CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Szukam instrukcji do Sama GX-10
Czy kto podeśle mi na maila instrukcję do GX-10 w języku polskim?

Przy okazji mam pytanie co do korzystania z Gxa i szkieł M42, co powinienem pozmieniać w ustawieniach aparatu aby móc optymalnie pracować z tymi szkłami.

Pozdrawiam Lupus

Ps. Szukałem w opcji szukaj ale ilość OFTOPóW skutecznie zmasakrowała moje chęci :->

Lupus
 
wolek  Dołączył: 23 Sty 2007
Witam.

A szukałeś na stronie samsunga ?
Jest na polskiej stronie: link do pdf

Pozdrawiam,
Arek.
 
klaus_mitffoch  Dołączył: 08 Maj 2007
Np powinieneś pozmieniać:
AE-L bttn on M expsr -> Tv Shift
Using aperture ring -> Peritted

Teraz w trybie M powinieneś mieć pod przyciskiem AE-L pomiar światła punktowy.
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Klaus a możesz trochę jaśniej? ;-)
Trochę się gubię w tym menu, np: w using aperture ring mam tylko on i off

:roll: :roll:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
ustaw on
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
No ok, ale co dalej??

Wcześniej jak urzywałem szkieł m42 w Canonie 300D miałem w wizierze na trybie M drabinkę pokazującą prześwietlenie lub niedoświetlenie.
Teraz na M mogę tylko zmieniać czas i nie mam drabinki, czego skutkiem są zdjęcia prześwietlone lub niedoświetlone. Sumując nie mam kontroli nad ekspozycją.

Sama praca na przyslonie roboczej jak to było w Canonie nie sprawiała mi klopotów.
W Samsungu wszystko jest 1000 krotnie bardziej rozbudowane i nie mogę dojść co i jak aby móc korzystać ze szkiełek M42.

Mam sporo takumarów i tyle samo przejściówek m42/K - nie wykorzystanie tego potecjału byłoby ciężkim grzechem :-P POMOCY
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
CanisLupus napisał/a:
Teraz na M mogę tylko zmieniać czas i nie mam drabinki, czego skutkiem są zdjęcia prześwietlone lub niedoświetlone.
Wystarczy po zmianie w menu( jak pisali przedmówcy, w opcji AE-L bttn on M expsr ustawić raczej program line. w using aperture ring na on ) wcisnąć zielony guziczek na górze korpusu. Na moment. Korpus dokona pomiaru i będziesz miał ustawioną ekspozycję.
Było już o tym wiele razy na forum.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ze szkłami M42 pracujesz w priorytecie przesłony Av. Ustawiasz na obiektywie przesłonę a aparat automatycznie dobiera czas i to wszystko.
To co napisał Argawen odnosi się do szkieł manualnych z bagnetem K.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
plwk napisał/a:
To co napisał Argawen odnosi się do szkieł manualnych z bagnetem K.
No tak, nie zwróciłem uwagi, ze to M42 :oops:
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Ok, wielkie dzięki. :-B :-B

A czy nie da rady ustawić jakoś tej drabinki naświetlania tak aby była cały czas w wizierze (takie skrzywienie z Canona mi pozostało :-/ )

Lupus
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na Av z M42 cały czas masz pomiar i dobieranie czasu czyli dopóki nie wprowadzisz korekcji to masz wszystko na zero czyli "drabinka" nie jest potrzebna. Z manualnym obiektywem z bagnetem K w trybie Av jest analogicznie, tylko otwarta maksymalnie przesłona natomiast w trybie M aparat nie ma pojecia jaka jest przesłona to co ma bidny wyświetlić. Gdy wciśniesz przycisk do pomiaru to przymknie przesłonę, zmierzy i zapamięta czas ale nadal nie bedzie wiedział jaka przesłona jest ustawiona.
 

charwel  Dołączył: 10 Cze 2007
CanisLupus napisał/a:
Ok, wielkie dzięki. :-B :-B

A czy nie da rady ustawić jakoś tej drabinki naświetlania tak aby była cały czas w wizierze (takie skrzywienie z Canona mi pozostało :-/ )

Lupus


Cześć.
Na stałe chyba nie, ale możesz przestawić pokrętło,którym załączasz aparat przytrzymać w pozycji z narysowaną ikonką przysłony.Pokaże się drabinka i możesz robić korektę tak długo, jak go trzymasz.Troszkę niewygodne;)

Pozdrawiam
charwel

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach