Roso  Dołączył: 25 Kwi 2012
Vivitar 75-205
Ponieważ jest to mój pierwszy post to witam wszystkich użytkowników forum.
Mam problem z zakupionym niedawno obiektywem Vivitar 75-205 mm f3.8. Nie udaje mi się zrobić nim ostrego zdjęcia przy świetle poniżej f11. Na pełnej dziurze jest jedno wielkie mydło - od f11 wzwyż i przy czasach krótszych niż 1/100 jest już prawie dobrze. Czy popełniam jakiś błąd ? Czy może ten typ tak ma ? Do tej pory nie posiadałem tak długiego obiektywu, jedynie kit, Pentax M 50mm f.2 oraz Pentax M 135mm f3.5. Na tych obiektywach był lekki front focus, ale kalibracja na -160 w debug mode to poprawiła. Czy brak ostrości na pełnej dziurze w przypadku Vivitara może być spowodowany FF/BF ? Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu - na innych forach ten obiektyw jest raczej chwalony. Wolałbym zająć się robieniem zdjęć niż próbowaniem złapania ostrości :)

Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zrób próby ze statywu.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Może był rozkręcany przez domorosłego majsterkowicza?
Mam taki chyba taki sam obiektyw i uważam, że jest piękny zarówno mechanicznie jak i optycznie.

A do czego go podpinasz?
 
Roso  Dołączył: 25 Kwi 2012
Zapomniałem napisać. Pentax K-R. Jeśli mi się uda znaleźć chwilkę to wrzucę przykładowe fotki na f3.8 i f.11.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Roso, nie żebym się czepiał, ale obiektywy manualne nie miewają BF/FF, tylko fotograf może mieć :) albo masz cosik nie tak z wizjerem...

[ Dodano: 2012-04-25, 23:41 ]
sam BF/FF to "cecha" tylko szkieł z AF - a co do Vivitara raczej opcja domorosłego optyka tutaj zawiodła
 
Roso  Dołączył: 25 Kwi 2012
Co do wizjera to rzeczywiście mając podpięty ten obiektyw obraz jest lekko zamazany i mimo, że aparat potwierdza ostrość to w wizjerze obraz nigdy nie jest odpowiednio ostry. Tej przypadłości nie mam z pozostałymi szkłami manualnymi.

P.S Co do BF/FF - człowiek uczy się całe życie - dlatego to forum jest tak pomocne.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Roso napisał/a:
mimo, że aparat potwierdza ostrość to w wizjerze obraz nigdy nie jest odpowiednio ostry
ostrzenie na przysłowiowego "bipka" jest niestety obarczone pewnym rodzajem błędu i ma swój margines (czyt. romb to nie Wyrocznia Ostrości, tylko sugestia, że powinno być ostro) ;-)
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
arQ napisał/a:
Roso, nie żebym się czepiał, ale obiektywy manualne nie miewają BF/FF
Obiektywy manualne nie mają, ale korpusy cyfrowe tak i przy korzystaniu z potwierdzenia ostrości nie uda się uzyskać ostrego zdjęcia, gdy korpus ma znaczny BF/FF. Aparat musi być wolny od BF/FF jeśli chce się liczyć na rombik i piknięcie. Roso, sprawdź jak jest z ostrością przy kadrowaniu na LV. Jeśli równie kiepsko, to prawdopodobnie z obiektywem jest coś nie tak.
 
Roso  Dołączył: 25 Kwi 2012
janek_wu napisał/a:
arQ napisał/a:
Roso, nie żebym się czepiał, ale obiektywy manualne nie miewają BF/FF
Obiektywy manualne nie mają, ale korpusy cyfrowe tak i przy korzystaniu z potwierdzenia ostrości nie uda się uzyskać ostrego zdjęcia, gdy korpus ma znaczny BF/FF. Aparat musi być wolny od BF/FF jeśli chce się liczyć na rombik i piknięcie. Roso, sprawdź jak jest z ostrością przy kadrowaniu na LV. Jeśli równie kiepsko, to prawdopodobnie z obiektywem jest coś nie tak.


Problem w tym, że w wizjerze w ogóle nie jestem w stanie uzyskać ostrego obrazu przelatując przez całą skalę. Jeszcze jutro zgodnie z waszymi sugestiami spróbuję na LV.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
janek_wu, tak bo "bipek" to potwierdzenie ostrości przez układ SAFOXa :-) z tym, że ewentualny zgrzyt z "bipkiem" można by było po prostu skorygować ostrząc na własne oko - tymczasem kolega nie może uzyskać z tym obiektywem żadnego ostrego obrazu - jak dla mnie ewidentna wina obiektywu (zwłaszcza, że inne manuale działają ok)- a test na LV powiniem to potwierdzić...
 
Roso  Dołączył: 25 Kwi 2012
To zdjęcie na F3.8



To na F11



Jak widać różnica ogromna. A jak widzę zdjęcia na forum z tego obiektywu na F3.8 to az żal.
Ostrzenie przez LV nie dało żadnych efektów, obraz gorszy niż w wizjerze.

P.S Zauważyłem, że najlepsze zdjęcia wychodzą przy przysłonie powyżej F11, czasie 1/180 i włączonej lampie błyskowej.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Jakie czasy migawki były przy tych zdjęciach? Korzystałeś z lampy? Nie ma exifów, a pierwsze zdjęcie wygląda na poruszone. Wklejanie miniaturek bez exifów nie ma sensu, wiele się z tego nie da wywnioskować.
 
Roso  Dołączył: 25 Kwi 2012
To przy F3.8 było przy czasie 1/250, dla F11 było 1/25. Zdjęcia bez lampy.
Przy lampie i czasie 1/180 zdjęcie na F3.8 jest tak samo rozmyte
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
W takim razie raczej wina obiektywu. Skontaktuj się ze sprzedawcą i postaraj się go zwrócić.
 
Roso  Dołączył: 25 Kwi 2012
Już się kontaktowałem, niestety po upływie 10 dni. Sprzedawca stwierdził, że uzywał obiektywu do analoga i nie odpowiada za to jak działa na cyfrówce.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Roso napisał/a:
Sprzedawca stwierdził, że uzywał obiektywu do analoga i nie odpowiada za to jak działa na cyfrówce.
:mrgreen: zapytałeś czy wierzy w garbate aniołki ? znaczy, że używał na F/11 tylko? mam nadzieje, że za dużo za to szkło nie zapłaciłeś... możesz spróbować dać do kalibracji, być może da się coś z tym zrobić... swoją drogą jeśli to jeśli by było tak miękko na F/3.8 ale na 5.6 czy 8 już ostro to oki, można w to uwierzyć ale dopiero od F/11 jako tako ? :shock:

Roso, tak przy okazji jak wyglądają same soczewki ? bezgrzybne, bez jakiś zmatowień, zarysowań, nalotu paprochów w środku (pojedyncze nie przeszkadzają) ?
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
A nie masz czasem tam jakiegoś trybu macro ustawionego ? Przy starym solligorze u mnie tryb macro właśnie tak wygląda...
 
Roso  Dołączył: 25 Kwi 2012
Soczewki jak na moje mało doświadczone oko wyglądają OK.

A jak mogę sprawdzić czy nie mam ustawionego trybu makro ? Sam nic nie ustawiałem.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Roso napisał/a:
Soczewki jak na moje mało doświadczone oko wyglądają OK.

A jak mogę sprawdzić czy nie mam ustawionego trybu makro ? Sam nic nie ustawiałem.


W solligorze na pierścieniu ostrzenia mam macro

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach