp do kadyszki.
Poszukaj na forum.....a niech tam.
Sigma EF DG 500 Super( od pewnego numeru, było na forum) - ok.1000zł
Pentax AF 360 FGZ - ok. 900-1000 zł
Pentax AF 540 FGZ - 1700-1800 zł.

Szczerze polecam przeszukanie forum. Pewnie i tak jakis mod zamknie ten wątek :-P
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
ok dzięki. To mam jeszczed jedno pytanie. Czy samsung będzie współpracował z manualami serii M. Z tego co wiem w k10d trzeba poprzestawiać coś w menu.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ekajana napisał/a:
Z tego co wiem w k10d trzeba poprzestawiać coś w menu.
Nie poprzestawiać, tylko ustawić w Custom Setting- using aperture ring na permitted. Nie wiem jak w Samie to się nazywa. Mam K10D, to w tym temacie nie pomogę, jak to wygląda z Samem. Chyba nawet było o tym na forum( o współpracy ze szkiełkami M, K i A)

Ekajana, bez obrazy, ale poczytaj instrukcję. ...No tak, jeszcze nie masz korpusu.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ekajana, moje dwie uwagi:
1. Jak chcesz naprawdę małe szumy, to może lepiej K100D?
2. Ze szkłami M (bez styków) nie działa P-TTL lamp pentaksowych, więc jeśli naprawdę masz używać głównie takich obiektywów, to pakowanie się w lampę systemową jest wg mnie bez sensu. Już lepiej wtedy kupić jakąś dobrą i mocną tyrystorówkę z małym napięciem na stopce i własnymi programami.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Lampa systemowa gdyż głównie ma współpracować z 16-45 albo 16-50 (ale ten nie wiem ile kosztuje) a jak dobrze pójdzie to i z da 70 f.2,4 limited. Emki do zadań specjalnych, raczej bez lampy. Obecnie skłaniam się jako body nabyć Szajsunga gx-10 z wyżej wymienionymi szkłami. Kasetka ma jednak za mało pixeli - robię często b. duże powiększenia. Martwią szumy - bo nieraz na wysokich czułościach się robi, ale kuszą uszczelki bo nieraz w terenie.

[ Dodano: 2007-06-25, 09:07 ]
Acha i sprawa najważniejsza! Czy lampy dedykowane do pentaxa chodzą na szajsungach. Bo gdybym musiał zdać się na ekonom kita to zestaw byłby: kit gx-10 z lampą sigma ef 500 super dg
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
Ekajana, muzealnik - czy dobrze rozumiem ze chodzi o robienie "pięknych" zdjęć eksponatom zgromadzonym muzeum, przeważnie nie ruchomym? zdjęć do katalogów, na których liczy się ich "jakość", widziałbym to tak:
- lustro + stabilny statyw + pilot + Expodisk (dość kosztowny "filtr" do ustawiania balansu bieli, w świetle zastanym, fotografie zbiorów powinny dobrze oddawać kolor) + tak ze dwie stałki, bo jaśniejsze od zoomów można pobawić sie GO no i nie zniekształcają geometrii obrazu, a 2 sztuki (albo lepiej) - bo nie zawsze będzie gdzie się cofnąć, no i rożnie długości różnie oddają perspektywę, blendy.
.. aparat na statyw, długie czasy, porozstawiane blendy, zabawy GO - piękna praca :roll:
no i lampa (masakra :-? ) jeśli faktycznie trzeba będzie gdzieś błysnąć, a do lampy to jakiś stofen czy coś takiego.

No chyba ze to tylko maja być dobre "zdjęcia" w tedy wystarczy samo lustro i lampa z rozpraszaczem.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Eksponaty to tylko 1 strona medalu. W tych dylematach rozchodzi się o to żem muzealnik-etnolog. Zatem reportarz. Wyprawy, podróże.... No i tu prądożerność samsunga zraża. Szumy przy wysokich iso (nieraz dyskretne zdęcia bez lampy). Ale duży wizjer i uszczelki są ok. Myślę nawet nad canonem ale mały wizjer przy moim wzroku... Tak naprawdę to trzęsę portkami przed ff/bf i jakością obrazu.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ekajana
1 - w jakiej formie prezentujesz potem zdjecia (papier/ekran/rozmiary)
2 - jakie czulosci wchodza w gre w zlych warunkach ( z twojego dotychczasoego doswiadczenia)?
3 - ile zdjec masz do prezentacji (chodzi mi ew. zajetosc czasowa przez postproces)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
forma prezentacji to m.in. rzutnik oraz rozmaitej wielkości banery (no do tych największych jakie robiłem 5m na 2,5 to cyfra się nie nadaje). Czasem wydruki (jak nie ma kasy) a czasem odbitki. Najczęściej to foty w antyramach 100/70 ale dzisiejszy styl ekspozycji nakazuje żonglerkę formatami stąd te 10 MPix to minimum.
Czułość - Fujii wysiada przy 400. Chciałbym oczywiście i 1600 np w tybetańskiej świątyni oświetlonej słabymi lampkami, świeczkami (całe szczeście że jest emeczka)ale wiadomo - 800 niech da się zastosować.
Zdjęć przywozi się setki - więc 2/3 to jpg. Jak coś na baner albo wiadomo że extra to raw. Tego ostatniego nie miałem czasu jeszcze nauczyć się obrabiać i wykorzystać.
Myślę też trochę o jakiejś sigmie bądż tokinie miast 16-45 ale forum generalnie zniechęca.

[ Dodano: 2007-06-25, 12:35 ]
Acha i jak z tą kompatybilnością lamp samsung/pentax?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Ekajana, a ten twój Metz 45 cl4 nie ma przypadkiem wymiennego adaptera SCA?
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
metza podepne tylko że ktoś kiedyś zapierniczył kostkę ttl a na manualu robić... no można można ale człowiek chce czegoś więcej. Tym bardziej że dobra kulturowe utrwala :-)

[ Dodano: 2007-06-25, 14:29 ]
A swoją drogą to porównania pentaxa z samsungiem tez robią swoje :-)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Ale możesz zapodać SCA 3702 + kabel SCA 3000C i lampa błyska w trybie własnej automatyki (u Metz'a bardzo dobra) - to chyba wersja najbardziej ekonomiczna
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ekajana, - no to wedlug mnie sprawa jest prosta: Canon
optimum 5D w ostatecznosci 20D + szkla pelnoklatkowe ina 1600 ASA spokojnie pracujesz....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie wiem czy z SCA 3702M2 ta lampa nie będzie prasować w P-TTL-u.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Tak to wygląda od strony producenta:
http://www.metz.de/photo_...dapter.143.html
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Dzięki za podpowiedzi w sprawie lampy. Canon tak - to dobry wybór dla moich warunków. Ale z moim wzrokiem duży wizjer jest ważny. Jak mi się nie uda zdobyć kasy na obiektywy to mam jeszcze swoje emki do zadań specjalnych. A może jakieś sugestie co do obiektywu makro, który byłby portretówką? A wie ktoś czy 16-45 ma takie swoje zumowe makro?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ekajana, - faktem jest ze canony (nie 5d i marki) maja potwornie male wizjerki ALE jednak system AF rekompensuje ta wade)- przemysl to.......
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
tak - Af i jakość na wyższych iso mnie najbardziej martwi :-? A wie ktoś jak ma się sprawa z makro w 16-45?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ekajana napisał/a:
makro w 16-45?
A masz w nazwie macro ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach