sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
konfiguracja sytemu WindowsXP po instalacji
Apropos dyskusji jaka wywiązała się w wątku dotyczącym antywirusów chciałbym Was spytać: co zmieniacie/usuwacie/przestawiacie/instalujecie/jakieusługiwyłączacie/itd./itp. w systemie po jego zainstalowaniu aby działał zawsze stabilnie?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
wrzuć programik xp-anti spy
i powywalaj co ci się nie podoba
(te wszystkie raporty etc.)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
guerilla, ale nie chodzi mi o to, że u mnie jest coś nie tak :-P nigdzie tego nie napisałem :-P Wszystko czyszcze regularnie i choć nie działa super hiper stabilnie to póki co jest jaknajbardziej ok, ale zapewne osobnicy, którzy często system reinstalują chętnie poczytaliby sobie co robić aby z systemu korzystać a nie zastanawiać się co się w nim zpsuło .. może ktoś opisze jakieś triki, których jeszcze nie znam, nie stosowałem? opisze coś co warto wyłączyć lub włączyć itd. itp.?
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Uruchom - services.msc

i do boju:
oba dzienniki możesz wyłączyć, harmonogram, kompozycje, jak nie masz WiFi, to konfiguracje zerowej sieci, wszystko co związane z pomocą, pulpitem zdalnym - jak nie będziesz potrzebował (95% nie potrzebuje ;)), posłańca, przeglądarke komputera, usługe bramy6 warstwy, i centrum zabezpieczeń - pod warunkiem, że masz antywirusa i firewalla, najlepiej różnych producentów.

Potem msconfig i tam zostaw tylko procesy systemowe i te aplikacje których sobie zyczysz ;)

możesz ściągnąć programik asquared hijack, on Ci pokaże ładnie procesy i syfy w autostarcie.

do tego bootvis - programik Ms konkretnie przyspiesza uruchamianie i tweakul, dużo fajnych ustawień też od Ms...

PS. Ja wywalam wszystko bez czego sie można obeiść. chodzi dużo szybciej, a czy stabilniej? pod tym względerm z XP nie miałem nigdy problemu , zarówno wersją "po instalacji" jak i po odchudzeniu ;)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
H.M. napisał/a:
do tego bootvis - programik Ms konkretnie przyspiesza uruchamianie
- hmmm to akurat jest nieprawda....uruchamialem to na 3 kompach....z zerwoym skutkiem....
potem doszlo do tego ze w jakiejs gazecie potwierdzili te obserwacje....
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Cytat
hmmm to akurat jest nieprawda....uruchamialem to na 3 kompach....z zerwoym skutkiem....

Mi działa. tzn. na kompie domowym, na którym czyszcze wszystko często, a system stawiam co pół roku mniej, ale na laptopie, na którym pracuje i z racji kłopotów z rejestracją oprogramowania (tudziez lenistwem....) czas urochamiania skrócił się o połowe, po zoptymalizowaniu tym narzędziem.
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
H.M. napisał/a:
na którym czyszcze wszystko często

odnośnie czyszczenia i użytkowania windows, mimo że już kilka lat nie używałem win, ale coś tam jeszcze pamiętam. podstawa to właściwy podział dysku na partycję.
- C: maksymalnie 4 giga (coby bez kompresji weszło na DVD), tam ma tylko sie zmieścić XP, sterowniki, może jeszcze jakieś podstawowe programy których używamy, a których nie będziemy [zbyt często] wymieniać na nowsze wersje, i to tej partycji robimy obraz, i potem przywracamy go w miarę potrzeb, szybko skutecznie, bezpiecznie, bez zabaw w czyszczenie itd... obraz oczywiście robimy jak już wszystko skonfigurujemy, zarejestrujemy w M$ , dobrze jest mieć dwa obrazy, jeden tylko ze skonfigurowanym XP i sterownikami, ustawioną siecią itd..., drugi to samo co pierwszy + podstawowy soft, i w każda wolną sobotę prze poranną kawą przywrócenie systemu
- D: tu przenosimy: Moje dokumenty, plik wymiany, temp -y - to pozwoli uniknąć bałaganu na C:, i w razie potrzeby przywrócenia systemy z obrazu nic nie stracimy - wielkość tej partycji dowolna (można wydzielić jeszcze partycję tylko na plik wymiany i użytkować ją zarówno pod win i linux
- E - na programy, gry
- F - zdjęcia, multimedia
- reszta wg upodobań, ja lubię dużo partycji, w chwili obecnej mam 8,[tyle że wszystkie w ext3 :evilsmile: + swap]
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
i w każda wolną sobotę prze poranną kawą przywrócenie systemu

A po kawie lewatywa dla przeczyszczenia organizmu :mrgreen:
Ale o tym to już chyba było :-P
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
bEEf napisał/a:
lewatywa dla przeczyszczenia organizmu

dzielny wojak Szwejk mi się przypomniał
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Tutorial:
http://tinyurl.com/22fu8h

lub tylko sciaga co zostawic, a co wywalic (safe to ta bezpieczna kolumna):
http://www.searchengines..../services1.html

Sciagnij nastepnie program Gmer ( http://www.gmer.net/index.php ) - ale na wszelki wypadek jak nie jestes diehardem komputerowym - uzyj go tylko do porobienia zdjec z ekranow (program FSCapture sie klania) :mrgreen: lub zapisania logow txt na przyszlosc - bys wiedzial jak wyglada czysty system bez smiecia. Czyli nie uruchamiasz polowania na robale na nim (przedostatnia zakladka Ustawienia - nie dotykac przez zielonych !!! - po ktorej program pyta czy przeladowac system) - ale patrzysz nim tylko co masz po skanie w kolejnych zakladkach np. w autostarcie i kolejnych (polowanie nie zawsze dziala z kazdym typem komputera, a program jest mocny - ale zawodny - i jak po restarcie okaze sie ze masz na nim zwieche - to bez doswiadczenia z komputerem nie poradzisz sobie by odblokowac start systemu i wywalic go ze startu).

Poszukaj ewentualnie na google programikow autoruns i hijackthis - i tu rowniez zrob fotki z ekranow - potem sa jak znalazl i wiesz co wywalic bez koniecznosci reinstalacji systemu :mrgreen:

Potem - jak zabagni sie komputer - stosuj metode porownania tego co dzis z tym co za tydzien ;-) - wiesz na co polujesz i co mozesz skasowac bez strachu o system :mrgreen:
Jak nie jestes pewien czy jakis wpis mozna wyrzucic - jest taka sobie encyklopedia:
http://www.sysinfo.org/startuplist.php
Milej lektury :mrgreen: :-B
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
ja wylaczam automatyczne aktualizacje windowsa.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
ja kasuje jeszcze -Help z folderu windowsa (koło 80 MB smieci)
- sterowniki z folderu windowsa (koło 350 MB- ale po zainstalowaniu wszystkich smieci na kompie- po co ma nam to tyle niepotrzebnie zajmowac
i pare mniejszych dupersznitów, ktorych nie napisano, ale to tylko mi sie pewnie przydaja :P
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Zobaczcie, jak można było takie g@#no wypuścić, aby użytkownicy więcej czasu spędzali nad tym jak usprawnić jego działanie, niż na właściwej pracy...... :-x
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie wiem jak wy ale 80% czasu - uzywam systemu a nie go "przerabiam" i na poprzedniej maszynie dopiero teraz widze ze naprawde trzeba zrobic reinstalacje....od 2002 roku to chyba dobry wynik?
Przestancie psioczyc na XP bo to naprawde dobry stabilny system....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Zobaczcie, jak można było takie g@#no wypuścić, aby użytkownicy więcej czasu spędzali nad tym jak usprawnić jego działanie, niż na właściwej pracy......

Pierniczenie dla samego pierniczenia. Jakieś uzasadnienie? Porównanie? Własne studia nad tematem? Znasz lepszy system? Linux? - tia... tu to dopiero nic nie trzeba konfigurować... :-P

Jak kto lubi przerabiać, czyścić rejest, ghostować i reinstalować, to robi to widocznie bo lubi. A jak kto musi robić reinstalkę co miesiąc, bo coś mu siada, to albo ma walnięty sprzęt, albo jest ostatnia p*****, czyli tym samym jest najmniej upoważniony do dawania rad.

Sory, ale nie znoszę takiego jęczenia. Spróbujcie używać kompa do pracy, a nie zabawy, to od razu docenicie, co jest w systemie istotne, a co nie. Wywalanie 80MB helpa przy dyskach rzędu 120GB nie należy do najbardziej celnych optymalyzacji systemu. W ogóle większość "optymalizacji" opisanych wyżek, jeśli działa, to raczej na psychikę użytkownika. Wyłączanie automatycznych aktualizacji jest wręcz szkodliwe i nie rozumiem, jak można coś takiego polecać.

sołtys, jeśli chcesz posłuchaj rady człowieka, który korzysta z komputera 18 godzin na dobę i uważa, że system przede wszystkim ma działać i pozwalać uruchamiać programy, to... zainstaluj, poustawiaj podstawowe "ficzery" jak Ci pasują (menu start itp) ustaw sobie fajną tapetkę i... zostaw wszystko w spokoju jak jest. Ja tak robię i system działa mi zawsze szybko i stabilnie.

dziękuję za uwagę ;-)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Beef, oto głos rozsądku. Jeśli chodzi o dzisiejsze systemy to łapię się w tym raczej mało. Na dosie to się jeszcze coś tam znałem, na windowsie 98 czy xp już nie. Dlaczego? Bo nie muszę! On sobie działa, ja z głową instaluję to, co mi jest potrzebne i nie pozwalam każdemu programowi, który ma na to ochotę, pakować się zaraz do autostartu. I wszystko działa. Wystarczy reinstall raz na jakieś dwa lata, bo śmieci zawsze się jakieś w końcu nagromadzą.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
PiotrR, dzięki, bo myślałem, że zaraz zostanę objechany ;-) No i właśnie o to chodzi. Wystarczy odrobina rozsądku. Inaczej na "optymalizację" systemu straci się 10 razy więcej czasu niż zyska z tej całej hecy. A xp jest stabilny "out of a box" po prostu i gmeranie w systemie może tę stabilność jedynie zmniejszyć. Ludzie, nie szukajcie problemu tam, gdzie go nie ma.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
bEEf, tak właśnie robie 8-) i działa :!: (może nie idealnie i super stabilnie, ale jest jaknajbardziej pozytywnie) Szczerze mówiąc zakładając ten wątek nie myślałem o sobie, o rady dla mnie, ale o rady przede wszystkim dla tych, którzy
bEEf napisał/a:
lubi[ą] przerabiać, czyścić rejest, ghostować i reinstalować [...] [muszą] robić reinstalkę co miesiąc, bo coś [im] siada

psioczą na wszystko co wypuści microsoft dla zasady albo dlatego, że ktoś gdzieś tak napisał itd. itp. jednakże nie chciałbym aby w tym miejscu rozgożała dysuksja czy XP jest do de czy jest oke.

Od siebie dodałbym chyba jeszcze, że dobrze jest nie instalować wielkiej ilości różnych sterowników czy kodeków jak również kilku programów tego samego typu, bo mogą się pojawić konflikty w takich sytuacjach.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Od siebie dodałbym chyba jeszcze, że dobrze jest nie instalować wielkiej ilości różnych sterowników czy kodeków jak również kilku programów tego samego typu, bo mogą się pojawić konflikty w takich sytuacjach.

To prawda. Eksperymenty ze sterownikami i kodekami potrafią zamącić w systemie, zwłaszcza, jeśli ktoś w pogoni za jednym fps czy jedną opcją szpera w poszukiwaniu "wynalazków". Kodeki są do odkręcenia, ale sterowniki potrafią skaszanić coś zdrowo. Na szczęście xp posiada ochronę kluczowych plików oraz "przywracanie systemu" - opcję, którą większość "optymalizatorów" od razu wyłącza (bo "niepotrzebnie" zabiera miejsce na dysku) - co jest właśnie nalepszym przykładem na celność tych rad.
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
bEEf napisał/a:
"niepotrzebnie" zabiera miejsce na dysku

jasne ze tak, kiedy masz swój elegancki obraz, to po co coś dodatkowego,
niema jak to dobrze raz zainstalowany, poustawiany system przywracany w miarę kłopotów.
nie wierzę w skuteczność grzebania w rejestrze, wywalania niepotrzebnych plików, bibliotek, walkę z wirusami które weszły w system itd...,
system jest do używania, nie do grzebania w nim,
no raz można poświecić parę chwil i wystarczy, a potem można już spokojnie grać :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach