Qbol  Dołączył: 23 Cze 2007
TOKURA 3.9 80-200mm
Witam.
Jestem początkującym fotografem (o ile można to tak nazwać) i szukam jakiegoś obiektywu na początek. Zależało mi na zmiennej ogniskowej, bo narazie krucho z kasą ;)

No i mam pytanie o obiektyw wymieniony w temacie? Możecie coś o nim powiedzieć?
Link do aukcji: TUTAJ
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Re: TOKURA 3.9/80-200mm
Qbol napisał/a:
... bo narazie krucho z kasą...


Nie wiem czy wiesz, ale tego typu fotografia to studnia bez dna. Jeśli więc nie możesz sobie pozwolic na wydawanie grubej kasy na to hobby to kup lepiej jakas fajna hybryde (fuji np.) bo takimi połśdrodkami to nie będziesz zadowolony.
Takie fuji s6500 czy s9500 dadzą Ci wszystko czego początkowy fotoamator może chcieć i potrzebować a nawet duzo więcej (począwszy od jsnego obiektywu, szerokiego kąta, duzego ekwiwalentu ogniskowych a skonczywszy na możliwości robienia w rawach)
Wszystkie zalety lustrzanki z takimi obiektywami znikaja; tzn nie masz ani dobrego AF ( nie mowiac, ze wogole go nie ma), ani ten obiektyw nie jest specjalnie jasny. Poza tym w obsłudze to to nie bedzie specjalnie wygodne dla poczatkujacego.

Dobrze Ci radze, pomyśl nad hybrydą
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Gringo podejrzewam, że skoro Qbol pyta o konkretny obiektyw, to ma już lustrzankę, więc proponowanie mu hybrydy mija się z celem - chyba, że namawiasz go, żeby pozbył się lustrzanki ;-) . Nie wiem nic o obiektywie, o jaki pyta Qbol - niekoniecznie jednak musi to być syf. Eksperymenty bywają ciekawe - choć cena tego konkretnego egzemplarza jest dziwna, ani za duża, ani okazyjna. Spróbować można, jeśli zainteresowanego stać - tyle, że bez gwarancji, że jak będzie kiszka, to sprzeda za taką samą cenę, parę dyszek można niestety na takim "interesie" stracić. :-/
 
Qbol  Dołączył: 23 Cze 2007
Gringo - chodzi o to że "na razie" nie jestem wymagający. Kasa to nie będzie w sumie problem, ale potrzebuje czegoś na początek. Zależałoby mi na czymś ze zmienną ogniskową, bo narazie nie chce wydawać na stałki (btw. nie wiem jeszcze czy fotografia mnie wiągnie, dlatego nie chce na razie za dużo wydawać).
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Qbol, kup chociaz dlugiego kita 55-200. Bo takimi półsrodkami to faktycznie może cie nie wciągnąć
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Qbol jeśloi kasa nie jest wielkim problemem, to przejrzyj sobie dokładnie to forum i dyskusje o zoomach sigmy, tamrona, pentaxa itp. itd. i zdecyduj... Moim zdaniem, jeśli nie masz wielkich wymagań, potrzebujesz obiektywu nie tyle dobrego, co wygodnego (i jakościowo średniego), na każdą okazję to pomyśl o super zoomach (typu 18-200 czy nawet do 300mm) sigmy czy tamrona właśnie. Cudów na zdjęciach nie ma się co spodziewać, ale na spacery z dziewczyną, grill z rodziną, wycieczkę w góry itp. będzie jak znalazł. Odbitki wyjdą fajnie. Tylko nie oglądaj zdjęć w 100 proc. powiększeniu w kompie ;-)
 
Qbol  Dołączył: 23 Cze 2007
Ok, dzięki wszystkim za pomoc ;)
 
wolek  Dołączył: 23 Sty 2007
Witam.

Ja jeszcze nie mam co prawda lusterka cyfrowego, dopiero planuje, ale mam ten obiektyw.
A raczej aparat w dual kicie :mrgreen: marki Tokura.
Tu jest kilka fotek kwoczki :mrgreen:
Sam obiektyw jest masywny, dość ciężkawy. Ma stałe światło 3,9.
Ma pozycję auto na pierścieniu przysłon, więc może to troszkę ułatwić używanie.
Poczytaj przy okazji jak używać manualnych obiektywów.
Pierścień zooma/ostrości ma tendencję do opadania gdy jest skierowany w dół.
Jeśli się zdecydujesz, to polecam odbiór osobisty w celu sprawdzenia w jakim
stanie są soczewki. Mój ma około 15 lat i pojawiła się w środku na tylnych soczewkach
drobna pajęczynka. Poza tym pracuje ładnie.
Nie mam niestety sampli z cyfrówki z wiadomych powodów.
Używałem go z powyższym analogiem i na jakość zdjęć nie narzekałem.
Jak by ktoś był z okolic Sieradza/Kalisza to można by się spotkać i coś pstryknąć.
Ja niestety jeszcze czekam na podwyżkę :evil: dopiero wtedy się zdecyduję.

Pozdrawiam,
Arek.
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
Hej wolek!
Od jakiegoś czasu poluję na tani manualny zoomik i chyba się do Ciebie uśmiechnę :-D
pozdrawiam
 
wolek  Dołączył: 23 Sty 2007
Cześć pawcio,
Jestem prawie codziennie w Sieradzu więc można się umówić na małe macanie :oops: :-D

Pozdrawiam,
Arek.
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
Żeby nie tworzyć nowego wątku zapytam w tym
Czy miał ktoś do czynienia z takim zoomem http://www.allegro.pl/ite...swiatlo_pk.html
troszkę dłuższy od Tokury ale też kapkę ciemniejszy.
Czego mogę się po nim spodziewać?
pozdrawiam
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
Ekspert nie jestem bo od niedawna dopiero robie zdjęcia lustrzanką, ale do tego czasu stwierdzam że nie ma to jak obiektyw stało-ogniskowy :-P A co do ceny nigdy sie nią nie sugeruję i nie będę ponieważ kupiłem TAIR-a 2.8/135 (180zl) i spokojnie można go stawiać równo z Zeiss-em 3.5/135 (Tair jest ciut ciut mniej dokładny ale niewiele).

Natomiast jeżeli chodzi o PORST jak narazie sprawdziłem 2.8/135 i 2.8/35... wniosek > tragiczna jakość przy powiększeniu zdjęcia :-/ Ale zawsze sie trafia wyjątek i dla tego trzeba testować lub pytać na forum M42, bo np Porst 1.4/50 już jest jakościowo bombowy.

A jeżeli chodzi komuś o to że ma mocowanie Pentax... To i tak nie wiele daje, ja np wole pomieszać wszystkim manualnie ale mieć bardzo ostre zdjęcie a adapter to jedyne 40zł.
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
Dzięki Pietras!
Przejściówkę na M42 kupiłem bo zostały mi (po dziadku :-) ) dwa szkiełka zapinane do Praktici Super TL (50/1.8 - niejaki Meyer-Optik Oreston i 135/3.5 Zeiss Jena Sonnar).
Chciałbym jednak jakieś niedrogie tele bo ostatnio sporo kzł wydałem na drugie hobby.
A może niezłym wyborem byłby Tamron 80-210 AF, który jest obecnie w ogłoszeniach?
Pomóżcie bo się motam :roll:

pozdrawiam
 
jinxx  Dołączył: 30 Kwi 2007
Wracając do Tokury 3.9 80-200 (Pentax K, przesłona z A) - niedługo zapodam linka do paru sampli (linka zamieszczę w tym poście). Właśnie co zakupiłem na ów aukcji allegro (188zł + przesyłka 12zł).

A póki co:
Waży 600 gram, jest metalowy, sprawia wrażenie solidnego. Działa automatyczna przesłona, choć największa pokazuje w K10D - 4.0 (a nie 3.9).
Obiektyw jest faktycznie nowy, zapakowany w pudełko, przedni i tylni dekiel i gwarancja po francusku (nie podbita - ale to chyba wiekowa produkcja).
Pompka (czytaj - zmiana ogniskowej) chodzi z lekkim oporem (w końcu nie śmigany obiektyw), nie czuć żadnych luzów, ani na pierścieniu ostrzenia, ani na pierścieniu zmiany ogniskowej.

Na pudełku pisze Tokura mount Pentax K F:3,9/80-200mm ONE TOUCH oraz made in Korea (mój egzemplarz ma numer seryjny 951437).

Na obiektywie pisze JAPAN, w gwarancji pisze: O.C. INTERNATIONAL (87 RTE DE GRIGNY, 91137 RIS ORANGIS CEDEX) - ale to może być jakiś francuski dystrybutor.
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
Dzięki jinxx za info, no i czekam na sample ;-)

mam jeszcze pytanko:
czy zna ktoś manualnego Pentaxa smc PA 80-200/4,7-5,6 ??
można niedrogo kupić nówkę ale nic kompletnie o nim nie wiem.
będzie lepszy/porównywalny z innymi manualami do jakichś 300zł?
pozdrawiam
pawcio
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie PA tylko FA i nie manualny
http://www.bdimitrov.de/k...00f4.7-5.6.html
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
Nie FA tylko PA i nie auto focus
http://cgi.ebay.com/ws/eB...74910&rd=1&rd=1
pozdrawiam
 

MG  Dołączył: 20 Gru 2006
pawcio napisał/a:
Nie FA tylko PA i nie auto focus
http://cgi.ebay.com/ws/eB...74910&rd=1&rd=1
pozdrawiam


Pełna i prawdziwa nazwa tego szkiełka to:
smc PENTAX-A 1:4.7-5.6 80-200mm
http://www.bdimitrov.de/k...00f4.7-5.6.html
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
jinxx napisał/a:
Wracając do Tokury 3.9 80-200 (Pentax K, przesłona z A) - niedługo zapodam linka do paru sampli (linka zamieszczę w tym poście)


Cześć,

Masz może jakieś sample z tego obiektywu? Jestem bardzo ciekawy co on jest wart...:)

Rafał
 
jinxx  Dołączył: 30 Kwi 2007
Witam znowu, sorry że tak długo dałem na siebie czekać, ale mam dzisiaj ślub brata, świadkuję i stąd człowiek zajęty był różnymi przygotowywaniami.

Tutaj zamieszczam linka do zdjęć tej Tokury (robione na szybko):
http://picasaweb.google.p...980200mmPentaxK

Możecie tam zobaczyć to, co się dostaje po zakupie. Czyli krótko - jak obiektyw wygląda i zawartość opakowania.

Sample wrzucę na dniach i zapodam linka. Na razie się odmeldowuję.

Pzdr jinxx

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach