Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Adam, Właśnie sprawdziłem gazetkę Fotojokera i mają tam RX100 za 2288 z fajnym futerałem. Tylko wkurza mnie że muszę się głowić nad nowym softem do rawów a nie wiem jak ten sonowy się spisuje.
Serce zabiło mocniej jak zobaczyłem newsa, ale kurcze, to jednak klocek i jako taki powinien mieć większą matrycę, choć i tak zakładam, że wycisnęli z niej cuda. No i wygląda trochę jak krzyżówka kilku ras z dominującym genomem Leicy X1. Wielki plus za odchylany LCD i grawer MX-1.
Mimo wszystko zainteresuję się zakupem RX100, ale nie wyrzucajcie mnie z forum bo w pentaxie mam jeszcze sporo szpeju :mrgreen:

A teraz ty Lipa się ujawnij ze swoim zachwytem i wypatruj na ceneo haha

 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Cytat
obowiązkowy sprzęt dla pentaxiarzy to: http://www.optyczne.pl//?news=5491

Eldred napisał/a:
ale faaajny
Na prawdę ludzie z tego forum biorą pod uwagę inny kompakt klasy 1/1.7 cala?

Eee... większy niż Pentax Q. Odpada :-P
A serio pisząc - wolałbym już Olympusa - (swoją drogą bardzo mi go ten Pentax z wyglądu przypomina - jakiś wspólny projekt?) - zawsze to można go podpiąć pod jakąś lampę, zapakować w dedykowaną podwodną obudowę, a jak brak wizjera przeszkadza to dokupić dedykowany.

[ Dodano: 2013-01-07, 22:55 ]
Nawet byłem ostatnio w Saturnie po jakieś duperelne kabelki i przy okazji macłem sobie to i owo. Te Olympusiki bardzo fajnie leżą w łapie - mimo, ze kompletnie płaskie to zupełnie to nie przeszkadza - środkowy palec przykleja się płasko do frontu, na kciuk jest z tyłu miejsce, a wskazujący trafia dokładnie nad spust. Tak fajnie nie leżały mi w ręce inne kompakty. Samsung EX2F niby ma grip ale jakbym nie chwytał - spust mi nie wychodził pod wskazującym palcem, kciuk też ciężko jakoś oprzeć w przeznaczonym nań miejscu ze względu na dość znacznie wystającą ramkę ekranu. Kółka na gripie nie udało mi się dopasować do któregoś palca w taki sposób, żeby nie zdejmować wskazującego znad spustu. Nie wiem - może ja mam jakieś inne łapy niż wszyscy ;). Sam aparat oceniam bardzo dobrze nie mniej ciekawy niż inne z jego segmentu.
 

Adam  Dołączył: 12 Sty 2010
Ekajana napisał/a:
Serce zabiło mocniej jak zobaczyłem newsa, ale kurcze, to jednak klocek i jako taki powinien mieć większą matrycę,


Też po cichu liczyłem na większy sensor ;-) Choć powiem szczerze, w moim przypadku, największym problemem nie jest rozmiar matryc tych kompaktów (choć zawsze fajnie jest, jak jest większy), a właśnie "niekieszonkowość" tych aparatów (przynajmniej w mojej definicji kieszeni ;-) ). Zarówno Samsung EX2F, Panas LX7, Olympus XZ-2 to przyzwoite aparaty i w niektórych aspektach są lepsze od RX100, ale dla mnie przegrywają ze względu na to, że nie zmieszczę ich w kieszeni (zazwyczaj przez całkiem niemałych rozmiarów obiektyw albo odchylany ekranik). Jest jeszcze Canon S100 ale akurat ten aparacik mnie jakością obrazka nie zachwycił.

Fajnie jakby konkurencja też zrobiła coś na kształt RX100 (większa matryca, malutkie rozmiary) - myślę zresztą, że to jedyne rozwiązanie w najbliższym czasie dla kompaktów, które powoli wygryzane są przez smartphony...
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Z kieszonkowych "awansów" najlepszym kompromisem jest dla mnie wciąż XZ-1. Te z odchylanym ekranem już są za grube, dlatego teraz bardzo mnie korci G 15, bo jest mniejszy i lżejszy od poprzednika. Szczęśliwie XZ-2 w ogóle mi nie podszedł, bo urósł, przytył i dzięki temu nie mam imperatywu do "apgrejdowania" 8-)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Gumoskórka i grawery - ciężko sprzedać dziś aparat bez nich :-P
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
jurekg, czy RX100 zapisuje rawy też jako DNG? Masz jakieś porównania wywoływarki sonowej do do innych?
 
jaceek81  Dołączył: 19 Paź 2010
Widzę po stopce, że kolega Ekajana dokonał zakupu Sony RX100. Jestem ciekaw opini na jego temat. Ja planuję jak nic się nie zmieni zakup w marcu.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
:-P
 
jaceek81  Dołączył: 19 Paź 2010
Super!
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Zamiast opisu wstawię na razie obrazek z iso 800 na F/1.8, robione z ręki czas nie był za krótki, ale chyba dał radę:

http://zapodaj.net/cde41050aa681.jpg.html
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
To ja też obrazek, jpg prosto z rx100, na drugiej fotce crop z pierwszego zdjęcia.



 
jaceek81  Dołączył: 19 Paź 2010
Daje rade. Dzięki
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
jurekg napisał/a:
To ja też obrazek, jpg prosto z rx100, na drugiej fotce crop z pierwszego zdjęcia.


Nie ukrywam, że gdybym dzisiaj miał kupować kompakt, to alernatywy nie widzę :)
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
espresso napisał/a:
myślę żeś krótkowidz


Żem. Żeśem. Jezdem.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
wojtekk napisał/a:
alernatywy nie widzę
Niestety nikt nie raczył zrobić kompakta z calową matrycą i 10 mpx. Nikon już z obiektywem taki kompaktowy nie jest. Długo nie chciałem kupić ze względu na zmarnowany przez nadmiar pikseli potencjał matrycy RX100. Ale aparat naprawdę fajny, obrazek znośny ;-)

[ Dodano: 2013-01-14, 08:20 ]
espresso napisał/a:
typowa
trochę wystaje ponad przeciętność poziomem szumów i realną rozdzielczością. A jak dodamy gabaryty to już w ogóle nie ma za bardzo konkurencji (niestety) dla kogoś kto chce z kompakta drukować duże formaty. Noooo są sigmy DP, które też w kieszeń wejdą (ale kurtki i to niekoniecznie zimowej) a przy tym są solidne i lekkie. Tak jak wiele postów do tyłu Generic porównywał sigmy do panasoniców LX tak i ja muszę powiedzieć, że jeśli idzie o jakość obrazka to sigmy deklasują każdy kompakt a i w przypadku podobnego ujęcia robionego na konkurs zdeklasowały kapiątkę. Wybrałem zdjęcie z foveona do druku - okazało się dużo lepsze. Ale coś za coś. Zapragnąłem zooma w kompakcie. Nawet kosztem jakości obrazka. No i muszę przyznać, że komfort pracy, dobry LCD, szybki af, bardzo duża możliwość przypisania wielu funkcji w przyciskach i kółkach RX100 omamiły mnie (jak niegdyś obrazek z foveona). Do kółka wokół obiektywu przypisałem sobie zooma, bo wówczas wyświetlają się ogniskowe (dla małego obrazka) i jak się wybieram z lustrzanką i statywem, to soniak służy mi za ramkę z palców. Pstryk i decyduję, czy wyciągać pentaxa i velbona. Zaś nosząc kompakt na codzień, nie martwię się zbytnio, ze jeśli coś ustrzelę, to będę żałował, że nie miałem lepszego aparatu - ten jest wystarczający. Rawy jakby lustrzankowe. Oczywiście jeśli ktoś chce idealnego obrazka to sigma jest tutaj nie do pobicia jako aparat na codzień. No ale mam na razie 4 aparaty, każdy inaczej się obsługuje a pentax bardziej uniwersalny od DP, więc niebawem, jak się ogarnę sigmy trafią na giełdę. A jeszcze po przygodzie z makabrycznym sklepem emisto pozostały mi stałki samsunga. Na razie je trzymam, bo coś czuję, że 3 aparat (ale z wymienną optyką) na wycieczki górskie może się przydać. A za pare miesięcy zapewne cena NX1000 znacząco spadnie. Choć już można to dostać za śmieszne pieniądze.

[ Dodano: 2013-01-17, 16:14 ]
http://www.stevehuffphoto...-by-michael-ma/

Wobec powyższego można się spodziewać,że stare DP połykają bayerowskie aps-c o rozdz. 12 mpx. Czy dobrze kombinuję?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ekajana napisał/a:
Wobec powyższego można się spodziewać,że stare DP połykają bayerowskie aps-c o rozdz. 12 mpx. Czy dobrze kombinuję?


Różni już to rozkminiali i im nie wychodziło niby. Bliżej 8mpix. Ale jak dla mnie to ciężko porównać, po prostu ma obrazek z foveona w sobie coś takiego, że tego się nie da porównać.
Np. to zdjęcie z DP2 Merrill (powiększenie 100%): http://www.flickr.com/pho...in/photostream/

Albo u siebie ostatnio znalazłem takie z DP1, crop 100% (akurat czarno-białe ale ISO 800):
Ale to pod kątem ostrości raczej, bo widzę, że coś je wymęczyłem pod względem tonalności a teraz już nie mam SPP zainstalwoanego.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Obecnie z Foevonem nie jestem w temacie więc proszę o info.
Kiedyś czytałem dużo o tej matrycy i wychodziło na to że miewa ona problemhy z kolorami w cieniach przy słabszym świetle z racji ułożenia filtrów jeden na drugim.
To jest przyczyną tego, że do tych na spodzie dociera mniej światła i wtedy pojawiają się duże przekłamania kolorów.
Na Bayerze to nie występuje bo wszystkie RGGB są na tej samej powierzchni.
Czy ten problem został wyeliminowany?
Bo jeśli nie to oznacza, że te matryce nie maja przyszłości w kategori słabe światło i będą dalej świetna ale tylko przy dobrych warunkach czyli niskich ISO.
W tym sensie zaniechane rozwiązania z Fuji SR 2 były ciekawsze (S5 Pro) choć kosztem rozdzielczości.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Tego się raczej nie rozwiąże. Zawsze do najgłębszej warstwy dotrze mniej światła. I raczej Foveony nie będą błyszczały w tej kategorii. Na szczęście w innych błyszczą a nie każdy musi robić zdjęcia w ciemności.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Bajdeuej, moje Fuji F600 zdechło i wymieniłem na Canona S95 (z którego jestem bardzo zadowolony), a więc jeżeli ktoś chce za darmo* oryginalny futerał do serii F (EXR) i dwie baterie, to proszę pisać.

* może nie za darmo, ale za książkę jakąś czy coś. :)

Powinienem to wrzucić do ogłoszeń ale tam by nikt nie znalazł. :)
 
jungli
[Usunięty]
sek w tym, ze 95% ludkow pstrykajacych uzywa aparatu na bazowej czulosci, powiedzmy iso 100 i tu sigma rozgniata wszystko i wszystkich, niestety owa wiekszosc o tym zapomina i ugania sie za hi iso i innymi tego typu glupotami...

pozdroofka

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach