tom.krakus  Dołączył: 18 Cze 2007
SR a panoramowanie
Witam,

No właśnie jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?
Czy panoramując należy wyłączyć SR?
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Biorac pod uwage, ze panoramuje ze statywem, to SR i tak nie uzywam... bo i po co? Wystrczy lustro podnosic i bedzie na pewno ok.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
jerz, tom.krakus zapewne miał na myśli panning, czyli śledzenie poruszającego się obiektu z relatywnie długim czasem naświetlania, co skutkuje ostrym obiektem i poruszonym tłem (efekt ruchu).

 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Cytat
PENTAX SR is optional. You can leave SR on permanently, turning it off only when
using a tripod or panning (deliberately moving the camera in the direction of subject
motion to blur the background).


[ Dodano: 2007-07-09, 15:36 ]
Źródło:
http://www.pentaximaging...._FACT_SHEET.pdf
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski,

a ja naiwnie pomyslalem, ze panoramowanie, to robienie panoram :)
 

Radzik  Dołączył: 24 Lip 2006
Chyba nawet lepiej wyłączyć SR. Nie wiem jak on się zachowuje przy poruszaniu aparatem, ale raczej nic by tu nie pomógł.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
jerz napisał/a:
a ja naiwnie pomyslalem, ze panoramowanie, to robienie panoram
Bywa. Ja kiedyś myślałem, że analiza, to ... aaa nie powiem.
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
jerz napisał/a:
a ja naiwnie pomyslalem, ze panoramowanie, to robienie panoram
Bywa. Ja kiedyś myślałem, że analiza, to ... aaa nie powiem.


tak, tak, to jak w tym dowcipie:
- co to jest katalizator?
- perwersyjny kochanek kata

J.
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
Wracając do tematu: z obserwacji stwierdzam, że zdecydowanie wyłączyć. Aparat stara się prostować to, co nie powinno być proste i wychodzi raczej kicha.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
olgierd napisał/a:
wychodzi raczej kicha.

poka
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
l_uka, kichy nie widziałeś?
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
Paczpan: tak to wygląda. To i tak chyba najlepsze z tych, które próbowałem. Cyknięte K10 z włączonym SR, ogniskowa 200 mm, zaś czas to... 1/160 sek.

Wygląda tak jakby aparat co ułameczek ułameczka sekundy próbował coś tam wyrównać, efekt jest taki jakby "cięty" obraz, złożony z kilku.
Ten i tak najgorzej nie wygląda, pewnie dlatego, że to jest tylko 1/160. Przy 1/40 jest jeszcze gorzej, niezależnie od tego czy robię na 50 mm czy na 150 mm.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
dajcie cos na 1/6 albo jakos tak - ja naprawde chce te kiche zobaczyc. Wiecie, nie dla psa kielbasa, a ja SRa nie mam ;]
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
l_uka napisał/a:
dajcie cos na 1/6 albo jakos tak - ja naprawde chce te kiche zobaczyc. Wiecie, nie dla psa kielbasa, a ja SRa nie mam ;]

No to masz, świeży jotpeg prosto z aparatu, jeszcze jest exif ;)
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
olgierd napisał/a:
No to masz, świeży jotpeg prosto z aparatu, jeszcze jest exif ;)

Wychodzi na to, że dobrze opisałeś zachowanie mechanizmu redukcji wstrząsów w takiej sytuacji i udowodniłeś to na przykładzie. Dzięki, nie będę musiał robić własnych eksperymentów :-) .
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
olgierd, proponował bym (całkiem poważnie) wstawić to zdjęcie gdzieś do FAQ. Rewelacyjnie ilustruje problem (i przy okazji - paradoksalnie - skuteczność działania SR).
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007

Zrobione z działającym SR, ale czas krótszy.
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
bEEf napisał/a:
olgierd, proponował bym (całkiem poważnie) wstawić to zdjęcie gdzieś do FAQ. Rewelacyjnie ilustruje problem (i przy okazji - paradoksalnie - skuteczność działania SR).

Ja się na fakach nie znam, ale jeśli ktoś ma koncepcję to proszę bardzo, można sobie to ujęcie pochwycić i wykorzystać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach