matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Hmm nie wiem czy skopany.. Z moim FA80-320 też naświetla inaczej niż kitem, histogram jednak wygląda lepiej właśnie dla długiego szkła. Musze sprawdzić jak sprawa się będzie miała dla FA z ręcznie ustawianą przysłoną, zrobię to pewnie jutro.

Swoją drogą ciekawe co na to Apollo jak by im dać body z manualami czy nawet FA i pokazać o co chodzi.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
matth napisał/a:
ciekawe co na to Apollo

Apollo na to pewnie, że to Filipińczycy źle poskładali, a światłomierz lata po aparacie i dlatego za każdym razem inaczej mierzy. :-P
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
:-D :-D
 
jaworek  Dołączył: 07 Maj 2008
Właśnie podpiąłem pod swojego K10D obiektyw SMC Pentax FA 28-80 mm (3.5-5.6). Zamocowałem aparat na statywie, ustawiłem stałe iso, ogniskową 50 mm, przesłonę na obiektywie w tryb A, przesłonę w body na 8.0, tryb Av i pstryknąłem zdjęcie. Wartości ekspozycji: 8.0 i 1/30 (zdjęcie naświetlone poprawnie).
Następnie zmieniłem przesłonę na obiektywie z wartośći A na 8.0, tryb w aparacie na M, i za pomocą "zielonej kropki" sprawdziłem ekspozycję: aparat ustawił czas na 1/6. Pstryknąłem zdjęcie - oczywiście mocno prześwietlone.
Jak rozszyfruję dodawanie zdjęć do forum (sorry, ale jestem w tym nowy) to załączę fotki.
Czy to ja robię coś nie tak, czy to jednak problem z K10?
Oczywiście w M 50 1.7 prześwietla mniej więcej od przesłony 5.6.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
U mnie to samo, właśnie zrobiłem test na FA 80-320 przy F8 ustawianym z body miałem 1/125 i naświetlone w sam raz, a na F8 ustawionym pierścieniem czas 1/45 i prześwietlone. Dziwne trochę, a zauważyłem jeszcze, że to jak bardzo przepala zależy od jasności powierzchni na której robię pomiar. Im jaśniejsze tło tym mniejsze rozbieżności.
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Panowie czepiacie się. To pierwsza cyfrówka PENTAXA powyżej entry level i nie może być idealnie ;) Poprawili soft z K100 ale się chłopakom nie udało ;-)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Da się z tym żyć w każdym razie ;-) Zastanawia mnie tylko to, że na pełnej dziurze pomiar jest prawidłowy, czym się różni pomiar na pełnej dziurze od pomiaru na roboczej? Dla sensora to wszystko jedno jak mocno jest przymknięty, powinien obierać zawsze do OEV.. I drugie to dlaczego M50 ma inne odchyłki (w zasadzie do 5.6 brak) niż M28 gdzie cokolwiek ciemniejszego od pełnej dziury jest prześwietlone. Chociaż dzisiaj byłem na mieście z nim i czasami mierzył zupełnie przyzwoicie :-> Jakieś czary są ewidentnie ;-)
 
gaculina  Dołączyła: 18 Sie 2008
również mam problem z pomiarem światła z obiektywami M. Na pełnej dziurze mierzy dobrze , a potem czyta półówki przysłony jako całości. I tak zanim dojdzie do 22 to prześwietli porządnie. Tak samo jest i z pentaxem M 50\1,4 i CZJ sonnarem 135\3,5. Zna może ktoś rozwiązanie tego problemu (albo jakiś dobry obiektyw, który nie ma połówek).
Dzięki za odpowiedź:)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Dlatego zdecydowanie unikam M-ek Pentaxa, nie dość, że trzeba ekspozycje mierzyc zielonym guzikiem, to potem jeszcze korygowac przed kazdym w sumie zdjeciem.
Z M42 jest mniejszy problem, bo robisz w trybie AV i ja dla swoich obiektywow juz na pamiec znam jaka dac korekcje EV przy jakiej przyslonie.

Tak czy inaczej najwygodniejsze są obiektywy z pozycją manualne obiektywy z pozycja A na pierscieniu. Z drugiej strony mi to bardzo nie przeszkadza, bo kupuje jasne manualne stalki po to głównie, zeby je na pełnej dziurze wykorzystywać :-)
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
gaculina napisał/a:
również mam problem z pomiarem światła z obiektywami M. Na pełnej dziurze mierzy dobrze , a potem czyta półówki przysłony jako całości. I tak zanim dojdzie do 22 to prześwietli porządnie. Tak samo jest i z pentaxem M 50\1,4 i CZJ sonnarem 135\3,5. Zna może ktoś rozwiązanie tego problemu (albo jakiś dobry obiektyw, który nie ma połówek).
Dzięki za odpowiedź:)



Niestety musisz pogodzić się z tą legendarną świetną współpracą Pentaxa z wszyskimi starymi szkłami ;)
 
Szyms  Dołączył: 06 Lut 2008
A te problemy z pomiarem światła przy obiektywach m42 są tylko na k10??
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Szyms, gdybyś przeczytał ten temat, to byś wiedział, że ponoć np. z k100 problemów nie ma :-)
 
Szyms  Dołączył: 06 Lut 2008
Przemekbelch napisał/a:
Szyms, gdybyś przeczytał ten temat, to byś wiedział, że ponoć np. z k100 problemów nie ma :-)

Przeczytałem (dość dawno temu, teraz ktoś ten temat wykopał i mnie tknęło) i wiem że obiektywy z bagnetem robią tylko problemy z k10. Nie wiedziałem jak to wygląda z m42.
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
Szyms napisał/a:
Przemekbelch napisał/a:
Szyms, gdybyś przeczytał ten temat, to byś wiedział, że ponoć np. z k100 problemów nie ma :-)

Przeczytałem (dość dawno temu, teraz ktoś ten temat wykopał i mnie tknęło) i wiem że obiektywy z bagnetem robią tylko problemy z k10. Nie wiedziałem jak to wygląda z m42.


Po pierwsze, u mnie był problem w GX-1S (DS2) podobny jak w K10, więc nie jest to tylko problem kadyszki.
Po drugie, przy m42 problemu u nie nie ma albo jest zauważalnie mniejszy :-)
 
gaculina  Dołączyła: 18 Sie 2008
Niestety musisz pogodzić się z tą legendarną świetną współpracą Pentaxa z wszyskimi starymi szkłami ;)[/quote]

Nie ma powodów do narzekań, Sonnar prawie dobrze dział na AV, czasami z korektą ok. -0,5 / 1 EV, a pentax M dział z japońską dokładnością czytając połówki jako całości więc korektę w trybie M bardzo łatwo wprowadzać ręcznie :) niestety nie stać mnie póki co na serię pentax limited, a jakość kitów (szczególnie długiego) jakoś nie bardzo mi odpowiadała :]
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Baaz napisał/a:
Niestety musisz pogodzić się z tą legendarną świetną współpracą Pentaxa z wszyskimi starymi szkłami ;)
Się czepiasz, najstarsze szkiełka zapewniające bezproblemową pracę z K10D powstały w 1984 roku, czyli jakieś 3 lata przed Canonowymi EOSami :)
 
DJ_Direct  Dołączył: 03 Cze 2008
Wkurzony przeswietlaniem zdjec na mojej M28/2.8 siegnalem do lektury tego watku i wyjatkowo mnie zaciekawiliscie tematem. Siedzialem z godzine wymieniajac obiektywy i testujac zarowno K10D jak i K100DSuper.
Oto wyniki dla tych samych szkiel na K10 i K100.
Testowane na tej samej powierzchni, w tej samej odleglosci.

M28/2.8 manual - po zielonym guziku (dla K10D) i AE-L (dla K100D Super)

K10D K100DSuper
F2.8 - 1/100 1/60
F4.0 - 1/30 1/30
F5.6 - 1/10 1/15

SMC-A 50/1.4 - przeslona ustawiana recznie na pierscieniu, tryb M aparatu po zielonym guziku (dla K10D) i AE-L (dla K100D Super)

K10D K100DSuper
F2.8 - 1/80 1/80
F4.0 - 1/30 1/40
F5.6 - 1/8 1/15
F8.0 - 1/4 1/6
F11 - 0.4" 1/4

SMC-A 50/1.4 - szklo w pozycji A, przeslona ustawiana kolkiem w aparacie
K10D K100DSuper
F2.8 - 1/80 1/60
F4.0 - 1/40 1/30
F5.6 - 1/25 1/15

Takumar 28-80/3.5-5.6
K10D
Poz. A - F5.6 - czas 1/25.
pierscieniem F5.6 - czas 1/8

K100D
Pozycja A - F5.6 - 1/15
pierscieniem F5.6 - 1/6

K10D
Poz A - F8.0 - czas 1/15
pierscieniem F8.0 + zielony guzik - czas 0.5"

k100d
Poz. A - F8.0 - czas 1/5
pierscieniem F8.0 - czas 1/5.

Co do wynikow z Takumara - nie jestem przekonany czy sa miarodajne, bo troche sie oswietlenie zmienilo i zarazem dosc waski zakres przyslony sprawdzilem, wiec nie odnosilbym sie do tego z nalezyta powaga. Ale wskazania SMC-A 50/1.4 - wyjatkowo zastanawiajace i podobnie z M28/2.8.....
Czy wiadome jest stanowisko dystrybutora w tej kwestii ??
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Znalazłem coś takiego.
W skrócie: k20D ma ten sam problem co k10d. W obu przypadkach pomaga wymiana matówki na model z istD.
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
czy ktos w koncu odeslal kadyszke do naprawy do apollo w zwiazku z tym przeswietlaniem na trybie M??
bo wszyscy narzekaja a nikt nic nie zrobil :-?
ja wlasnie rozmawialem z serwisem apollo i jutro wysylam do nich puszke - zobaczymy co zrobia...
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
diplodok napisał/a:
czy ktos w koncu odeslal kadyszke do naprawy do apollo w zwiazku z tym przeswietlaniem na trybie M??
bo wszyscy narzekaja a nikt nic nie zrobil :-?
ja wlasnie rozmawialem z serwisem apollo i jutro wysylam do nich puszke - zobaczymy co zrobia...


to chyba bez sensu.. przecież ten typ tak ma.. :-) Nie wiem co mogą wykombinować w Apollo..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach