Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
denvi napisał/a:
W naszym kraju to tylko Nex albo NX. Nie daj Boziu Fuji, bo przyjdzie Kfan z Benkiem i Cię zamęczą :mrgreen: .


Hola hola to, że cieszy mnie NX nie oznacza, że jestem przeciwnikiem innych aparatów bo i po co i dlaczego? Bardzo mi sie taki OLek podoba ale za tką cenę korpusu i optyki nie kupię bo mam inne priorytety mokje prawo prawda?
Ja tam nikomu zresztą nie bronię kupować najlepszych i najdroższych aparatów każdy ma swój rozum i budżet na ten cel.
NXa kupiłem z powodu promocji a nie z powodu bycia fanboyem marki.
Jeżeli w momencia zakupu (byłem zdecydowany na aparat CSC lecz z wizjerem) do wyboru miałem Panasonic G2 z kitem za 2499 PLN i NX10 z kitem oraz stałką 30/F2 wartości 999 PLN (wtedy nie było na allegro takich za 400 PLN) za ca 2000 PLN czyli mimo tego tego znacznie taniej to chyba sie nie zdziwisz?
Do G2 musiałbym dokupć jakieś 25/1,4 (z racji mniejszej matrycy zatem większej GO, żeby miec podobne cechy optyczne więc jak- podsumujemy i porównamy koszty?

Oczywiście nie każdy widzi że na starcie aparaty m4/3 są sprzedawane z kitami o takim samym świetle jak kity do aparatów APS-C co za tym idzie pod względem kontroli GO już na starcie kupujący m4/3 jest w plecy.
Kit do Olka i Panasa winien mieć światło F2,8-F4 :!:
Kolejną sprawą jest to, że do Olka nie kupię pomimo bardzo bogatej oferty nic o cechach takich jak 85/1,4 a do NX gdzie mam 2 szkła do wyboru - manualnego Samyanga lub systemowy z AF lecz droższy.Nawet ten ostatni wychodzi sporo taniej niż jakiekolwiek 85/1,4 do lustrzanek.
Korpus to pikuś liczy sie to co można podpiąć z tego co chcemy do określonego celu i czy nas na to stać :!:
Nic mi po wielkiej ofercie skoro nie ma w neij nic dla mnie - prawda?
Z tego też powodu wielu luidzi musi siedzieć w lustrzankach bo mają dostęp do szkieł często second hand a więc taniej i one pozwalają im wykonać określone zadanie fotograficzne.
Nie ma czegoś takiego jak najlepszy sprzęt ten czy tamten - wg mnie to jest narzędzie i każdy dobiera taki młotek jaki mu pasuje bo trudno wbijać maleńki gwozdek młotem
o wadze 10 kG lub wielkiego gwoździa młoteczkiem o wadze kilku gramów.
Czasem nie da rady bo trzeba mieć więcej niż 1 młot....
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Chocby nie wiem jakie elaboraty wypisywali koledzy z jedynie slusznego bezlusterkowego systemu, sprawy tak sie maja, ze Olympus sprzeda E-M5 wiecej niz Samsung wszystkich NXow razem wzietych. Rowniez w naszym bieda-kraju...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
I co z tego przyjacielu, że Samsung sprzeda mniej NX200 w Polsce niż Olympus OM-D? :shock: Pewnie sprzeda mniej. Można też założyć, że Ricoh swoich modułowców opchnie jeszcze mniej niż Samsung, a Pentax cyfrowych 645 jeszcze jeszcze mniej niż Ricoh, a Zenit wcale nic nie sprzeda... No i co z tego wynika? :?:

Przesłanki, że Zenit nie sprzeda ani jednego aparatu, a sztuk OM-D zejdzie więcej niż NX200 mają prowadzić do przyjęcia faktu, że 4700 zł za OM-D to mało, a najnowszy model Olympusa w niedługiej przyszłości stanie się najpopularniejszym aparatem w Polsce? :-D

Zastanowiłeś się co twoja ostatnia, skromna pościna, oprócz puberteckiej złośliwości, wniosła do tej dyskusji? Chodzi ci o to, żebyśmy zaczęli się licytować kto ma większego i grubszego, bo posługuje się podczas fotografowania marką o większej sprzedawalności? :mrgreen: Że niby Olympus jest fajniejszy od Samsunga, albo że Nikon leje Canona w przedbiegach? Albo że Lumiksy są dla wiochmenów, bo Sony NEX rules? :mrgreen:

 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
cube007 napisał/a:
Chocby nie wiem jakie elaboraty wypisywali koledzy z jedynie slusznego bezlusterkowego systemu, sprawy tak sie maja, ze Olympus sprzeda E-M5 wiecej niz Samsung wszystkich NXow razem wzietych. Rowniez w naszym bieda-kraju...
O ile wcześniej nie ogłosi upadłości, albo nie sprzeda sektora foto. ;-) Argumentów typu, że coś się lepiej sprzedaje nie rozumiem. Jak dany produkt mi odpowiada, z takich czy innych względów, to kupuję bez względu na miejsce w rankingach sprzedaży. W innym przypadku nigdy nie kupiłbym pentaksa. OM-D nie podoba mi się, choc rozumiem że są ludzie którym przypadł do gustu. Dobrze że jest róznorodność, każdy może wybrać to co lubi.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Eldred napisał/a:
i nie wiem jakim cudem optyczni tam całkiem niezłe osiągi pod względem tonalności wyliczyli, ale oglądając sample nie mogę się oprzeć wrażeniu że jest tam pełno brzydkich przepałów i czarnych cieni.
Odnoszę podobne wrażenie. Jakoś tak "kompaktowo" to wygląda.
Benek napisał/a:
Nikon leje Canona w przedbiegach? Albo że Lumiksy są dla wiochmenów, bo Sony NEX rules?
Znowu wszystko pomieszałeś :-P , to C leje sprzedażowo N, a w naszym kraju, gdzie do niedawna 60% ludności mieszkało na wsi, rządzi Sony. ;-)

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
denvi napisał/a:
Znowu wszystko pomieszałeś :-P

A bo ja nie jestem dobrym obserwatorem rzeczywistości. Mówisz, że to Canon leje Nikona?... :mrgreen:

janek_wu napisał/a:
OM-D nie podoba mi się, choc rozumiem że są ludzie którym przypadł do gustu. Dobrze że jest róznorodność, każdy może wybrać to co lubi.

Tym oświadczeniem jasno dowiodłeś, że należysz do kliki szajsungotalibów, penta-konwertytów, którzy mają koreańskie klapy na oczach, są nietolerancyjny wobec innych, i z klasyczną dla neofity zajadłością nie są w stanie zrozumieć za żadną cholerę, że każdy może sobie wybrać co lubi. Wstydź się... :mrgreen:
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Benku drogi, źródła nie pomnę, ale w segmencie aparatury z wymienną optyką C trochę stracił, mimo to trzyma ok. 40% rynku. N cieszy się z ok. 25%. Jeżeli weźmiemy pod uwagę produkcję wszystkich "pstrykadełek" dysproporcja jest mniejsza, z tym, że już rok temu przed Nikosia wpakowało się Sony. Tak tylko informacyjnie, bo jak się to ma do tematu?
Z resztą ilość sprzedaży to mój ulubiony argument w dyskusjach na "optycznych", główne oręże "sonyboysów", no może oprócz: "gupi jesteś i się nie znasz" :mrgreen:
Benek napisał/a:
którzy mają koreańskie klapy na oczach
Zamieniłeś wietnamskie na koreańskie, ale to klapy to klapy. ;-)
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
janek_wu - E-M5 sprzeda sie bardzo dobrze mimo marudzenia ze cena za wysoka, mimo żali ze optyka droga i kit ciemny, mimo tego ze matryca (ponoć) za mala, mimo tego ze oszukują o 2/3EV (jak pokazują testy inne niż optyczne). To wszystko.
Czy "sprzedawalność" jest ważna? Jak coś się nie sprzedaje tak jak oczekuje producent to najczęściej znika z rynku...

Benek - zimne :-B dla Ciebie. Na ochlode.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
denvi napisał/a:
Z resztą ilość sprzedaży to mój ulubiony argument w dyskusjach na "optycznych", główne oręże "sonyboysów", no może oprócz: "gupi jesteś i się nie znasz" :mrgreen:
miliony much jedzą gówno, to taki sam argument ;-)
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
cube007 napisał/a:
Czy "sprzedawalność" jest ważna? Jak coś się nie sprzedaje tak jak oczekuje producent to najczęściej znika z rynku...
Jest ważna dla producenta, sprzedawcy, dla użytkownika drugorzędna. Zarówno aparaty z 1. i ostatniego zdjęcia w rankingu nadają się do robienia zdjęć. A po kilkunastu miesiącach i tak wszystkie modele odchodzą do lamusa, niezależnie od ich sprzedanej liczby. Przy czym dla Olympusa gra toczy się o przetrwanie, a Samsung może do NX-a podejść z dystansem. Mam nadzieję że Olympus wyjdzie na prostą (może właśnie za sprawą OM-D), szkoda by było firmy z takimi tradycjami w dziedzinie foto.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Gdyby Samsung wcześniej "zupgradował" NX10 to też by miał lepszą sprzedaż tmczasem NX10 nie ma następcy przez ponad 2 lata i każdy marketingowiec innej firmy na internecie straszy ludzi beznadziejną matrycą w NX.
Zwalam to na karb inwetycji pewnie jak ugruntują produkcje to uderzą z nowymi modelami na rynek i może stać sie tak jak na rynku się stało TV i telefonów w zasadzie z miesiąca na miesiąc....
Natomiast mnie jako usera kompletnie to nie rusza korpus mam i nie będe przecież co pół roku wymieniał go po zakupie, ważne, żeby były szkła dobre i tanie nie wyobrażam sobie płacić za aparat i optykę tyle co np żąda Fuji za X Pro a w kwestii X100 już opiniowałem stawiam osobiste stanowcze NIE dla drogich aparatów z niewymienną optyką z uwagi na ten ostatni fakt...
Naprawdę nie rozumiem wysokiej sprzedaży tego modelu być może kupują to ludzie podatni na marketing ja wolę kierować się własnym rozsądkiem.

Ten Olek przynajmniej ma wymienną optykę i jak dla mnie mógłby być fajnym zestawem z jakimś jasnym tele. Panasonic zapowiedział 2 zoomy ze stałym światłem F2,8 więc ciekawe kiedy wyjdą i ile za nie krzykną bo do tego Olka byłyby super..
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
janek_wu napisał/a:
Mam nadzieję że Olympus wyjdzie na prostą (może właśnie za sprawą OM-D), szkoda by było firmy z takimi tradycjami w dziedzinie foto.


Paradoks polega na tym, że spokojnie prosperujący Samsung w branży foto prezentuje się niczym upadająca firma. Zero promocji, tragiczna dostępność, śmieszne ceny za obiektywy z drugiej ręki. Mamy też Olympusa, który jako firma balansuje na krawędzi upadku. Mimo to świetna promocja, kapitalne forum i strona fanowska, dostępne wszędzie szkła, akcesoria...

Matryca w OM-D naprawdę jest bardzo przyzwoita. Swoją drogą ciekawe, czy O postara się ożywić system 4/3 i wypuścić coś w stylu E-7 z jeszcze bardziej podrasowaną matrycą niż ta w OM-D. Ale to już temat na inny wątek... :-P
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Kfan napisał/a:
X100 już opiniowałem stawiam osobiste stanowcze NIE dla drogich aparatów z niewymienną optyką z uwagi na ten ostatni fakt...
Naprawdę nie rozumiem wysokiej sprzedaży tego modelu być może kupują to ludzie podatni na marketing ja wolę kierować się własnym rozsądkiem.
używałem przez długi czas tylko 5d + ef35/2, zestaw za jakieś 5200zł, w końcu zamieniłem to na coś mniejszego i ładniejszego i byłem jakieś 1400zł do przodu, jak dla mnie to jest zrozumiałe.

Gdybyś używał w 99% obiektywu o odpowiedniku kąta widzenia 35'tki na ff, policzyłbyś sobie k-5 + 21LTD, czyli ~3400zł + 2000zł to nie zastanowiłbyś się nad mniejszym i lżejszym aparatem z jaśniejszym szkłem o dokładnym odpowiedniku 35mm, za cenę niższą o 1600zł?

Olek trochę przesadził bo ich bezlusterkowiec jest w cenie profesjonalnej lustrzanki, i tutaj może być problem.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Benek napisał/a:

Paradoks polega na tym, że spokojnie prosperujący Samsung w branży foto prezentuje się niczym upadająca firma. Zero promocji, tragiczna dostępność, śmieszne ceny za obiektywy z drugiej ręki.


A może tak właśnie powinien wyglądać poprawny rozwój systemu?
Dochód i tak mają z tv, telefonów i innych odkurzaczy. Dział foto rozwija się powoli ale skutecznie. Ktoś narzeka że nx10 już stary, ale lepiej wydawać puszkę rzadziej ale o konkretnych zmianach i bez nagonki medialnej (nawiązując do nowego 5D i "noty serwisowej"). Najmniejsza ilość szkieł ale za to średnia (w znaczeniu statystycznym :) ) jakość jest powalająca. Tym sposobem można w ciemno mówić że każde kolejne szkło będzie dobre.

Osobiście sam odpuściłem system nx z powodu szybkości rozwoju i jednak małego wyboru szkieł (brak czegoś szerokiego, i jasnego >50).
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Eldred napisał/a:

Gdybyś używał w 99% obiektywu o odpowiedniku kąta widzenia 35'tki na ff, policzyłbyś sobie k-5 + 21LTD, czyli ~3400zł + 2000zł to nie zastanowiłbyś się nad mniejszym i lżejszym aparatem z jaśniejszym szkłem o dokładnym odpowiedniku 35mm, za cenę niższą o 1600zł?

Olek trochę przesadził bo ich bezlusterkowiec jest w cenie profesjonalnej lustrzanki, i tutaj może być problem.


Z tym, że pewnego dnia to szkło pójdzie do śmieci razem z korpusem.....
Szkło do Olka czy innego aparatu z wymienną optyką zapniesz do nowszego korpusu o mozliwości wymiany nawet od święta nie wspominając..
A jeżeli Olek jest za drogi to jest tani Samsung i dla każdego coś się znajdzie.

[ Dodano: 2012-04-17, 16:06 ]
pazuzu88 napisał/a:

Osobiście sam odpuściłem system nx z powodu szybkości rozwoju i jednak małego wyboru szkieł (brak czegoś szerokiego, i jasnego >50).

Chyba masz zoomy na mmyśli?
Bo jesli chodzi o stałki >50 to jest 60/2,8 macro i 85/1,4 portret - za ciemne?

Tak wciąż brakuje jasnych zmów tele dlatego twierdze że jak ktoś woli tele to lepiej na ten moment "machnąć" funduszem w m4/3 a jak wide to w NX z uwagi na większą matrycę (powierzchniowo).
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
pazuzu88 napisał/a:
A może tak właśnie powinien wyglądać poprawny rozwój systemu? (...)
Osobiście sam odpuściłem system nx z powodu szybkości rozwoju i jednak małego wyboru szkieł.

Sam - dosc szybko - odpowiedziales sobie, jak nie powinien wygladac rozwoj systemu ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
pazuzu88 napisał/a:
A może tak właśnie powinien wyglądać poprawny rozwój systemu?

Przeżyję brak marketingowego hałasu, artykułów sponsorowanych na portalu optyczne.pl, opłaconych pseudotestów w Chipie, najlepszej półki w Saturnie i pierwszej strony w gazetce Media Markt itp. Ale do licha, jeśli na chwilę obecną NX200 nie funkcjonuje nawet na polskiej stronie Samsunga? I jest do kupienia w Polsce w dwóch sklepach! I nie zmienia tu niczego fakt, że żądana cena (2600 za zestaw NX200 + kit) jest całkiem OK.

pazuzu88 napisał/a:
Dział foto rozwija się powoli

A bo ja wiem czy powoli? Powoli względem czego? Ile szkieł wypuścił Pentax od stycznia 2010 r.? Trzy, cztery?
Od chwili debiutu systemu (styczeń 2010) wyszły dwie bezlustrzanki (NX10 i NX11), dwa bezlusterkowce (NX100 i NX 200), pięć stałek (16, 20, 30, 60, 85), cztery zoomy (18-55, 20-50, 50-200, 18-200). Nie liczę manualnych Samyangów z bagnetem NX, nie biorę pod uwagę przecieków o NX20, szerokich zoomach, nowych naleśnikach itp. http://photorumors.com/20...ive-new-lenses/

Dobra, nie ma w NX jasnych zoomów, nie ma systemowej fiszki, nie ma jasnej 50-tki, nie ma szerokiego zooma itd. Ale żaden system nie wypuścił takiego kompletu szkieł w dwa lata. Inna rzecz, że w m4/3 czy NEX-ie też nie jasnych zoomów i nie zapowiada się, żeby były. Reasumując: moim zdaniem średnia dwa korpusy oraz cztery (i pół ;-) ) obiektywu na rok to - w liczbach bezwzględnych - bardzo dobry wynik.

Zresztą zawsze w systemie NX będzie czegoś brakować. Bo nie ma systemu, który dysponuje wszystkimi rodzajami szkieł, które można spotkać u innych. Dlatego trzeba znaleźć sobie system, który nam pasuje i w którym są te obiektywy, których my sami potrzebujemy. pazuzu88 potrzebuje jasnej 50-tki i czegoś szerszego niż 16mm z AF, więc nic dziwnego że ominął NX szerokim łukiem. Ja potrzebowałem małych, jasnych, niedrogich naleśników zakładalnych na mały korpus więc nic dziwnego, że wybrałem właśnie NX...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Kfan napisał/a:
Z tym, że pewnego dnia to szkło pójdzie do śmieci razem z korpusem.....
Szkło do Olka czy innego aparatu z wymienną optyką zapniesz do nowszego korpusu o mozliwości wymiany nawet od święta nie wspominając..

to jest aparat, robi zdjęcia, robi to dobrze, nie potrzebuję filmów, 3d, hdr'ów iso 1280000 itd. nie wiem dlaczego miałby iść do śmieci.

tutaj wszystko na f2, praktycznie zero obróbki, tylko polar B+W 49 Slim był nakręcony na szkiełko.

[ Dodano: 2012-04-17, 20:35 ]
Benek napisał/a:
dwie bezlustrzanki (NX10 i NX11), dwa bezlusterkowce (NX100 i NX 200)
fajna terminologia, wcześniej jej nie słyszałem :-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Eldred napisał/a:
pooglądałem trochę sampli i już wiem, że tonalność olka mi nie pasuje.

Ponieważ ktoś zwrócił na to uwagę, to... dopiszę w tym wątku, poniewaz i tak się porównuje.
Ja jestem "foto-noga", ale czasem coś mi tam kiełkuje w głowie o wymianie/dokupieniu sprzętu i oczywiście czytam też i tutaj. Ogladałem oczywiście też sample wrzucone przez Benek i o ile nie interesuje mnie np. ilość Mpix (bo wystarcza mi moje 6), ostrość w rogu 1:1 przy takiej wielkości, to zakres tonalny i owszem, bo wiem (teoretycznie przynajmniej) jak świetną matrycę ma K-5 (którego też nie kupiłem). No i na wielu samplach od Benek wydaje mi się, że ten zakres tonalny, nawet na moje kiepskie oko, nie wygląda chyba za ciekawie. Przynajmniej w RAW-ach. Czy i ile można z nich więcej wyciągnąć?
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
Kfan napisał/a:

Kolejną sprawą jest to, że do Olka nie kupię pomimo bardzo bogatej oferty nic o cechach takich jak 85/1,4 a do NX gdzie mam 2 szkła do wyboru - manualnego Samyanga lub systemowy z AF lecz droższy.Nawet ten ostatni wychodzi sporo taniej niż jakiekolwiek 85/1,4 do lustrzanek.
Korpus to pikuś liczy sie to co można podpiąć z tego co chcemy do określonego celu i czy nas na to stać :!:
Nic mi po wielkiej ofercie skoro nie ma w neij nic dla mnie - prawda?


Czyli rozumiem że najważniejszym dla Ciebie szkłem jest 85/1.4 i bez tego żyć nie możesz? A posiadasz tego Samsunga 85/1.4 albo chociaż Samyanga?

Ja porzuciłem NX z braku odpowiednika jasnej 50mm (30/2 jest ciemny i daje zbyt dużą GO) oraz jasnej 35... jeśli Samsung zdecyduje wypuścić 35/1.4 lub 24/1.4 to wracam...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach