Łukasz.  Dołączył: 12 Kwi 2012
O czym pisać na forach tematycznych
W tak przyjemny sobotni ranek najszła mnie taka refleksja ...

Przeglądam i czytam różne fora tematyczne od lat, jedne częściej drugie rzadziej, ostatnio z racji niedawnego zakupu najczęściej PENTAX@PL. Na forach tych mogę się dowiedzieć się:

- z forum o laptopach – jakie radio i gps kupić do samochodu
- z forum popularnego modelu samochodu – jaka lodówka jest najbardziej trwała
- z forum poświęconego telefonom – gdzie wyjechać na wakacje
- z forum użytkowników sprzętu znanego producenta drukarek i ksero ;) – „Jak oduczyć psa brania do pyska wszystkiego co ma pod łapami?”
- a na naszym forum – jaki nóż kuchenny ceramiczny jest najlepszy

Nie mówię tu o różnych luźnych rozmowach na ogólne tematy ale o konkretnych problemach - zawsze wydawało mi się że jeżeli np. chcę się poradzić w sprawie kupna roweru to zadam pytanie na forum rowerowym bo tam jest najwięcej ludzi, którzy mi najlepiej pomogą.

To nie jest żadna krytyka kogokolwiek, tak się tylko głośno zastanawiam dlaczego tak jest ...

Pozdrawiam wszystkich
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Łukasz., wśród źródeł wiedzy, które ludzie biorą pod uwagą w swoich codziennych wyborach, nie tylko konsumenckich, silna jest kategoria "rodzina i znajomi". Fora, która znamy, lubimy i w których często bywamy traktujemy niczym grono dobrych znajomych, z których zdaniem się liczymy i do których mamy zaufanie.

A poza tym, tak na marginesie, pytanie w google, gdzie znajdziemy niemal wszystko, nie zastąpi nam jednak relacji z innymi.
 
Łukasz.  Dołączył: 12 Kwi 2012
jorge.martinez, rozumiem, ale chodzi mi o efekt, o korzyść dla mnie i innych czytelników i o możliwość pomocy mimo szczerych chęci. Np. jeżeli boli mnie ząb to idę do stomatologa a nie do brata, który prowadzi warsztat samochodowy albo do znanego od lat przyjaciela rodziny – okulisty.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Łukasz., zawsze masz szukajkę forumową - poza tym to dział Hyde Park ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Łukasz. napisał/a:
Np. jeżeli boli mnie ząb to idę do stomatologa a nie do brata, który prowadzi warsztat samochodowy albo do znanego od lat przyjaciela rodziny – okulisty.

A o szansach na wygraną Polski z Czechami rozmawiasz tylko z zawodowymi piłkarzami i trenerami? ;-)
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Łukasz., tak, ale:
- brat może poradzić Ci stomatologa, u którego "nie boli"
- okulista (przypadkiem) może zauwazyć, że to nie ból zęba tylko neuralgia nerwu trójdzielnego
- wręcz zaj...ego mechanika samochodowego poznałem przez koleżankę, której nie wiadomo po co powiedziałem o urwanym kole.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Łukasz., tylko widzisz, w gronie użytkowników P@PL nie brak lekarzy, mechaników. policjantów i naukowców.

Problem z forami tematycznymi jest taki, że gdy zadasz tam pytanie podstawowe, możesz zostać olanym lub dostać odpowiedzi specjalistyczne. Np. zadajesz z pozoru lamerskie pytanie o to jaki film kupić i jaki dobrać do tego wywoływacz. U nas dostaniesz odpowiedź od ludzi, która będzie Cię satysfakcjonować, na koreksie dostaniesz radę, by sobie skalibrować negatyw i w ogóle żeby robić tylko w systemie strefowym.

P@PL to nie miejsce, gdzie ludzie horyzonty kończą się na Pentaksie.
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
I jeszcze jedno - jak pytanie o nóż zadasz tu w dziale "szybkie pytania" a nie na forum poświęconym nożom to raczej nie uzyskasz odpowiedzi w stylu: "szukajka forumowa", 'sprawdź se w guglu", nikt nie da ci listy linków do watków o tych nożach, nikt nie powie, że drzewiej to ludzie obywali się na manualu a nie na nożach ceramicznych :-)
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
komisarz napisał/a:
jak pytanie o nóż zadasz tu w dziale "szybkie pytania" a nie na forum poświęconym nożom
na forum poświęconym nożom doradzą ci Kyocerę, która jest the best i w ogóle cud miód orzeszki - tylko od ceny 5 stów w gorę jeden - tutaj tak jak pisał jorge.martinez : "w gronie użytkowników P@PL nie brak lekarzy, mechaników. policjantów i naukowców." i innych ludzi którzy mają wiedzę praktyczną, a nie coś tam kiedyś zasłyszeli w reklamie/od handlowca/etc...
 
Łukasz.  Dołączył: 12 Kwi 2012
jak już pisałem nie chciałem niczego krytykować tylko zrozumieć mechanizm

może traktuję fora i ich użytkowników zbyt instrumentalnie, ale po tym co czytam mam również smutny dla mnie wniosek - jeżeli mam podstawowe i lamerskie pytanie dotyczęce pentaxa i nie znajdę odpowiedzi w szukajce to raczej mam nie pisać na forum, bo mogę zostać olany albo nie zrozumiem zbyt specjalistycznych odpowiedzi, tylko poszukać forum np. o ocieplaniu domów i mam szanse, że jakiś przypadkowy pentaxiarz, który szuka jaki styropian jest dobry, może mi odpowie ;)
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Szukając na specjalistycznych forach tematycznych poświęcam b dużo czasu i to jest chyba klucz do odpowiedzi... Jak próbowałem to miałem albo mało informacji albo kłótnie który to produkt lepszy, tudzież kto ma racje.
Na forumie Pentaksa mam opinie jednak wyselekcjonowanej grupy osób, znam sporo z nich, łatwiej mi odsiać opinie napalonych młodzików. Co też ważne - jak zadam pytanie to zawsze dostanę odpowiedź i zwykle szybciej niż np. na forum Toyoty.
Szczerze mówiąc najchętniej przyjął bym jakiś rozbudowany dział w tym gatunku na naszym forum mimo, że to forum fotograficzne i jest to trochę nielogicze ale wygodne niesamowicie! :mrgreen:
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Łukasz. napisał/a:
może traktuję fora i ich użytkowników zbyt instrumentalnie
hmm ;-)
Łukasz. napisał/a:
jeżeli mam podstawowe i lamerskie pytanie dotyczęce pentaxa i nie znajdę odpowiedzi w szukajce to
mogę napisać w dziale "Pierwsze kroki z Pentaksem" - jeśli będzie to sensowne pytanie (a nie w stylu co wybrać Nikona D3100 z 18-55 czy Pentaksa K-5 z 18-135 WR :mrgreen: ) na pewno uzyskasz sensowne odpowiedzi...
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Tak jak wspomniał jorge.martinez, pytamy w miejscach, w których bywamy. Większość for w sieci (gdzie nie mam praw admina :-P ) nie zezwala pisać postów bez procesu rejestracji, więc naturalnym odruchem jest "a, zapytam tu, bo do jednego pytania nie chce mi się tworzyć konta". Dodatkowo jeśli na danym forum bywamy częściej, jesteśmy mniej lub bardziej znani, to mamy większą szansę na odpowiedź.

Ja najczęściej pytam o coś na jednym z "moich" for, a jeśli odpowiedź nie spełnia moich oczekiwań bądź potrzebuję bardziej szczegółowych odpowiedzi, biorę to co uzyskałem "od znajomych" i idę na forum specjalistyczne. Dzięki temu, że nie pytam od zera, tylko podaję konkrety i pytam o szczegóły, to szanse na poważne potraktowanie "nowego" wzrastają niebotycznie. Tak zrobiłem niedawno kupując nowego kompa i cały proces pomocy przeszedł nad wyraz zadowalająco.

Jeśli dany temat interesuje mnie bardziej, to najczęściej tworzę konto na danym portalu by móc śledzić niektóre tematy. Bywa, że mija parę miesięcy/lat a ja mam <5 postów, ale to dlatego, że nie mam szczegółowych pytań, ale chłonę mocno wiedzę (tak ostatnio było z CNC i obecnie z FPV).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach