woldopeper  Dołączył: 05 Cze 2007
Pentax Spotomatic (M42)
Dzien dobry
Ostatnimi czasy korci mnie zakup takiego body Pentax Spotomatic (M42) ,ale gdzies na jakims forum wyczytalem ze jest problem z bakteryjkami zasilajacymi .Jak to jest faktycznie ? jezeli cos ktos wie prosze o jakies informacje.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
WOLDOPEPER,niedawno pytałem o to samo jednego ze sprzedających na Alledrogo.Podesłał mi linka,którego niebacznie skasowałem.Zdążyłem sobie tylko zanotować,że w spotmatiki pakowano baterie rtęciowe PX 400 1,35V.Wg tego informatora spotmatic spokojnie chodzi na bateriach 1,5V.Mozna dopasować kazda o wymiarach PXa 400(śr.11,6mm,wysokośc 3,6mm).Sam przymierzam sie do "plesniaka" tego typu,stąd gromadzenie wiedzy.Mam nadzieje ,że choc troche "oświeciłem" Cie w tej sprawie.Pozdrawiam-MarWoj
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
woldopeper, ja w swoim SP mam wlozona baterie 1.5V do gory nogami + do - i - do +. Swiatlomierz dziala poprawnie, tylko trzeba pamietac ze + oznacza niedoswietlenie a - przeswietlenie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Milo napiał:
ja w swoim SP mam wlozona baterie 1.5V do gory nogami + do - i - do +. Swiatlomierz dziala poprawnie, tylko trzeba pamietac ze + oznacza niedoswietlenie a - przeswietlenie.
Mogę wiedzieć po co taki "cyrk"?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
powalos napisał/a:
Mogę wiedzieć po co taki "cyrk"?


Baterie rteciowe mialy minus na zewnatrz obudowy.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Swiatlomierz spotmaticow to rzadko spotykana w aparatach konstrukcja, dzialajaca "w punkt" w bardzo szerokim zakresie napiec... Z 1,5 V nie bedzie zadnego problemu.
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
A możeci mi powiedzieć czy w Spotmaticu jest priorytet przyszłony? No szukam wszędzie i nie mogę znaleźć :-(
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
noel, nie ma... to w pelni manualny korpus.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Pomiar światła w Spotmatic`u jest w układzie mostkowym i wskazania nie są zależne od napięcia zasilającego, od tego zależy w pewnym stopniu czułość pomiaru, ale różnica pomiędzy 1,35 V a 1,5 V jest niezauważalna. Pasują bateryjki zegarkowe GP 394 lub każde inne pasujące mechanicznie - oczywiście zgodność biegunowości (jak już jest w wątku) nie jest konieczna. Oryginalne PX 400 sa do nabycia w niektórych większych sklepach foto w Niemczech, w zeszłym roku kupowałem w Berlinie (a kolega kupił w Monachium), jeśli była autentycznie nowa to w aparacie wytrzyma minimum 3-4 lata.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach