mex  Dołączył: 07 Sty 2009
Porst 135/2,8 czy Pentax 135/3,5 ?
Kupiłem wczoraj ME Super i mogę sobie wybrać jeden z wymienionych w temacie obiektywów. Który mi radzicie?
Chcę się zająć portretem czyli istotny będzie bardziej miękki bokeh (zresztą zależy mi na nim bardzo).
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Ktoś ostatnio pokazywał zdjęcia z porsta na forum - o ile pamiętam był całkiem dobry na f/2.8. Chociaż może być różnie przy różnych egzemplarzach. Jeśli masz możliwość to przetestuj je przed zakupem, jeśli nie będzie mydełka na 2.8 to ja bym wziął porsta, w końcu to pół działki więcej światła.
Ew. jest jeszcze takumar 135 f/2.5 (na bagnet K), focę nim zazwyczaj na pełnej dziurze, super ostry.
Tylko nie ma SMC, więc czasem zaaberruje, ale to można w dużej mierze usunąć na kompie.
Nie wiem jakie tam ma powłoki ten porst.
 

Kapar  Dołączył: 29 Sty 2008
Mam Porsta 135/2.8 na M42 i jest średni. Kiepski kontrast i mgiełkę robi na zdjęciach...
 
mex  Dołączył: 07 Sty 2009
Volender tyle, że mnie nie interesuje fotografia cyfrowa, więc retusz na komputerze odpada. Tak naprawdę interesuje mnie, który z nich będzie przyzwoitrzy. Tzn. chcę robić czarno-biały portret i zależy mi na ładnej plastyce zdjęcia (bokeh, ostrość buźki). Wiem, że to nie są pewnie porządne szkła, lecz pewnie jedno z nich jest lepsze. Poza tym, ten Porst raz mi się od wczoraj zaciął na ostrości ustawionej na minimalnej wartości. Odkręciłem też jedną z soczewek !!!
Ta wada chyba go dyskwalifikuje, lecz wolę spytać kogoś kto tego używał.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
A ja zapytam o porsta 135/1.8, miał ktoś z nim kontakt, bardzo mydli na pierwszym planie, jak bokeh i kontrast z tego szkła? Światło rewelacyjne jak na tą ogniskową =]
 
m  Dołączył: 16 Lis 2010
rey napisał/a:
A ja zapytam o porsta 135/1.8, miał ktoś z nim kontakt, bardzo mydli na pierwszym planie, jak bokeh i kontrast z tego szkła? Światło rewelacyjne jak na tą ogniskową =]


ja co prawda nie, ale z flickr'a:


Roses in Bokeh by fs999, on Flickr


PORST2 by KUDATERBANG, on Flickr


Flaming Bokeh by fs999, on Flickr
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Miałem go przez krótki czas. Ciężki i wielki. Budowa pancerna. W okolicach pełnej dziury optycznie niestety wypadł dość słabo (chyba, że nie potrafiłem trafić z ostrością). Od ok 3,5 było ok, ale i tak pentax i sonnar, które posiadałem były zauważalnie lepsze.
Widziałem, że pojawił się ostatnio na forumowej giełdzie. Może właściciel się wypowie, lub zamieści jakieś sample.
W internecie widziałem kilka fajnych zdjęć z tego szkiełka, nie wiem jednak na ile można im ufać.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Jak pisał volender, pomyśl nad Takumarem 135/2,5. Używam na cyfrze (czasem, zależnie od światła, mgiełka i kntrast) jak i na filmie, ale tylko BW. Na filmie rezultaty jak dotąd zawsze zadowalające, wygląda, jakby lepiej radził sobie z wymaganiami kliszy niz matrycy, co zrozumiałe...
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Na M42 CZJ Sonnar 135/3.5 tylko i wyłącznie. Pentaxowe szkiełko to już pod bagnet ...
 
Apocalypse  Dołączył: 19 Kwi 2008
tair 135/2.8 o tym też pomyśl:)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Nie wiem, jak pozostałe, ale Pentax M 135 3.5 to bardzo dobre, szkło. Znane i chwalone. Bokeh, ostrość, kolory znakomite. Jest w nim jakaś magia. Jest bardzo dobry nawet na cyfrze, więc na kliszy będzie doskonały. Robiłem nim na analogu piękne portrety. Ten obiektyw niedawno był must have w naszym systemie - klasyka gatunku, wzór jakości optycznej i jakości wykonania.

Wystawiłem go niedawno na naszej giełdzie, ale nie dlatego, że mi nie odpowiada obraz jaki daje, ale dlatego, że ogniskowej po cyfrowym przeliczeniu używam niezwykle rzadko (choć trochę dobrych zdjęć wyszło).
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
m, te zdjęcia są OK, na pewno przeszły solidną obróbkę ;-)

Ekajana, Mój P-M135/3.5 był ostry, ale CA była do przeżycia tak od F5.6, ale może zbyt wiele wymagam od szkła ;-) Z drugiej strony używam *16-50/2.8 i jakoś poza gabarytami nie narzekam na tą przypadłość w tym szkle 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach