JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
newcastle26 napisał/a:
wyczytalem gdzies w instrukcji obslugi ze nalezy wyciagac baterie/akumulatorki z lampy kiedy nie bedziemy jej dluzszy czas uzywac.
Ale też raz na trzy miesiące zalecaja włączyć lampę i pozostawić naładowaną przez 10minut - chodzi o kondensator lampy :idea:
 
Olleo  Dołączył: 27 Cze 2009
SMIS napisał/a:
JackDeJack, 50 stronę czytałem [...]

Lampka juz doszla, wiec sciagnalem instrukcje po polsku z elektrody... ale tam stron jest 37, z tego z 20 dot. ostrzezen i troubleshooting... Czy istnieje jakas bardziej szczegolowa instrukcja? W mojej kazda funkcja jest opisana 2-3 zdaniami bez wdawania sie w szczegoly.

p.s. patrze tak na ten wzor:
wartość przysłony dla materiału ASA 200 (24°DIN): przysłona = (LP / odległość od obiektu) * 1,4 (zrodlo: wiki)
i tak mi wychodzi, ze przy ISO 200 i zoomie 85 mm (105 dla FF) LP = 68, to dla przyslony 5,6 maks odleglosc od obiektu powinna wynosic 17m. Sek w tym, ze sciana z krzaczkiem odlegla ok. 10m byla niedoswietlona przy palniku na wprost (zgaduje 0.3-0.7EV) dla domyslnego czasu 1/180 (priorytet przyslony). Dopiero po ustawieniu 1/30 ekspozycja byla prawidlowa. Czy cos jest nie tak, czy ja cos skaszanilem?

[ Dodano: 2010-09-28, 22:57 ]
Doczytalem, ze u kogos wyswietla tylko TTL. No wiec u mnie rowniez (z K100D Super). Moze to jest przyczyna? A jesli tak, to dlaczego? Styki? Aparat? Lampa? A moze obiektyw?

[ Dodano: 2010-09-29, 06:58 ]
Poprawka. Jak dzis zalozylem lampe, to bez problemow ustawila sie w pTTL.
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
Sorki, jeżeli gdzieś to było mówione, ale potrzebne mi szybkie info. Czy da się (obstawiam bardzo prawdopodobne) takie 2 Metze 48 wyzwolic jednocześnie zdalnie wbudowaną lampą? Oraz czy można takiego Metza wyzwolić dwoma aparatami (oczywiście pentaxami, załóżmy że raz jeden raz drugi)? Ktoś coś wie? Thx!
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
godojoshi napisał/a:
2 Metze 48 wyzwolic jednocześnie zdalnie wbudowaną lampą?
Wyzwolisz tyle lamp, ile aktualnie widzi sygnał sterujący.
godojoshi napisał/a:
czy można takiego Metza wyzwolić dwoma aparatami (oczywiście pentaxami, załóżmy że raz jeden raz drugi)?
Jeśli nadają na tym samym kanale i nie jednocześnie ;-) to oczywiście.
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
Gwiazdor, :-B tak się domyślałem i potrzebowałem potwierdzenia, bo będę miał niewiele czasu, żeby taki set uruchomić, a dopiero tuż przed zdjęciami będę miał dostęp do drugiej lampy ;-)
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Mam prośbę - możecie mi szybko podpowiedzieć?
Rozpakowałem właśnie Metza 50 AF-1 i generalnie to jest to samo co 48, nawet instrukcja ta sama + 2 dodatkowe strony (głównie o trybie servo). Czy w Metzie 48 to normalne, że automatyczny zoom i komunikacja body -> lampa działają tylko z palnikiem skierowanym na wprost?
Bo w każdym innym położeniu palnika zoom lampy już tylko automatycznie mogę ustawić i lampka nie wyświetla nawet ogniskowej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak. W każdym innym położeniu nie jest możliwe określenie zasięgu bo lampa nie może określić jakie będą straty odbicia.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
No i jasność, bo myślałem że przynajmniej ogniskową powinna wyświetlać. Grunt że pttl działa...

Dzięki
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ogniskowa w lampie, niezależnie od obiektywu, przestawiana jest bodaj na 50.
 

johnny  Dołączył: 12 Wrz 2010
wyrzykus napisał/a:
Rozpakowałem właśnie Metza 50 AF-1


Też to kilka godzin temu zrobiłem :-) .

Też zdziwiłem się, że dostałem instrukcję z metza 48 + skserowane dwie strony. Jest to moja pierwsza poważniejsza lampa w życiu i na razie wszystko jest super. Nie miałem w ręku lampy poprzedniczki, więc nie wiem, jakie jest jej wykonanie. Natomiast - i to jedyne, co mnie zastanawia - czy 50 nie jest zrobiona z dość słabego plastiku, bo sprawia on wrażenie dającego się łatwo połamać. Ale na wszelki wypadek nie będę przeprowadzał jakichś ekstremalnych testów ;-) .
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
miejmy nadzieję że teraz w sklepach pojawi się tabun 48-ek w promocyjnych cenach :mrgreen:
 

johnny  Dołączył: 12 Wrz 2010
Czy to jest normalne, że w tym metzu (może w 48 było podobnie?) przy tamronie 17-50, gdy ustawiam najdłuższą ogniskową, czyli 50, to lampa wyświetla ogniskową 70?

(na wyświetlaczy lampy pojawia się 50, gdy na obiektywie jest jakieś 44 mm)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Wartość jest podawana dla małego obrazka. W menu pewnie można przestawić (instrukcja się kłania)
 

johnny  Dołączył: 12 Wrz 2010
W instrukcji rzeczywiście jest podana informacja, że zakres lampy podany jest dla małego obrazka, ale nigdzie nie widzę wskazówek, jak to przestawić (i czy w ogóle jest potrzeba przestawiania?). Wydawało mi się, że skoro aparat widzi poprawną ogniskową, a lampa pobiera te dane z aparatu, to bez dodatkowych ustawień wyświetlać będzie to samo, co aparat.
 

SMIS  Dołączył: 08 Sty 2009
Johny zajrzyj na 51 stronę tego wątku . Też myślałem że cuś nie teges z moją lampą >
 

johnny  Dołączył: 12 Wrz 2010
SMIS, wielkie dzięki :-) .
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Czy u Was też tak jest:
W trybie wireless na wyświetlaczu lampy nie wyświetla się pttl tylko ikonka Sl? Rozumiem że pttl i tak działa?
No i w wireless brakuje mi możliwości kontroli EV z lampy - przy założonej na sankach nie ma problemu i + i - mogę regulować. Jak zdejmuję lampę z sanek zostaje regulacja w aparacie (w menu lampy - ale tylko do -2 i +1 EV - tak jak wbudowana).
 
wojtek_84  Dołączył: 14 Sie 2009
wyrzykus napisał/a:
Czy u Was też tak jest:
W trybie wireless na wyświetlaczu lampy nie wyświetla się pttl tylko ikonka Sl? Rozumiem że pttl i tak działa?
No i w wireless brakuje mi możliwości kontroli EV z lampy - przy założonej na sankach nie ma problemu i + i - mogę regulować. Jak zdejmuję lampę z sanek zostaje regulacja w aparacie (w menu lampy - ale tylko do -2 i +1 EV - tak jak wbudowana).


W 50 można regulować EV w lampie w trybie SL. Tryb SL włączasz poprzez równoczesne naciśnięcie + i -. W menu SL dajesz on następnie znowu przyciskasz + i - i na wyswietlaczu powinno pojawić się EV i wtedy możesz je korygować. Przynajmniej w mojej 50 tak to działa :). Wada jest taka, że jak już wyjdziesz z menu i lampa będzie w trybie SL to żeby zmienić wartość EV znowu trzeba do menu wchodzić.
 

szpila  Dołączył: 02 Mar 2010
wojtek_84 napisał/a:

W 50 można regulować EV w lampie w trybie SL. Tryb SL włączasz poprzez równoczesne naciśnięcie + i -. W menu SL dajesz on następnie znowu przyciskasz + i - i na wyswietlaczu powinno pojawić się EV i wtedy możesz je korygować. Przynajmniej w mojej 50 tak to działa :). Wada jest taka, że jak już wyjdziesz z menu i lampa będzie w trybie SL to żeby zmienić wartość EV znowu trzeba do menu wchodzić.



To działa też w Metz 48AF
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
Też się zastanawiam nad tą lampką - 540 za drogie. No i pytanie jak wypada Metz 50 w porównaniu do 540-stki Pentax'a ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach