opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
z tego co pamiętam, to u mnie działało ;-)
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Dzisiaj miałem okazję podłączyć do aparatu lampę Pentaxa, 540.
Po dość długich zabawach z tą lampą jak i też moją, oraz po przekładaniu ich raz na K10, raz na K20, dochodzę do wniosku że moja lampa jest chyba sprawna. Zarówno moja jak i Pentaxowa tak samo szalała. Raz przepalała innym razem niedoświetlała, i to zarówno z jednym jak i z drugim body. Co prawda nie potrafię tego zrozumieć, ale to chyba właśnie osławiona kapryśność P-TTL mi się objawiła w całej krasie.
W trybie A 540-tki, mogłem żonglować ISO, ogniskową jak chciałem i zdjęcie było zawsze właściwie naświetlone. Wystarczyło się przełączyć na P-TTL i cuda wianki.
Poniżej zdjęcia wykonane jedno po drugim, w tych samych warunkach, na tych samych ustawieniach, palnik uniesiony, lampa Metz 48. Nie kumam jak może być aż taki rozstrzał. Po trzecim już cały czas przepalało. Wystarczyło jednak wyłączyć lampę i aparat, powtórnie włączyć i znowu następowała poniższa sekwencja.
P-TTL naprawdę jest tak porąbany czy to ja daję gdzieś ciała?





 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Marcin_G napisał/a:
P-TTL naprawdę jest tak porąbany czy to ja daję gdzieś ciała?

Bzdura. Coś jest skopane, ale pojęcia nie mam co - tym bardziej że to samo jest z dwoma korpusami :shock:

Pierwsza myśli to włączony braketing błysku, ale to by nie tłumaczyło późniejszego przepalania...

[ Dodano: 2010-12-23, 08:15 ]
Przepalić P-TTLem to juz trzeba mieć szczęście :-D
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
WuWu84 napisał/a:
Przepalić P-TTLem to juz trzeba mieć szczęście :-D


To może zacznę grać w totka ;-) ?

Zdjęcia zrobione przed chwilą. Pokój oświetlony przez okno znajdujące się za mną. Tryb AV, palnik uniesiony, Metz 48. Pierwsze 18 mm, drugie 55 mm.



 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oprócz tego ustawiony był pomiar punktowy co przy minimalnie różnych kadrach mogło dać bardzo różne wyniki pomiaru.

Przy tych nowych próbkach też pomiar punktowy, zmień na centralnie ważony i sprawdź czy nie masz włączonego bracketingu.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Faktycznie był punktowy. Po prostu testowałem na wszystkie chyba możliwe sposoby i zapomniałem przełączyć. Nie zmienia to jednak faktu że na centralnie ważonym jest tak samo. Bracketing wyłączony zarówno w lampie jak i w aparacie, oba sprzęty resetowane, w aparacie na nowo wgrany firmware a efekty cały czas tak jak poniżej :cry:



 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jest za wysokie ISO, zmniejsz na 400 i powtórz.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Zmiana ISO na niższe sprawi że o ile na 50mm będzie w miarę OK to na 18mm jest ciemno. Po to ustawiłem wyższe ISO co by złapać więcej światła zastanego, a lampą tylko doświetlić. I nie chodzi mi akurat o te przykłady "pokojowe", bo to tylko testy, ale wszystko to wyszło jak na imprezie ustawiłem ISO 800.
Przed chwilą testowałem wszystkie tryby po kolei, i już całkowicie zgłupiałem. P, Sv, Tv, Av, TAv, wszystkie robią białą plamę na 50mm. Natomiast tryb zielony jak i M, pomimo ustawienia na M takich samych parametrów jak na np. Av, naświetlają prawidłowo. Ponadto na Sv przy ISO 1600, czas 1/80 i przysłona 5.6, aparat zmienia przysłonę na 7.1 i biała plama. Przełączam na zielony, ISO 1600, 1/80s, f5.6, aparat zmienia na f7.1 i jest OK.
Nie pojmuję.
Muszę lecieć do pracy. Pobawię się jeszcze wieczorem. Może to tylko jakiś przypadek że trafiał.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
plwk napisał/a:
Jest za wysokie ISO, zmniejsz na 400 i powtórz.
I daj ten sam kadr :idea:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Marcin_G napisał/a:
Przed chwilą testowałem wszystkie tryby po kolei, i już całkowicie zgłupiałem. P, Sv, Tv, Av, TAv, wszystkie robią białą plamę na 50mm. Natomiast tryb zielony jak i M, pomimo ustawienia na M takich samych parametrów jak na np. Av, naświetlają prawidłowo.

Prawdę mówiąc to nigdy nie próbowałem używać lampy w innym trybie niż M.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tylko w trybie automatycznym lampy sprawdzany jest bilans światła zastanego i błyskowego i lampa błyska tylko na uzupełnienie. W pozostałych trybach jeśli lampa nie jest w trybie HSS, czas zostanie wydłużony do nie krótszego niż 1/180s. Jeśli przy takim czasie światła zastanego będzie wystarczać to lampa i tak błyśnie i spowoduje prześwietlenie.
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Marcin_G, na 18mm w pokoju masz dość dużą białą powierzchnię...oraz lustro...z doświadczenia wiem, że wystarczy coś białego np. talerz na stole i ekspozycja leci w dół...
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
plwk napisał/a:
Prawdę mówiąc to nigdy nie próbowałem używać lampy w innym trybie niż M.


Do tej pory też tak robiłem, aż coś mnie podkusiło co by użyć trybu Av

gregorisan napisał/a:
Marcin_G, na 18mm w pokoju masz dość dużą białą powierzchnię...oraz lustro...z doświadczenia wiem, że wystarczy coś białego np. talerz na stole i ekspozycja leci w dół...


Też tak myślałem, ale niestety nie jest to powodem. Prześwietla zawsze, no oprócz tryby zielonego i M, czego dowód poniżej. Zdjęcia robione jedno po drugim. Pierwsze na AV a drugie na M, z takimi samymi nastawami jak było na AV. Najwyraźniej coś nie gra w moim sprzęcie.



 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Marcin_G, najwyraźniej masz problemy....u mnie chodzi w miarę dobrze - naświetla bardzo powtarzalnie niezależnie od trybu...
 
K_r_a_w_i_e_c
[Usunięty]
Nie chcę zakładać nowego wątku,więc zapytam tutaj...
Pękła/ułamała się komuś stopka w tym modelu lampy?Jak to wygląda cenowo w serwisie?

Edytuję po rozmowie tel.z serwisem.
Ok,wymiana całej stopki to koszt 80zł netto.
 
Dig  Dołączył: 22 Paź 2009
ja dodam od siebie, że mam poczucie nieprzewidywalności błysku 48 z moim k20d
zawsze błyskam w trybie M aparatu i pTTL na lampie, chyba trochę lepiej jest przy centralnym pomiarze światła niż przy matrycowym
sam już nie wiem co o tym myśleć, najpierw przypisywałem to swojej nieumiejętności, ale coraz częściej zastanawiam się nad tym czy to aby nie kiepska współpraca lampy z korpusem, miałem kiedyś podpiętą 360 pentaxa i zostało wrażenie, że tam takich problemów nie było
sam już nie wiem, ale wkurza mnie to :evil:
 

Osfald  Dołączył: 25 Sty 2010
Troszkę z innej beczki.... wie ktoś jak rozebrać tą lampę? Dziecko zbiło mi szybkę reflektora !@#$%

PS
przy okazji oświadczam, że chętnie kupię samą szybkę lub całego uszkodzonego Metza w nienagannym stanie zewnętrznym (szybka).
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
W tym wątku jest opisane jak rozebrać Metza 58. Metza 48 rozkłada się identycznie.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Marcin_G, Pokaż (podlinkuj?) oryginaly tych zdjęć - bez obróbki - najlepiej rawy ;)
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Co prawda nie mam już zdjęć zamieszczonych powyżej, ale skoro zainteresował Cię mój przypadek, to zrobiłem nowe przed chwilą.
Jest nawet ciekawiej niż wcześniej.
Pierwsza paczka zawiera zdjęcia zrobione w trybie Av i ISO od 100 do 1600.
Druga paczka to zdjęcia zrobione najpierw w trybie M a potem w Av i również od 100 do 1600.
W każdej z paczek zdjęcia były robione jedno po drugim i starałem się ostrzyć cały czas w tym samym miejscu, co by kadr się nie zmieniał.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach