akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
fajnie mieć dzieci, które noszą za Tatą sprzęt :evilsmile:
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
akagi66 napisał/a:
A skąd weźmiesz takie lustro w sprayu ? Można jakiś link ?


w castoramie czy w innym leroy merlin ( czy jakimkolwiek innym hipermarkecie budowlanym czy wielobranżowym ) za jakieś 25 zł nabędziesz drogą kupną taki spray bez problemu. tylko malowana powierzchnia musi być idealnie gładka ( papier ścierny: najpierw grubszy - potem zupełnie drobny ). i maluj kilkoma warstwami z większej odległości ( 20-30 cm ). lepiej kilka ledwo widocznych warstw etapami niż jedna gruba, ociekająca a później łuszcząca się. aczkolwiek to też zależy od farby bo mogą rożnie kryć i dawać rożną fakturę przy kilku warstwach. najlepiej zrobić wcześniej eksperyment malując coś testowo. tego sprayu i tak będziesz miał dużo za dużo wiec nie jest to problem.
oj coś nam się zofftopowało chyba...

 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
thx - poszukam tego foam-core. To jest dostępne w Polsce.
BINGO ! matka Google jest wszechmocna - cytuję :evilsmile: :


>>w polsce ma to jakże profesjonalną nazwę "pianka modelarska" pozdrawiam

EDIT: dodam tylko,że są dostępne różne różniste: czarne (najczęściej 5 i 15mm), białe (3mm, 5mm, 15 mm/w formie 3x 5mm/), białe z brązową okładziną (czarne chyba też) i białe z brązową okładziną z warstwą samoprzylepną

w większości sklepów podanych wyżej 5mm jest najtańsza wbrew pozorom - ceny zaczynają się od około 9 (za uszkodzone płyty) 15 zł za arkusz 100x70+.

wymaga tylko pewnej wprawy i cięcia "na stojąco" żeby pianka docięta była idealnie prostopadle<<


[ Dodano: 2012-05-13, 15:08 ]
a TUTAJ takich pianek jest do bólu za nieduże pieniądze i można lakierować lustrzanką bez szlifowania :mrgreen:

[ Dodano: 2012-05-13, 15:22 ]
berpa napisał/a:
czyli myślisz, że np. to się nadaje?

http://allegro.pl/lemi-ki...2321977384.html

to samo taniej : http://www.markery.pl/pl/...255-X180-mm/319

PS może jaki Admin by wydzielił ten watek od Flash Extenderach z wątku o długim tele do zwierzaków ? Można by pozostawić info o takim rozwiązaniu małej ilości światła. To tylko taka nieśmiała propozycja :evilsmile:
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
"depron" - nie spotkałem się z tym jeszcze. a nie jest to po prostu coś podobnego jak kruchy styropian? tak czy owak nie wiem czy da się go pomalować farbami w sprayu bo z tego co piszą to rozpuszczalniki organiczne go rozpuszczają. wyprofilować pewnie też się go nie da chyba, że będziesz rzeźbił kompletny profil z większej bryły... tak sobie myślę :roll: ( ale pewności nie mam ), że to się dobrze nadaje do zrobienia nierozkładalnej konstrukcji, ale nie do czegoś co będziesz chciał wielokrotnie składać i rozkładać :?: .
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
z tego właśnie jest samorobny extender na zdjęciu na poprzedniej stronie - a poniżej niego opis co i jak.
PS ryzykuję 1/8 litra za arkusz 8-)
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
akagi66 napisał/a:
z tego właśnie jest samorobny extender na zdjęciu na poprzedniej stronie - a poniżej niego opis co i jak.


no i ten extender wygląda raczej na robiony pod kątem profesjonalisty, który siedzi miesiąc w czatowni. nie wygląda to raczej na zwartą konstrukcje amatorską.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
może masz rację - czyli lepsiejsze i trwalsze przy łażeniu po krzakach powinny być płyty plastikowe... Poszukam w castoramie czy innym praktikerze. Coś powinno się znaleźć.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
berpa napisał/a:
"depron" - nie spotkałem się z tym jeszcze. a nie jest to po prostu coś podobnego jak kruchy styropian?

Najczęściej można toto spotkać jako podkład pod panele podłogowe. Zielone, rowkowane arkusze, rzeczywiście nieco podobne do styropianu. Całkiem fajnie się obrabia po sklejeniu.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
no to faktycznie do kitu. Pozostaje jakiś plastik.
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
akagi66 napisał/a:
no to faktycznie do kitu. Pozostaje jakiś plastik.


albo duraluminium.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Skąd wziąć duraluminium i czym to obrabiać ?
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
akagi66 napisał/a:
Skąd wziąć duraluminium i czym to obrabiać ?

Dowolnego kształtu profile sa w każdym budomarkecie.Tniesz piłką do metalu,spawasz-lutujesz palnikiem propan-butan spoiwem dedykowanym do aluminium.Spoina ma wytrzymałość aluminium ,trochę upierdliwe ale to dobra technologia.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
akagi66 napisał/a:
no to faktycznie do kitu. Pozostaje jakiś plastik.

Nie do końca. Nie jest tak kruchy jak styropian. Cienki arkusz po wygięciu nie pęka jak styropian. Jedna płyta (mam na myśli ten podkład pod panele) ma grubość ok 5mm. Można sklejać po dwa kawałki, wtedy grubość ścianki wyniesie 1cm i myślę że będzie wystarczająco mocne. Ja dla usztywnienia (robiłem jakiś pojemnik) wkleiłem między dwa kawałki pianki, listewki drewniane 5x3mm, ale myślę że dla zastosowania jako obudowa extendera obędzie się bez wkładek drewnianych.
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
zamach napisał/a:
akagi66 napisał/a:
Skąd wziąć duraluminium i czym to obrabiać ?

Dowolnego kształtu profile sa w każdym budomarkecie.Tniesz piłką do metalu,spawasz-lutujesz palnikiem propan-butan spoiwem dedykowanym do aluminium.Spoina ma wytrzymałość aluminium ,trochę upierdliwe ale to dobra technologia.


aż taki ambitny nie jestem żeby spawać aluminium. myślałem, żeby je tylko pociąć piłką, wyrównać pilnikiem i trochę podoginać. a jeśli się tego nie da dogiąć pod kątem prostym, to zawsze można podoklejać kilka przyciętych elementów aluminiowych w kształcie litery "L " zwykłym klejem/żywicą epoksydową.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
berpa napisał/a:
myślałem, żeby je tylko pociąć piłką, wyrównać pilnikiem i trochę podoginać. a jeśli się tego nie da dogiąć pod kątem prostym, to zawsze można podoklejać kilka przyciętych elementów aluminiowych w kształcie litery "L " zwykłym klejem/żywicą epoksydową.

Cóż-sukcesów życzę -daj znać jak to wyszło :-P
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
@michal5150 : nie miałem tego depronu w ręce więc na 100% nie wiem, ale myślę, że obudowa musi być wystarczająco sztywna żeby utrzymać odpowiedni/stały kąt soczewki fresnela. w wypadku zamkniętego pudła extendera będzie w porządku. ale nie uważasz, że dwie kształtki z depronu ( z cienką foliową soczewką pomiędzy nimi ) będą zbyt elastyczne i cała konstrukcja będzie się gibać przy wietrze lub przy ruchu aparatem? a poza tym boki powinny być sztywne ale możliwie cienkie - 1 cm grubości to już przesada.
 
bokart  Dołączył: 06 Lis 2011
berpa napisał/a:
aż taki ambitny nie jestem żeby spawać aluminium

Możesz do dać do pospawania metodą TIG, lutowanie aluminium jest dosyc problematyczne, wszak są różne stopy aluminium np, z Si czy Mg. Wiem, ze to nie dotyczy głównego tematu postu ale podpowiadam tylko koledze,,Sorry
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
bokart napisał/a:
.......lutowanie aluminium jest dosyc problematyczne, wszak są różne stopy aluminium np, z Si czy Mg. ..

Nie ma co demonizować,profile dostępne w marketach budowlanych są dobrze spawalne-lutowalne przez topniki też tam dostępne. Potrzebny jest jednak przynajmniej mini warsztat i jakieś minimum wyposażenia oraz umięjetności.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
berpa napisał/a:
@michal5150 : nie miałem tego depronu w ręce więc na 100% nie wiem, ale myślę, że obudowa musi być wystarczająco sztywna żeby utrzymać odpowiedni/stały kąt soczewki fresnela. w wypadku zamkniętego pudła extendera będzie w porządku. ale nie uważasz, że dwie kształtki z depronu ( z cienką foliową soczewką pomiędzy nimi ) będą zbyt elastyczne i cała konstrukcja będzie się gibać przy wietrze lub przy ruchu aparatem? a poza tym boki powinny być sztywne ale możliwie cienkie - 1 cm grubości to już przesada.

No to co za problem zrobić zamkniętą puszkę? A w przypadku otwartej (tylko dwa ramiona) można boki usztywnić wklejonymi listwami, na wzór wytłoczeń, które są w oryginalnym urządzeniu pokazanym na poprzedniej stronie. Można wykorzystać też cienką pleksę - o gr. 3mm jest już wystarczająco sztywna - w przypadku dwóch ramion.
 

gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
... a może zamiast lutowania / spawania użyć odpowiedniego kleju ??? Pewnie się jakiś znajdzie w budowlanym...

...a wracając do tematu długiego tele do zwierzaków... zawitała u mnie właśnie pod strzechą taka "mała bazuka" :-)

Ftoki robione kalkulatorem ;-)





... jest to TAKUMAR 500mm f 5.0 na M42 - niesamowity kolos.

Był na alledrogo i postanowiłem, że chcę go mieć :-P

Teraz głowię się nad statywem, który by go utrzymał ;-)

Testy robiłem, ale : z balkonu, na chybotliwym statywie, i nie miałem za dużo czasu na testy
:-D , ale wstępne rezultaty mnie w pełni satysfakcjonują :mrgreen:

Jak już statyw będzie idę na "polowanie" - tzn zasadzkę :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach