romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
540 się wygodniej obsługuje, bo ma więcej guziczków i ma więcej mocy, ale to nie zawsze jest na plus. Poza tym 540 ma tryb slave (nie pTTL, tylko wyzwalany innym błyskiem), czego nie ma nawet metz 58.

Jeśli ci nie zależy na pracy w manualu poza aparatem, z innymi lampami, albo masz radiowyzwalacze, to następca 48 wydaje się być ciekawszym sprzętem. Tym bardziej, że jest sporo tańsza.
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
Jedyne co mi przeszkadza w Metzie to jego obsługa...a tak to za tą cenę dla mnie OK, włącznie ze zdalnym wyzwalaniem (choć czasem może i manual by się przydał)
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
romeoad napisał/a:
Poza tym 540 ma tryb slave (nie pTTL, tylko wyzwalany innym błyskiem), czego nie ma nawet metz 58.


Ale Metz 50 ma, tryb servo to tak naprawdę po prostu fotocela. Mi się z pewnością przyda w studiu, z filtrami żelowymi do oświetlania tła albo kontry.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Dobrze wiedzieć, bo z instrukcji wynikało coś wręcz przeciwnego i straszyli że działa tylko z innym Metzem.
 

szpila  Dołączył: 02 Mar 2010
Ze strony producenta o 50 AF-1
" With built-in camera flash, wireless applications are available in servo mode (only Canon, Nikon and Olympus/Panasonic version)."

Czyli jest tryb servo ale nie dla Pentaxa.
źródło

BTW chyba przydał by się osobny temat dla tej lampki?
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Kurna no niestety zgadza się, mi wszystko pasowało z instrukcji, dziś podłączyłem lampy studyjne i niestety, servo nie dla nas.
 
wierch  Dołączył: 19 Lut 2010
Tez mam tę lampe mam nadzieje że bedzie jakiś upgrade softu w tym temacie
bo w takim razie czym ona się będzie róznić od 48 -ki
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
Witam!
Właśnie zamówiłem tę lampę (Metz 50 AF-1 Pentax).
Czy mam rozumieć, że ona nie działa w trybie bezprzewodowym z puszkami Pentaxa? Według strony producenta jest wyraźnie napisane w "Datasheet", w częsci "Remote flash features":
Cytat
Pentax / Samsung P-TTL remote mode as master/controller/slave –/–/•

Na tej podstawie twierdzę, że powinna ona zadziałać w trybie SLAVE i może być wyzwalana błyskiem wbudowanej lampki Pentaxa. Czy jest inaczej?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Master -
Controller -
Slave *
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Yahoou napisał/a:
Na tej podstawie twierdzę, że powinna ona zadziałać w trybie SLAVE i może być wyzwalana błyskiem wbudowanej lampki Pentaxa.
Twierdzenie poprawne
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
No to dzięki za rozwianie wątpliwości :)

A teraz malutki offtopic:
Dlaczego moje konto o nazwie takiej jak teraz zostało zlikwidowane bez mojej wiedzy? Czy ma ktoś jakiś pomysł? Założyłem konto "Yahoou" około roku temu i używałem od czasu do czasu, tzn. zaglądałem tu bardzo często, niemalże codziennie, ale logowałem się jedynie wtedy kiedy miałem napisać jakiegoś posta. I jakie było moje zdziwienie dzisiaj, kiedy chciałem odezwać się w powyższym temacie, kiedy dowiedziałem się, że nie ma już mnie na forum. Musiałem "się założyć" jeszcze raz ;)
 
wroblik  Dołączył: 01 Kwi 2010
Witam! Właśnie dziś Mikołaj przyniósł mi Metz 50 AF-1. Ciesze się jak dziecko. :-D Siedzę od 2 godzin i czytam polską "instrukcję", która niestety nic mi nie rozjaśniła. Nie udało mi się wyzwolić ani jednego blysku. :-( Zaczynam więc instrukcję po angielsku, to dopiero będzie męka. Pozdrawiam.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
wroblik, a to napewno lampa pod pentaxa/samsunga?
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
wroblik napisał/a:
Nie udało mi się wyzwolić ani jednego blysku. :-(

A baterie włożył, hę? :evilsmile:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
wroblik napisał/a:
Nie udało mi się wyzwolić ani jednego blysku.
Wystarczy włożyć sprawne baterie, włączyć lampę (tym suwaczkiem na ON), poczekać aż zapali się na zielono prawy przycisk i nacisnąć go pamiętając by zajrzeć w palnik (tą szybkę) by nie przegapić błysku :idea: :mrgreen:
 
wroblik  Dołączył: 01 Kwi 2010
Włożył super naładowane enelopki. Jakoś tam (lampka i k-x) ze sobą się komunikują, ale lampka nadal nie błyska . :cry: Coś mam w k-x chyba wyłączone. Na pewno jakaś pierdółka, prześpię się i jutro wszystko się wyjaśni.

[ Dodano: 2010-12-06, 23:10 ]
"Wystarczy włożyć sprawne baterie, włączyć lampę (tym suwaczkiem na ON), poczekać aż zapali się na zielono prawy przycisk i nacisnąć go pamiętając by zajrzeć w palnik (tą szybkę) by nie przegapić błysku :idea: :mrgreen: [/quote]"

Dokładnie tak robię z lampką na aparacie i obok aparatu i nic.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
ale wpioles lampke w sanki? czy chcesz aby lampa dzialalo powiedzmy pol metra od aparatu? co masz napisane na lampie przy mocowaniu (pen/sam?)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
wroblik, Jeśli po włożeniu aku, włączeniu i naciśnięciu przycisku test (ten z błyskawicą/piorunem ponad nim) gdy ten zaczyna świecić na zielono, lampa nie błyska to rozwiązanie jest bardzo proste.
Zwrot do sklepu :idea: :-(
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
wroblik, a na stopce działa? Bezprzewodowo trzeba ustawić tryb SLAVE w lampie, wciskając kilka razy guzik MODE i wszystko. U mnie z K-5 działa (tylko że K-5 źle naświetla, ale to już inna bajka).
 
wroblik  Dołączył: 01 Kwi 2010
Witam! Dziękuję za podpowiedzi, ale chyba z tego nic nie będzie. :cry:
Tak sprawdzałem moją lampkę:
Bez aparatu: Lampa się ładuje próbowałem na dwóch zestawach akumulatorków, zapala się na niej zielony przycisk z błyskawicą, po naciśnięciu brak błysku tylko coś się rusza za tą szybką.

Próbowałem gdy była wpięta w sanki (jest do systemu pentax "for pen"). Próbowałem Tryb pTTL, M - aparat komunikuje się z lampą, działa zoom w lampie (zmieniają się cyferki przy kręceniu obiektywem), błyskawica w wizjerze przestaje migać, naciskam spust, brak błysku, w lampce coś się rusza za szybką i pojawia się dzwięk "bzzzzz", dodatkowo na chwilę miga na czerwono przycisk nad +. Aparat ustawiałem na programy M,P, Av, Auto, portret, w pomieszczniu niedoświetlonym przy małym iso, na dodatek przy różnych programach lampy tj. ręczy, tylna kurtyna, syn z dług czasami itp.

Próbowałem tryb SLAVE i też nic, tylko miga jakaś czerwona dioda z przodu lampy

To chyba tyle, skonczyły mi się pomysły. Oczywiście nie wykluczam, że coś robię źle (pierwsza styczność z zewnętrzną lampą). Ale chyba nie jestem aż taki tępy, to chyba nie jest aż tak skomplikowany sprzęt??

Jednym słowem: To się nacieszyłem :evil:

Najbardziej szkoda mi mikołaja (żony) który chciał zrobić mi prezent , a tak siedzi smutny.

Jutro wysyłam chyba z powrotem do sklepu.

Zrobił się z tego mały wątek do działu problemy ze sprzętem. Nie chciałem zaśmiecać tego wątku, tak samo wyszło. Jeśli trzeba proszę o usunięcie moich postów.

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach