zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
seweryn1 napisał/a:
druga opcja zejście kursorem "sensitivity" i opcje wyboru od - do +

W K10D jest symbol "drżącej graby" ale na to samo wychodzi. Miałem ustawione na +, przestawiłem na 0. Zobaczę, czy zobaczę...
Mam w rękach Sigmę 18-50 f2.8 z horrendalnie wielkim BF.
Skorygowałem w body na 200 mikrometrów (takie jednostki?) w lewo i teraz jest w punkt (z ręki na 50mm, f2.8) Niestety ostrząc na skrajnie boczne znaczniki AF mam znaczny FF – ok. 30 mm z odległości ok. 40 cm
Tego zjawiska nie mam w Sigmie 70-300.
Co sądzicie? Baaardzo rzadko ostrzę na skrajne punkty AF (praktycznie nigdy) więc nie przejmować się tym czy może jest to znany Wam objaw czegoś poważniejszego?

 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Ja mam coś podobnego moj Tamron 17 -50 ma BF jak ustawię korekcję na tablicy jest idealnie na zdjęciach z bliska ostrość powala, ale na odległość ok. 5m i dalej nie mogę trafić jak ustawie korekcję na zero to jest ok z daleka a z bliska tragedia. :?:
Już skontaktowałem się z serwisem może im go odeślę?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Na stacjonarnym wszystko poszło bez problemów, nie wiem czemu na laptopie nie chciało. Po wejściu w debug mode stwierdziłem, że ustawienia AF mają tą samą wartość, jak w ustawione w wersji 1.10. Wersja 1.30 nie zmienia tych wartości
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
seweryn1 napisał/a:
Już skontaktowałem się z serwisem może im go odeślę


chyba nie masz wyjscia ...

[ Dodano: 2008-08-01, 20:07 ]
zbyllu napisał/a:
Tego zjawiska nie mam w Sigmie 70-300


az dziw bierze ze mozna produkowac szkla ktore nie wymagaja korekcji ... wiec w czym jest problem
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
Bo to ciemne szkło jest....
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
Chmarski napisał/a:
Bo to ciemne szkło jest....


czyli AF nie glupieje na ciemnych szklach ??
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007
glupieje, tyle, ze masz wieksze go i praktycznie niewielkiej roznicy nie widzisz :P
 

4d3  Dołączył: 29 Lis 2007
piotr_luk napisał/a:
Po wejściu w debug mode stwierdziłem, że ustawienia AF mają tą samą wartość, jak w ustawione w wersji 1.10. Wersja 1.30 nie zmienia tych wartości

o tym juz ktos pisal :)
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
seweryn1 napisał/a:
moj Tamron 17 -50 ma BF jak ustawię korekcję na tablicy jest idealnie na zdjęciach z bliska ostrość powala, ale na odległość ok. 5m i dalej nie mogę trafić jak ustawie korekcję na zero to jest ok z daleka a z bliska tragedia.

Coś takiego również stwierdziłem w opisywanej przeze mnie Sigmie 18-50.
Ta wada + wada: ostrzenie w centrum i FF na skrajnych czujkach AF razem składa się na EX? :-P
Człowiek, który miał tę Sigmę pod Samsungiem twierdzi, że nie miał czegoś takiego.
maVen napisał/a:
czyli AF nie glupieje na ciemnych szklach

Wydaje mi się, że ten przypadek to raczej słabe skalibrowanie szkieł niż głupienie AF
muciaq napisał/a:
glupieje, tyle, ze masz wieksze go i praktycznie niewielkiej roznicy nie widzisz

GO przy 200 mm f 4.5 (tryb Macro)jest niezbyt duża.
Oto ilustracja problemu i GO (zdjęcia z ręki w przypadkowym świetle. Sigma 70-300 ostrzy poprawnie z dowolnym polem AF)


A ktoś może wie ile szkieł można skorygować pod K10? Chodzi mi o ilość korekcji, które zapamięta puszka?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Cytat
A ktoś może wie ile szkieł można skorygować pod K10? Chodzi mi o ilość korekcji, które zapamięta puszka?
Zdaje się, że jedno
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jak ustawisz pod inne szkło, to z poprzednimi może się poknocić. W ogóle to wydaje mi się, że skoro z tym samym egzemplarzem obiektywu z niektórymi aparatami jest dobrze, a z innymi do bani, to najprawdopodobniej wina często leży po stronie body. One powinny być tak wypuszczone z fabryki, żeby można było podłączać sprawdzone na innym aparacie szkła bez żadnych problemów... :roll:
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
dsk napisał/a:
Jak ustawisz pod inne szkło, to z poprzednimi może się poknocić

Po korekcji pod Sigmę 18-50 Sigma 70-300 ostrzy poprawnie.
dsk napisał/a:
wina często leży po stronie body

No, to trzebaby przeprowadzić skomplikowaną analizę dlaczego body źle reaguje na jeden obiektyw a na trzy inne reaguje dobrze?
Może rzeczywiście nie lubi pysznego "EX"? :-P

[ Dodano: 2008-08-04, 19:07 ]
dsk napisał/a:
Jak ustawisz pod inne szkło, to z poprzednimi może się poknocić.

Muszę zweryfikować swoje poprzednie stwierdzenie, że "po korekcji pod Sigmę 18-50 Sigma 70-300 ostrzy poprawnie".
Jak się człowiek spieszy... to poprzestaje niekiedy na pobieżnej kontroli sprzętu.
Okazało się, że Sigma 70-300 ostrzyła dobrze z bliska i rozjechała się w dali. Musiałem wyzerować korekcję w body i szkło wróciło do poprzedniej formy.
Wychodzi więc na to, że tak, jak
piotr_luk napisał/a:
Zdaje się, że jedno
K10D wprowadzoną korekcję stosuje do wielu obiektywów.
Sorry za zamieszanie. :oops:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Czy zdarzają się kombinacje, że skoryguje się FF do jednego szkła i nie popsuje to kalibracji z innym? Bo mam mały problem, Sigma 30mm 1.4 ma prawie centymetrowy FF a Pentax SMC-F 50mm 1.7 ostrzy idealnie w punkt i nie wiem co robić, jeśli skoryguję Sigmę która ostrzy przed celem Pentax będzie ostrzył za nim. A może Pójść na kompromis i ustawić sigmę na 0.5cm FF a pentaxa na 0.5 BF? :-/
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Sprawdź. Zawsze chyba możesz wrócić do poprzednich ustawień.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ok poprawiłem FF sigmy, kosztem maleńkiego BF na pięćdziesiątce, w sumie ona mi służy i tak tylko do portretów (i za tele dopóki nie zdobędę czegoś dłuższego :-? ), więc musze tylko pamiętać by celować w nos a nie w oczy ;-)
 

4d3  Dołączył: 29 Lis 2007
a ja dalej nie wiem jak wyglada do konca sprawa z ta korekcja
jesli mam np. 1cm FF na tablicy, gdzie odleglosc od matrycy do tablicy to ok 50cm, to czy przy np. 5m ten FF tez bedzie 1cm, czy proporcjonalnie wiekszy?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Będzie taki sam FF tylko głębia ostrości będzie tak duża, że nie będzie to zauważalne.
Ja musiałem sobie to trochę dokalibrować, bo używam w sumie tylko dwóch szkieł, jedno 1.4 drugie 1.7, i często używam ich otwartych lub tylko odrobinę przymkniętych.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Eldred napisał/a:
Będzie taki sam FF tylko głębia ostrości będzie tak duża
Ja mam zgoła odmienne doświadczenia, właśnie z bliska minimalny FF/FB to nie aż tak duży problem, dopiero przy dużych odległościach jest znacznie poważniejszy bo rozrzut możesz mieć nie centymetr a kilkadziesiąt centymetrów albo i więcej, a z kolei robiąc zdjęcie na F1,4-2 znów takiej dużej głębi ostrości nie ma np używając 50mm/f1,7 z odległości 5m, głębia wynosi coś około 50cm, czy to dużo, to już inna kwestia.
4d3 napisał/a:
jesli mam np. 1cm FF na tablicy, gdzie odleglosc od matrycy do tablicy to ok 50cm, to czy przy np. 5m ten FF tez bedzie 1cm, czy proporcjonalnie wiekszy?
błąd będzie większy ale czy proporcjonalny to już nie wiem, oprócz GO, istnieje jeszcze coś takiego jak głębia autofocusa, nie wiem jak się to fachowo nazywa,
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
predoo napisał/a:
istnieje jeszcze coś takiego jak głębia autofocusa, nie wiem jak się to fachowo nazywa,


GAF 'a :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :-B :-B :-B :-B :-B :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Łukaszzz napisał/a:
GAF 'a
:mrgreen: :mrgreen: może i tak


Depth of focus
http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_focus

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach