gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
Zenitar 16/2.8 vs. kit 18-55
Witajcie
Miał ktoś okazję konfrontować oba obiektywy? Chodzi mi głównie o ostrość, kontrast i kolory.
Pozdrawiam
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Zenitar to rybie oko, wiesz o tym?
 
gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
Oczywiście że wiem, wiem również że na cropie takie bardzo rybie już nie jest, pewnie trochę wygina zdjęcie ale o porównanie czegoś innego prosiłem
 
gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
Dzieki jedrus, widziałem wcześniej te sample, wiem tez że na APS-C nie ma efektu ryby ale na tym akurat mi nie zależy, zależy mi na dobrej ostrości na jak najmniejszej ogniskowej, stąd moja prośba o porównanie do 18 mm jakie mamy przy kicie, można kupić nowego Zenitara za 700 zł w necie i zastanawiam się czy warto, być może nie warto bo nie jest lepszy od kita ustawionego na 18 mm ale tego nie wiem bo Zenitara nie miałem okazji nawet dotknąć. Piszesz o Samyangu, masz pewnie na myśli 8 mm, wolałbym 14 ale jest prawie 2 razy droższy od Zenitara itd. itd.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
gimtr napisał/a:
kupić nowego Zenitara za 700 zł
To lepiej zapolować na DA 16-45/4. Z moich doświadczeń to Zenitar na porównywalnych przysłonach ostrzejszy od kita nie będzie.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
gimtr napisał/a:
wolałbym 14 ale jest prawie 2 razy droższy od Zenitara itd. itd.

I ze 2x lepszy, ostry od 2.8. Zawsze można poszukać używanego.
 
gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
yusuf, rozumiem że posiadasz Sama 14, miałeś również Zenitara?
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
gimtr napisał/a:
miałeś również Zenitara?

Nie miałem
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Ja miałem, jak się przypomnisz (na PW), to podeślę Ci jutro kilka sampli z k10d. Sam ocenisz.
Z mojego punktu widzenia na ogniskowej 16mm, jest lepszy od KITa, za to KIT wygrywa na ogniskowych 18-55 ;-)

Moim zdaniem 700zł to za dużo za to szkło.
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
gimtr napisał/a:
posiadasz Sama 14, miałeś również Zenitara


Mam jedno i drugie, porównywanie ich to lekkie nieporozumienie. Oba mają z założenia inną konstrukcję. Zenitar, mimo iż bardzo dobrze działający na FF na APS-C niestety dla mnie nie ma zastosowania. Rybie oko to nie jest (mam 8 Samyanga), szeroki kąt też nie, zbyt duże zniekształcenia, których raczej nie wyprostujesz (wiem, że da się, ale...)
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Zenitar posiadam od dawna. Czasem można coś uzyskać na APSC, nie demonizujmy, zależy od indywidualnych predysproporcji każdego fotografującego. U mnie po podpięciu Takumara 17mm jakoś Zenitar szybko awansował na półkownika. Główne jego wady - moim zdaniem - to nieobliczalne chwilami zachowanie pod światło. Ma parę innych zaskoków, ale o tym może innym razem. Wydaje mi się, że po pojawieniu się 8mm Samyanga cena 700 zł jest wygórowana, bo na wtórnym rynku można w zbliżonej kwocie go uzyskać, a klasa tego koreańskiego obiektywu jest wyższa. Nie biorąc pod uwagę różnic w ogniskowej ma się rozumieć.
 
gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
Racja jedrus, zależy mi głównie na jak najszerszym ale dobrym szerokim kącie, jeżeli Zenitar przy okazji lekko wygnie to mi to nie przeszkadza. A kita po używaniu kilku M-ek Pentaxa chyba nigdy nie polubię, lubię stal i szkło :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach