Rafal1964  Dołączył: 23 Cze 2007
obiektywy MF serii M do K10D
[list]
Witam,
Jestem świeżym posiadaczem K10D i paru doń obiektywów (Pentaxy 16-45 i 135 oraz 100-400 Phoenix). Niestety nie daję rady korzystać z obiektywów serii M, by je „widział”. Nawet przestawienie na tryb „user” i MF nie pomaga. Może na coś nie wpadłem. Będę wdzięczny za ewentualne wskazówki. Wyprzedałem większość moich manuali, ale zostawiłem ulubione obiektywy (50/ 1,7 i 200/4) i niestety nic z nimi nie mogę zrobić. Pomocy. - Tak na marginesie to zostawiłem sobie jeszcze K 1000 (bo mam "od nowego"), ale żal nie móc skorzystać z 200/4 do K10D.


Pozdrawiam


Rafał1964
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W menu musisz odnaleźć pozycję "Using aperture ring" i ustawić na ON (ta nazwa jest w DS-ie, w Kadyszce może trochę inaczej się nazywać). Chodzi o umożliwienie używania obiektywów z pierścieniem przysłony.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1299
Oj, szukać się nie chce...

A tak poza tym - witaj na forum :mrgreen: :-B

Pozdrówka
Marucha
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Menu=>Custom Setting=>Using aperture ring ustaw na Permitted i witaj na forum

[ Dodano: 2007-06-23, 22:35 ]
Znowu się spóźniłem

[ Dodano: 2007-06-23, 22:37 ]
zorzyk napisał/a:
Kadyszce może trochę inaczej się nazywać

w K10 nazywa się 1. Prohibited, 2. Permitted
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ech, pisałem z pamieci.... w DS-ie też jest permitted/prohibited ....
 
Rafal1964  Dołączył: 23 Cze 2007
 
Dzięki za szybki odzew,
Idę próbować. Dzieci już śpią, może będe miał chwilę.

Bardzo dziękuję
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
zorzyk napisał/a:
Ech, pisałem z pamieci

a pamięć już nie taka, oj nie taka :mrgreen: (mam tak samo)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
No i jeszcze w menu by trzeba ustawic np. AV Shift / TV Shift zamiast trybu Program, aby przyciskiem AE-L moc dobierac czas do ustawionej przeslony - bo inaczej bedzie robic foty tylko na pelnej dziurze :mrgreen: (no, chyba ze w K10 nie ma tego ustawienia - ale warto sprawdzic).
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
No i jeszcze w menu by trzeba ustawic np. AV Shift / TV Shift zamiast trybu Program, aby przyciskiem AE-L moc dobierac czas do ustawionej przeslony
:shock: :?: :?:
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
argawen napisał/a:
Tok'Ra napisał/a:
No i jeszcze w menu by trzeba ustawic np. AV Shift / TV Shift zamiast trybu Program, aby przyciskiem AE-L moc dobierac czas do ustawionej przeslony
:shock: :?: :?:


Ja mam w menu opcje:
AE-L bttn on M expsr:
1. Program line
2. TV Shift
3. AV Shift

W opcji pierwszej Program Line, aparat w trybie M robi foty tylko na pelnej dziurze.
A gdy ustawie np. AV Shift czy TV Shift - przycisk AE-L dziala i w zaleznosci od ustawionej przyslony aparat dobierze czas, by zdjecie wyszlo poprawnie naswietlone.
U mnie z GX-1S czy z K100 taka opcja jest - a wiec jak jest w K10?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
W K10D jest Green button in TAv&M. Tam właśnie ustawia się, co ty masz pod AE-L. Czyli pomiar ze szkłem M jest poprzez Green button.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
argawen napisał/a:
W K10D jest Green button in TAv&M. Tam właśnie ustawia się, co ty masz pod AE-L. Czyli pomiar ze szkłem M jest poprzez Green button.


A pamietasz moze ze swoich czasow DS'a czy K100 - ktora opcja przy plesniakach w jakich praktycznych zastosowaniach jest lepsza i kiedy: TV Shift czy AV Shift ?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
A pamietasz moze ze swoich czasow DS'a czy K100
Niestety mam tylko jednego pleśniaka, w dodatku nie chodzi mi dobrze z K10D( M28/3,5). W DS i K100D nie zmieniałem nic w tej opcji, więc pewnie miałem program line
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
ustawic np. AV Shift / TV Shift zamiast trybu Program, aby przyciskiem AE-L moc dobierac czas do ustawionej przeslony - bo inaczej bedzie robic foty tylko na pelnej dziurze

Ale Ty mówisz o K10D? Bo w DS-ie AE-L zawsze mierzy czas do ustawionej przysłony, niezależnie od tego czy mam Av Shift/Tv Shift/ Program line... To znaczy zdjecia są robione przy dobranym przez aparat czasie dla ręcznie ustawionej przysłony (obiektyw M 50/1.4).
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk, mówi o GX-1S
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
zorzyk napisał/a:
Bo w DS-ie AE-L zawsze mierzy czas do ustawionej przysłony, niezależnie od tego czy mam Av Shift/Tv Shift/ Program line... To znaczy zdjecia są robione przy dobranym przez aparat czasie dla ręcznie ustawionej przysłony (obiektyw M 50/1.4).


Hmm....bo ja z innej bajki jestem :mrgreen:
U mnie na manualnej 50/1.7 w trybie Program Line zawsze jest pelna dziura, a AE-L nie domyka przyslony - dopiero jak sobie zmienie na AV Shift to mam tak jak chce. Nie wiedzac o tym ustawieniu pozbylem sie kiedys fajnego manualnego szkla - bo robilem wszystkie foty na pelnej dziurze i bardzo mnie denerwowalo to, ze sa takie mydlane - a moze wystarczylo go przymknac i ustawic AV Shift - i byloby super.
Dzisiaj po dzialce pochodzilem sobie z manualna 50-tka, ktora zapialem by sprawdzic raz jeszcze czy to tak u mnie dziala - i fajne pocztowki kwiatkowe wyszly :mrgreen: .
Apetyt rosnie, wiec teraz bym juz kupil takie szersze SMC 28.
 

charwel  Dołączył: 10 Cze 2007
Dziękuję kochani i ja.
Nawet nie chcecie wiedzieć jak ja dobierałem czas z obiektywem M.
Człowiek się uczy całe życie;)

Pozdrawiam serdecznie
charwel:)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach