pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
To ta zabaweczka za 1,4 tys ? Możesz jakieś sampelki powstawiać ?
Byłem nim także zainteresowany, aczkolwiek wybito mi go z głowy. Pozosanie chyba panagor w tym zakresie.
 

gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
pipeman, - myślę, że o tym samym mówimy - bo był jedyny z taką ogniskową ;-)
Wziąłem w ciemno, aczkolwiek troszkę www przeszukałem i dobrze o nim piszą :-)

Sample... jak coś ustrzelę i nie będzie poruszone :-P , bo mój statyw to na DA35 a nie na tą "bazukę" jest. Po klapnięciu lustra gołym okiem widać drgania obiektywu...

Ale pierwsze strzały z podpórki z okna - obiecujące... :-D
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Podepnę się, jeśli można :)
Zastanawiam się (na razie czysto teoretycznie) czy lepiej kupić DA 300/4 i wycinać, czy kupić np. sigmę 120(135)-400/4.5-5.6 tudzież 150-500/5-6.3? Może wycinek z okolic centrum DA 300 da lepszy obraz niż pełny kadr z dłuższych zoomów sigmy? Jakie macie doświadczenia?
 

gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
...tak na szybko - sprzed 20 minut (słońce już zaszło) i strzelane z ręki (z podpórki), surowe jpgi prosto z puszki...

PS: fotosik masakruje jakościowo fotki - uwierzcie - są ostre. (muszę jakiś inny uploader opanować) ;-(

dla porównania... ;-)

a) 500mm (kąt widzenia 750mm na FF) Takumar (2 i 3 wieża od lewej)

( http://www.fotosik.pl/pok...69ba2ee3da.html )

b) 58mm (kąt widzenia 87mm na FF) Helios (taki sobie)

( http://www.fotosik.pl/pok...8e5d3876e6.html )

c) 18mm (DA 18-55)

( http://www.fotosik.pl/pok...3916d6a98a.html )
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
wow ... ale miła ogniskowa :-)

A na 120-400 vs 150-500 podpowiadam DA300/4

Różnica jak ... między bezalkoholowym, a ulubionym :-B
Jedno i drugie nadaje się do wypicia, ale to nie to samo.

50-500 już z uwagi na całkiem ładne obrazki rozważył ...
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
pipeman napisał/a:
A na 120-400 vs 150-500 podpowiadam DA300/4
50-500 już z uwagi na całkiem ładne obrazki rozważył ...


Czyli wg Ciebie 50-500 jest lepszy od 150-500? To ciekawe przy takiej krotności, chociaż cena może to sugerować ;-)
Jakaś alternatywa wobec powyższych?
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Niestety tak jest.
50-500 już na pełnej dziurze na 500mm jest tak ostra jak 150-500 na dowolnej ogniskowej po przymknięciu do f/11.0 Poza tym jej zakres 50-150 jest naprawdę dobry od pełnej a po przymknięciu do f/8.0 używalna aż do 500mm.

Się tak zastanawiając nawet chyba 50-500 daje lepszy obrazek niż 100-300/4.0 + TC x 1.4

Kurde 5000 zł za 500mm ... nie głupie. Tylko co pokaże DA560/5.6 ?
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
Na ostatnim PPD miałem okazję walnąć kilka pstryków tą Sigmą 150-500 dzięki uprzejmości jednego z forowiczów i wrażenia znakomite. Gdybym właśnie nie kupił Tamrona SP 300 (którego właśnie planuję na zwierzaki z konwerterem 1,4), to na 99% skusiłbym się na tę Sigmę. Przyzwoity AF, bardzo przywoita ostrość od pełnej dziury. Zdjęcia z ręki na 500mm ostre i ładnie nasycone. Zobacz choćby na flickr zdjęcia z tego szkiełka, mnóstwo naprawdę świetnych, amatorowi niczego więcej do szczęścia nie trzeba.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Ale zawsze możesz sprzedać Tamronka i zakupić bigme. Będę chętny :-) Poczekam na wspomnianego DA 560 i pomyślimy... tzn pomyślą skąd taką gotówkę zorganizować ...
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Tak sobie czytam "Fotografujemy ptaki" Kłosowskich i o ile w części praktycznej jest mnóstwo cennych porad, to rozdział o wyborze sprzętu pachnie kryptoreklamą - istnieje Canon potem Nikon, a dalej nic... Producenci niezależni nie istnieją (Sigma, Tamron...) a z Pentax'a wspominają jakiegoś lustrzanego kloca. Czy rzeczywiście jest aż tak źle pod tym kątem?

Z innej beczki: autorzy książki bardzo często używają zestawu obiektyw 300 mm + TC x 1.4 - czy jest szansa na taki konwerter ze stykami do Pentax'a, czy to w ogóle ma sens w naszym systemie?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kuba Nowak napisał/a:
Tak sobie czytam "Fotografujemy ptaki" Kłosowskich i o ile w części praktycznej jest mnóstwo cennych porad, to rozdział o wyborze sprzętu pachnie kryptoreklamą - istnieje Canon potem Nikon, a dalej nic... Producenci niezależni nie istnieją (Sigma, Tamron...) a z Pentax'a wspominają jakiegoś lustrzanego kloca. Czy rzeczywiście jest aż tak źle pod tym kątem?


No, nie czarujmy się, czegoś takiego jak 200-400 f/4 od Nikona czy 100-400 f/4,5 - 5,5 L od Canona to w naszym systemie nie ma. Współczesna optyka Pentaza kończy się na 300mm f/4, ale to stalka a z doświadczenia wiem, że ptaszory nieczęsto ustawiają się tam, gdzie się ładnie kadr ze stalki komponuje, zaś czatownia na kołach bywa kosztowna i mało praktyczna, jeśli trzba włączyć zoom nożny ;-)
A to, że autorzy piszą NA PRZYKŁADZIE C i N wynika z tego, że te systemy znają. To dość powszechna przypadlość - ja tez pisząc książkę poleciłbym jako dobry obiektyw, którym osobiście pracowałem, ty pewnie też, nie?

Kuba Nowak napisał/a:
Z innej beczki: autorzy książki bardzo często używają zestawu obiektyw 300 mm + TC x 1.4 - czy jest szansa na taki konwerter ze stykami do Pentax'a, czy to w ogóle ma sens w naszym systemie?


Oczywiście, Sigma takie sprzedaje. Podpinasz do tego Sigmę 300mm f/2,8 i masz piekny zestaw, choć niezbyt lekki ;-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Apas napisał/a:
Oczywiście, Sigma takie sprzedaje. Podpinasz do tego Sigmę 300mm f/2,8 i masz piekny zestaw, choć niezbyt lekki ;-)


Ta Sigma trochę mnie przeraża :-? Stosunek uniwersalności do wielkości wydaje mi się nieodpowiedni, no ale to 2.8... Sam obiektyw na optycznych jest chwalony, tylko właśnie po dodaniu konwertera podobno obraz dużo traci.
Mi chodziło o to czy istnieje konwerter do DA*300 ?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kuba Nowak, tu masz filmik ze współpracy zestawu K-10 -> Kenko 1,5 teleconverter -> DA*300.

Natomiast tutaj możesz kupić wersję 1,4. Nie używałem tego, więc nie wiem jak z jakością optyki, ale z obiektywami do f/4 (a więc z DA*300 też) AF będzie działał.
 

pepey  Dołączył: 26 Lis 2008
Przepraszam, że wtrącę swoje 3 grosze ;-)
A jaki konwerter 1,4x polecili by Koledzy do P 60-250 f/4 SDM tak aby i AF działało?
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Dzięki Apas, tylko nie mam śmiałości kupować na zagranicznych stronach :oops:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ja już jakiś czas temu stwierdziłem, że do zwierzaków jeśli się nie ma fury kasy, najlepsze tele to jest telewizor z national geographic ;-) (a na pewno z 20x tańszy)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Nie chodzi o to żeby od razu być Kruszewiczem ;-) , tylko żeby próbować, jeśli tylko nas to bawi, czyż nie?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
No jasne :-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pepey napisał/a:
A jaki konwerter 1,4x polecili by Koledzy do P 60-250 f/4 SDM tak aby i AF działało?

tamron tc 1.4 pz-af mc4
autofokus działa zarówno ze śrubokrętem, HSM Sigmy jak i hybrydowym SDMem w krótkiej i średniej gwiazdce

nie wiem jak w długiej 60-250, ale też powinien dać radę
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
A te wszystkie konwertery są jakoś normalnie dostępne?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach