action01  Dołączył: 22 Maj 2008
TAv w Canonie lub Nikonie ?
Wykonując zdjecia z powietrza, korzystam głównie z trybu TAv. Przeważnie przesłona 5,6 i czas 1/500.
Czy da się coś podobnego zastosować w aparatach FF firmy C lub N, tak aby poprawne warunki naświetlenia aparat realizował doborem czułości?
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Manual + AutoISO? W Canonie w większości puszek podobno to trochę biednie działa (sztywny zakres AutoISO), w Nikonie powinno być lepiej.
Głowy za to nie dam, kojarzę to tylko z jakieś dyskusji w necie.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
TAV to specjalność Pentaksa. W C Auto ISO działa tak, że chyba nikt z tego nie korzysta, u Nikona - nie wiem.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
rbucz napisał/a:
W C Auto ISO działa tak, że chyba nikt z tego nie korzysta

Kolega zeznawał, że znośnie zaczyna być dopiero w jedynce, tylko nie wiem który mark. Meggido kiedyś pisał, że w d700 w M można włączyć autoiso i jest ok.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
LDevil napisał/a:
Canonie w większości puszek podobno to trochę biednie działa (sztywny zakres AutoISO)

W 5D MkII zakres jest tylko w programie i półautomatyce. W manualu blokuje na ISO 400 :(

Chyba, że coś ostatnio w firmware zmienili - dawno nie używałem
 

action01  Dołączył: 22 Maj 2008
Jednak Pentax ma coś co nie mają inni :-D
Trzeba będzie bliżej przyjrzeć się Nikonowi i jego trybowi M
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
w nikonie nawet w trybie Av auto iso działa dobrze(jeszcze zależy jaka puszka) ustawiasz tylko dodatkowo jaki maksymalny czas może pucha ustawić resztę uzupełnia auto iso
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
W Nikonie to jest praktycznie dokładnie to samo co M i AutoISO. W Canonie się tak nie da (przynajmniej w tych, których używałem).
 

action01  Dołączył: 22 Maj 2008
joker333 napisał/a:
w nikonie nawet w trybie Av auto iso działa dobrze(jeszcze zależy jaka puszka) ustawiasz tylko dodatkowo jaki maksymalny czas może pucha ustawić resztę uzupełnia auto iso


Przez maksymalny czas rozumiemy najdłuższy ?
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
action01 napisał/a:
Przez maksymalny czas rozumiemy najdłuższy ?

tak oczywiście najdłuższy niestety nie można tego w przypadku zooma z ogniskowa powiązać więc trzeba ustawić dla całego zakresu
 
alyssum.montanum  Dołączył: 26 Gru 2010
joker333 napisał/a:
action01 napisał/a:
Przez maksymalny czas rozumiemy najdłuższy ?

tak oczywiście najdłuższy niestety nie można tego w przypadku zooma z ogniskowa powiązać więc trzeba ustawić dla całego zakresu


Mimo to fajna opcja.
 
wyrwiflak  Dołączył: 24 Mar 2007
W Nikonie w opcjach auto-iso ustawienie najdłuższego czasu nie wyklucza używania przez aparat czasów krótszych więc jeśli komuś specyficznie zależy na jednym konkretnym czasie migawki to się zawiedzie. Ale jeśli chodzi z grubsza o określenie minimalnego wymaganego czasu migawki to Nikon ma to naprawdę fajnie rozwiązane. Oprócz ustawień maksymalnego ISO jest jeszcze ustawienie manualne ISO które jest używane jeśli są spełnione warunki migawki. Aparat wchodzi w tryb auto-iso dopiero gdy migawka by musiała zejść poniżej ustawionego limitu.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
W D700 działa to na M. Mam ustawione AUTO ISO w zakresie 200-6400 (preferowane ISO200) i bawię się przesłoną i czasem jednocześnie. Automatyka czuwa nad poprawnością naświetlenia klatki za pomocą ISO, które jest zmieniane z krokiem 1/3EV. Dodatkowo w innych trybach mam możliwość ustawienia najdłuższego czasu naświetlania, przy którym automatyka zmieni ISO na wyższe. Mam 1/100.
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
joker333 napisał/a:
action01 napisał/a:
Przez maksymalny czas rozumiemy najdłuższy ?

tak oczywiście najdłuższy niestety nie można tego w przypadku zooma z ogniskowa powiązać więc trzeba ustawić dla całego zakresu

To już nieaktualne stwierdzenie w przypadku ostatnich nowości nikona. Zmiana ogniskowej zmienia czas, w dodatku mozna sobie okrelsić jaki się ma "chwyt" i lekko korygować te czasy na + albo -.
Powinni jeszcze dodać automatyczny skok przy włączeniu VR, ale o tym na roadshow z nowymi nikonami nie mówiono. Więc tego chyba body nie uwzględnia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach