wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Książki - reportaże, felietony - Polska, Czechy, Słowacja
Polećcie coś, proszę. Coś, co można obecnie kupić. Przygotowuję się do małej wyprawy i chcę poczytać.

Jedyne, co wyrwałem na szybko to Szczygła 'Gottland', ale potrzebuję więcej informacji. Znajdzcie mi takiego Kapustę, który pisał/pisze o Polsce, Czechach i Słowacji :)

Dzięki!
W
 

siono  Dołączył: 14 Sty 2009
Kontynuacją Gottland jest "Zrób sobie raj". Według mnie słabsza...to tak na szybko ;)
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Wydaje mi się, że Szczygieł dość powierzchownie podszedł do niektórych kwestii związanych z mentalnością Czechów, mam porównanie po lekturze "Zrób sobie raj" (która i tak jest bardziej "zaawansowana" niż "Gottland") i 2 latach życia w Czechach.

Szczygieł badał religijność (z naciskiem na katolicyzm) Czechów i nie pofatygował się nawet do żadnego kościoła (katolickiego) na mszę, żeby zobaczyć ilu wiernych chodzi na mszę. Wiem to stąd, że na jednym spotkaniu przyznał się, że nie wie co Czesi mówią, kiedy czynią znak krzyża. Otóż jakby poszedł, to by wiedział :-)

W telewizji czeskiej jest kilka ciekawych programów publicystycznych, niestety, po czesku. Nawet jeden o tematyce polsko-czeskiej "Hranice dokořán – Rozmowki polsko-czeskie". Archiwum jest bezpłatnie dostępne w internecie: http://www.ceskatelevize....-czeskie/video/
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Rozumiem czeski, dzięki za link - obejrzę.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Wojtekk, jakbyś miał jeszcze jakieś pytania, to pisz śmiało w wątku, albo na PW. Pochwal się w ogóle, jeśli możesz, jaki masz plan wyprawy.

W sumie dobrym źródłem wiedzy o Czechach są sami Czesi. Tylko trzeba trafić na takiego właściwego. Mam jednego czeskiego kumpla, który jest źródłem niesamowitych historii, niemal żywcem wyjętych z Hrabala i dopasowanych do czasów obecnych.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Plan wyprawy... Nie jest jeszcze ustalony. Mam zamiar przejechać Polskę głównie, ale zahaczyć też o Czechy/Słowację. Chcę zobaczyć, jak widzę te miejsca po ośmiu latach, które minęły od czasu mojego wyjazdu z Europy Wschodniej. Poobserwować, porozmawiać z ciekawymi ludźmi. Zrobić parę zdjęć, spisać swoje wspomnienia, może w formie małego reportażu :) Wciąż formułuję podstawowe założenia, a więc pewnie format wyprawy zmieni się tysiąc razy.

Będę jechał w tą wyprawę z ojcem. Mój tata mówi płynnie po czesku i słowacku, jest mocno osadzony w tej mentalności (z różnych powodów). Zna obydwa kraje nawet lepiej niż Polskę. I to jest plus. Ale chciałem ogarnąć to, co o tych krajach mówią inni.

Interesuje mnie też Polska, a właściwie głównie, dlatego wszelkie sugestie co do literatury na temat naszego kraju mile widziane :)

Kytutr - będziemy w kontakcie, a kto wie, może i piwo zrobimy w Pradze. Albo pięć :D
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
wojtekk, už se těším :-)
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Kytutr napisał/a:
wojtekk, už se těším :-)


Ja taky, pane! :D
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
wojtekk napisał/a:
Polećcie coś, proszę. Coś, co można obecnie kupić. Przygotowuję się do małej wyprawy i chcę poczytać.

wojtekk, no może na początek "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Haska :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach