jurand  Dołączył: 06 Cze 2010
SAMPLE JUPITER-9 85mm 2.0
Obiektyw JUPITER-9 jest często poszukiwany jako niedroga, manualna portretówka (ogniskowa 85mm).
Posiada przysłonę złożoną z 15 listków, dzięki czemu otwór jest prawie idealnym okręgiem. Posiada także dodatkowy pierścień preselekcji przysłony ułatwiający ostrzenie na matówce z klinem.
Obiektywy mają dość spory rozrzut jakościowy - mój egzemplarz np wymaga ustabilizowania drugiej soczewki (słuchać przy potrząsaniu, że lata).
Dostępne są wersje z mocowaniem M42 oraz M39. Drobna uwaga - te z gwintem M39 po podpięciu do cyfry poprzez adapter niestety nie będą ostrzyć na nieskończoność (inna odległość optyki od matrycy).
Najpierw kilka foto samego szkiełka:







Teraz sample (pomniejszone oraz crop 1:1), wszystkie przy ISO200:

F2



F4



F8



...i jedno z wyraźnym kolistym bokeh przy F4
 

michau.ezg  Dołączył: 03 Mar 2010
też go mam. moja wersja jest chyba starsza bo wygląda inaczej niż ten , który zaprezentowałeś. Na pełnej dziurze szału nie ma niestety. Gdyby tak było to nie zdejmowałbym go z body. Szkoda bo obiektyw bardzo fajny ale dopiero po przymknięciu.Zbytnio mydli
 

Gaclaw  Dołączył: 30 Lip 2008
Stare, ale jare :) Wyostrzone nieco, przysłona chyba 2.8.

 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Miałem srebrną wersję jupitera 9 z redukcją na 42 i bagnet Pentax . Idealnie ostrzyła na nieskończoność . Jednak na przysłonie 2 było mydło

[ Dodano: 2012-04-03, 16:37 ]
Już na 4 było bardzo ładnie
 

mario1400  Dołączył: 23 Sty 2011
Też miałem przyjemność zapoznać się z tym szkłem :]
Dobre dwa tygodnie z nim biegałem i chętnie podpinałem do body ;]
Przy f:2 racja mydli ale już na 2.8 gubił tą wadę - więc byłem bardzo zadowolony.
Kilka sampli wstawiłem w wątku pokaż swój bokeh.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Mam dwa J9 m42 i m39 - ten drugi Zorki S, niestety bez celownika.
Co do mydlenia- trzeba pamiętać że to przedwojenny Sonnar (i to jeszcze w wersji Soviet Union) - trzy zespoły soczewek i to sferycznych to "mydełko" fajnie wyglada na kliszy no i jest szerszy- 85 na FF = ok. 130 na APS
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Nawet Sonnar 180/2,8 Pentacona obiektyw produkowany jeszcze w latach 80tych a nie wiem czy nie w 90tych pod inną nazwą mydlił przy 2,8 . Dało się coś z tego zrobić przy klatce filmu 6x6 ale już w Pentaxsie K10 absolutnie . Dopiero przymknięty do 5,6 dawał piękne obrazy aż nie mogło się wzroku oderwać . To samo tyczyło się Heliosa 40 ten jednak nie sprawdzał się przy lustrzance typu DS czy K10 i byłem zmuszony wyprzedać te szkła . Ktoś pisał o efekcie Sonnara - on istnieje . Zachowałem jeszcze J9 do Zorki ale tutaj szyki popsuć może efekt paralaksy . Trzebaby czesto robić zdjęcia aparatem tego typu aby przyzwyczić się i brać poprawkę . W celowniku uniwersalnym skopiowanym z Contaxowskiego jest wyrownanie paralaxy ale to przy portretach jest mało dokładne . W przypadku Zorki S czy wogóle samych Zorek bez numeru i jeszcze Zorki 5 jest jeszcze jeden problem . Przy długich cienkich filmach (innych teraz nie ma) 36 klatek , zaczyna lekko blokować sie przesów dzieje się tak po którymś tam filmem zaczynają rozchodzić się rolety i migawka zaczyna prześwitywać . Tlumaczyl mi to na początku lat 90tych właściciel serwisu , ale zamiast kupować filmy 24 klatkowe zacząlem fotografować Zorką 4 i problem zniknął straciłem przez to dwie zorki (rozciągniete migawki) , potem mi je naprawiali ale nie robiłem już nimi zdjęć . Po za tym co tydzień wpadał w tym czasie w moje ręce nowy stary aparat

[ Dodano: 2012-04-04, 08:58 ]
sorki przesuw mój błąd
 

Bffist  Dołączył: 04 Maj 2011
powiem szczerze że mam jupitera 9, i mój nie mydli na f2, no może nie jakoś strasznie. Jeśli chcecie to tutaj sampelek na f2
Fotka fakt faktem widziała psa - trochę podciągnięte kolory i podostrzona. Ale jednak.


 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Re: SAMPLE JUPITER-9 85mm 2.0
jurand napisał/a:
Dostępne są wersje z mocowaniem M42 oraz M39. Drobna uwaga - te z gwintem M39 po podpięciu do cyfry poprzez adapter niestety nie będą ostrzyć na nieskończoność (inna odległość optyki od matrycy).
W bezlustrzankach (poza K-01) spokojnie mozna ostrzyc na nieskonczonosc... Cyfrowy sampelek z wersji M39 - F2, jesli mnie pamiec nie myli.
 
am1974  Dołączył: 18 Wrz 2010
Sigma SD15 + M42 MC JUPITER-9 2/85

f/2.0





 
am1974  Dołączył: 18 Wrz 2010
f/2






f/4


[ Dodano: 2012-11-11, 17:29 ]

1/60s . f/2.0 . ISO 200


1/100s . f/2.0 . ISO 200

[ Dodano: 2013-02-11, 19:32 ]
f/2.0







[ Dodano: 2013-03-08, 11:10 ]




f/2
 

Dembol  Dołączył: 26 Mar 2009
Jupiter 9 (przymknięty do około f4)

większe

Tutaj na pełnej dziurze

większe
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Cytat
Zbytnio mydli
Cytat
mój nie mydli na f2

Bo to bardzo specyficzny obiektyw, o czym piszą na wszystkich forach i wie o tym każdy, kto dostatecznie długo używał tego obiektywu.
Przy przysłonach 2-2,8 (4) działa jak typowy obiektyw portretowy, według standardów tego gatunku: daje ostry punkt, na który nastawiono ostrość (kącik oka, źrenica czy czubek nosa) i resztę mięciutką, z postępującymi od tego punktu nieostrościami. W zależności od zastosowanych powłok przeciwodblaskowych przy maksymalnej przysłonie może dawać rozświetlenie najjaśniejszych partii - jak Polypan. Po przymknięciu przysłony w zakresie (4)5,6-16 staje się ostry, przy czym od przysłony 8 do 16 ostrość pozostaje w zasadzie stała, a zwiększa się tylko głębia ostrości i zmienia wygląd tzw. bokeh.
Narzekający na "mydlenie" przyzwyczaili się do żyletkowej ostrości standardów i cyfry. A to już inna bajka. Spróbujcie jednak zrobić dziewczynie (kobiety są najbardziej wymagające i posiadające nieco inne priorytety estetyczn-techniczne) portret, na którym będzie widać każdy por skóry, i każdy nawet zamaskowany fluidem pryszcz, to pomimo Waszej dumy z doskonałości sprzętu i Waszej biegłości w korygowaniu balansu bieli zrzuci was z tym zdjęciem ze schodów.
Pewnym rozwiązaniem dla nie lubiących "mydła" może być zapomnienie o przysłonie 2 i 2,8. Obraz będzie już wystarczająco ostry przy zachowaniu ładnego rozmycia tła (zauważcie jednak, że przy przysłonie (2)2,8 gubią się szczegóły tła i możemy być spokojni, że na zdjęciu portretowym nie pojawi się nam jakaś gałązka, listek lub inny element dyskwalifikujący zdjęcie.
Zabieram, głos, ponieważ wiosną Mistrz Marek Mazur przerobił mi Jupitera 9 na mocowanie OM i teraz zastanawiam się, czy nie przyspawać tego obiektywu na stałe do korpusu. Piękne szkło. Jedyne, czego brakuje to automatyczna przysłona. Jednak do 4 daje się bez problemu ostrzyć na przysłonie roboczej.
Zdjęcia am1974 to "wzór metra", Gdyby je podostrzyć programowo, będą jak te, które pokazał Bffist. Oczywiście może się zdarzyć egzemplarz złożony niestarannie, który przy przysłonie 2 nie daje nic ostrego, ale taka jest "uroda" przemysłu radzieckiego i jedyną radą jest oddanie go do dobrego specjalisty w celu wyjustowania - możliwe, że któryś pierścień dystansowy jest niedokręcony lub przekręcony, samemu marne szanse na naprawę, bo blok optyczny jest zespolony. Schemat optyczny Jupitera 9, o czym była już mowa wielokrotnie, jest powszechnie stosowany chociażby w Zuiko 2/85, Takumarze 2(1,8)/85 i wielu innych. Ich przewaga nad Jupiterem bierze się ze staranności złożenia członów, która w odniesieniu do Jupitera bywa czasem problematyczna, szczególnie w obiektywach z napisami cyrylicą przeznaczonymi na rynek wewnętrzny. Eksportowe (napisy łacińskie) są lepsze.
 

siudym  Dołączył: 18 Lip 2011
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
siudym, m39 "lustrzankowy"- od starszych zenitów? bo m39 "dalmierzowy" ma za mały index.
Ten lewy to m42 od nowszych zenitów

 
Goran  Dołączył: 10 Gru 2011
Miałem Jupitera i zamieniłem na Orestora 100mm. Orestor daje na cyfrze troche zimniejsze kolory ale myslę ze jest w sumie jednak lepszy.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Na filmie wolałem jeśli chodzi o ostrość Kalejnara 2,8 100 (z Kievem 19M lub N f-60) Na cyfrze nie mam go do czego zapiąć dla porównania z Jupiterem. Mimo mniejszej ostrości i minimalnie innej GO Jupiter robi coś sympatycznego w obrazie. Chyba kupię jakiegoś używanego NEXA żeby pobawić się starymi m39.
Niestety J9 z lewej notorycznie wypadają z gniazd listki przesłony i to trochę wrak, chociaż szkła ma bez skaz.
 

siudym  Dołączył: 18 Lip 2011
JacekK napisał/a:
siudym, m39 "lustrzankowy"- od starszych zenitów? bo m39 "dalmierzowy" ma za mały index.


Sam nie wiem - bo kupilem go "jako" m42 - sprzedajacy myslal, ze m42 a gdy rozpakowalem paczke okazal sie m39.. Nieco sie WQ, bo przeciez wersje m39 ostrza na typowej lustrzance na max 60cm. Gdy przytrzymalem go wcisnietego w adapter m42 okazalo sie, ze ostrzy ustawiony na nieskonczonosc na jakies 100metrow.. Sprawdzilem jak ostrzy na F2 i jednak mimo pomylki go zostawilem. Ma M39 a jakos dziwnym trafem ostrzy dosyc daleko - wiec to jakies m39 lustrzankowe.

Ogolnie uzywam go z EOS 300 i Dynax 8000i. Canon 5D na chwile pozyczony aby sprawdzic jak to dziala z cyfra.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
OK czyli m39 z indeksem 45,3 mm do Zenitów do modelu 3M
 

siudym  Dołączył: 18 Lip 2011
Dzieki za info, przynajmniej wiem juz co to za mocowanie :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach