herhor1  Dołączył: 25 Maj 2010
witam właśnie rozwiązałem problem , postąpiłem według sugestii "pyciar", połączyłem dwa piloty- ir odpiąłem guzik wyzwalania , kabelki podłączyłem pod gniazdko jack-a a wtyczke z radiówki "myk do gniazda .Tylko skierować sensor na czujnik i DZIAŁA !!!!!! nawet do 100 metrów pozdrawiam

[ Dodano: 2010-05-30, 18:50 ]
witam właśnie rozwiązałem problem , postąpiłem według sugestii "pyciar", połączyłem dwa piloty- ir odpiąłem guzik wyzwalania , kabelki podłączyłem pod gniazdko jack-a a wtyczke z radiówki "myk do gniazda .Tylko skierować sensor na czujnik i DZIAŁA !!!!!! nawet do 100 metrów pozdrawiam
 

Stawe  Dołączył: 21 Maj 2010
Coś ze mną chyba jest nie tak bo nic nie rozumiem... Mam pytanie do "herhor1" - jak to można połączyć? K-x ma tylko mikro USB i czujnik IR. To gdzie jest ten jack i te gniazda? Można prosić o prosty schemat blokowy?
 
herhor1  Dołączył: 25 Maj 2010
zrobiłem tandem z 2 pilotów : pilot IR można powiedzieć doposażyłem w gniazdo Jack ,podłączone RÓWNOLEGLE z przyciskiem wyzwalania w pilocie IR. Do tego gniazdka podłączam radiówke . po kawałeczku rzepa na aparat i pilota IR aby "ukierunkować "diodę pilota i działa( na razie z pilotem uniwersalnym dlatego cholernie niewygodnie)
 

Stawe  Dołączył: 21 Maj 2010
OK, dziękuję, teraz rozumiem. Ale foto byłoby mile widziane...
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
herhor1, może użyj takiego pryzmaciku jak w myszkach optycznych? wtedy pilot IR mógłby być przypięty płasko do gripa. a może światłowód? pamiętasz takie lampki-zabawki na końcu których byłu jakby świecące włosy? trzeba by sprawdzić czy takie pręciki przewodzą IR i jak mocno trzeba je zagiąć aby przekazać światło do aparatu... a stąd już tylko krok do funkcjonalnego gripa do k-x/k-m :evilsmile:

PS. takie pręciki:
 

Stawe  Dołączył: 21 Maj 2010
Z listu herhora1 wynika, że pilot radiowy po wysłaniu sygnału zwiera styki wtyczki jack czyli w (dorobionym) gnieździe na pilocie IR można umieścić wymiennie kabel z wtyczką i przyciskiem "dzwonkowym" - czyli tytułowy wężyk. Oczywiście długość kabla takiego wężyka będzie pewnie ograniczona oporem w przewodach, ale wężyk będzie kosztował poniżej 20 złotych. Co do samego pilota IR to myślę, że umieszczenie go w czarnej obudowie z małym lustrem w środku (może wystarczy folia aluminiowa) zasłoni migający czujnik i zestaw będzie się nadawał do robienia zdjęć z ukrycia...

[ Dodano: 2010-06-07, 20:41 ]
Właśnie kupiłem na allegro pilota firmy SECULINE R3-UT. W odróżnieniu od taniego pilota uniwersalnego (RC-4) pozwala wyzwolić migawkę z niewielkiej odległości z tyłu lub boku aparatu a z większej odległości podobnie jak poprzednik - z przodu. Pilot jest też uniwersalny, tzn. w moim K-x wyzwala tylko migawkę ale większa odległość działania czyni ten sprzęt już dość użytecznym. Pozostaje tylko problem migającego światełka na aparacie ale to już inna sprawa...
 

catar  Dołączył: 16 Gru 2009
To wyzwalanie z tyłu lub z boku nie wynika czasem z tego, że ten pilot jest na tyle mocny, że światło odbija się od otoczenia (ścian)? Przecież czujnik jest z przodu ;)

Powtórzę jeszcze coś co chyba padało nie raz. W wtyczce "usb" do aparatu brakuje 4 pinów ponieważ są one wykorzystywane przez kabel A/V do podłączenia z tv.
 

Stawe  Dołączył: 21 Maj 2010
catar napisał/a:
To wyzwalanie z tyłu lub z boku nie wynika czasem z tego, że ten pilot jest na tyle mocny, że światło odbija się od otoczenia (ścian)? Przecież czujnik jest z przodu


Masz pewnie 100% racji. Ja z kolei przypomnę, że K-x pozwala na automatyczne ustawianie ostrości przy wyzwalaniu migawki pilotem. To też się przydaje...
 

catar  Dołączył: 16 Gru 2009
Najważniejszą zaletą K-x przy działaniu z pilota jest możliwość pracy w trybie bulb na dwa takty (jeden "klik" otwiera migawkę, drugi zamyka), czego strasznie brakuje w k-m. Tam trzeba trzymać cały czas przycisk na pilocie i tanie zamienniki nie dają rady :/
 
evhino  Dołączyła: 07 Kwi 2011
catar napisał/a:
Najważniejszą zaletą K-x przy działaniu z pilota jest możliwość pracy w trybie bulb na dwa takty (jeden "klik" otwiera migawkę, drugi zamyka), czego strasznie brakuje w k-m. Tam trzeba trzymać cały czas przycisk na pilocie i tanie zamienniki nie dają rady :/

mówisz tu o pilocie oryginalnym czy obojętnie jaką podróbką?
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
Cytat
mówisz tu o pilocie oryginalnym czy obojętnie jaką podróbką?

Taki z pewnością zadziała:
http://www.akcesoriafoto....200d-p-767.html
 
evhino  Dołączyła: 07 Kwi 2011
zakupiłam taki pilocik, ale nie działa. nie wiem, dlaczego. ustawiłam, żeby tryb bulb i to, że ma działać z pilotem. pominęłam jakieś ustawienia? chyba, że bateria jest zła... ma ktoś taki pilot już do k-x?
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
1. W fabrycznie zapakowanym pilocie należy usunąć przekładkę zabezpieczającą baterię przed niepotrzebnym wyładowaniem ( kawałek przeźroczystego plastyku powinien wystawać z pilota)
2. Strona 135 instrukcji podpowiada co należy ustawić w puszce
3. Jak wrócę z roboty przygotuję dokładniejszy opis - może ten wystarczy.
Pozdrowienia Krzysztof
 
evhino  Dołączyła: 07 Kwi 2011
super, wszystko działa, dzięki wielkie :)
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
No to super - teraz poprosze o autoportret wykonany przy pomocy pilota, najlepiej jako awatar :-)
 
evhino  Dołączyła: 07 Kwi 2011
pomyślimy o tym ;)
 

demol  Dołączył: 16 Sie 2011
a dokładniejszy opis? że tak poproszę, w sumie mam k-r [świeżo kupiony - lekko używany] ale nie mogę wyzwolić go z pilota [pilot Photon [ten do pentaxa nikosia canona i k/m]. bateria w pilocie sprawna, w aparacie ustawione żeby z pilota działał [kontrolka i-r czy co to za czujnik - czerwony miga - czyli aparat czeka. no i naciskam te S i nic ;/ niestety nie mam jak sprawdzić samego pilota... jakie sugestie?
 

Dembol  Dołączył: 26 Mar 2009
Nie napisałeś gdzie celowałeś pilotem. Jeśli nie bezpośrednio z przodu (tam gdzie kontrolka) może nie działać. A jak chcesz sprawdzić aparat i masz pilot od czegokolwiek Sony to pokombinuj z tymże pilotem. Był nawet wątek o tym na forum.
A jeśli to nie wina puszki reklamuj pilota.
Pozdrawiam ;-)
 

demol  Dołączył: 16 Sie 2011
celowałem z przodu z boku z tyłu wspak etc.. może to jakiś trywialny błąd mój? Poprzedni właściciel mi pisał że pilot działa na 102%. Mam włączony tryb Av ale na innych też próbowałem. Włączone automatyka ostrości podczas działania na pilocie [czy jak to tam pisze], z włączonym i wyłączonym sprawdzane. Firmware najnowsze [1.11]. Obiektyw kitowy 18-55.. nie wiem co jeszcze napisać. Pilota z sony w domu brak;/ [jedynie lg i panasonic:P]
 

Dembol  Dołączył: 26 Mar 2009
Pilot możesz sprawdzić (bez specjalistycznego sprzętu) czy wysyła jakiekolwiek sygnały. Albo radiem na falach długich? (z tego co pamiętam) lub zwykły aparat nawet w telefonie. Skieruj diodę pilota, aby była widoczna w aparacie i wciśnij wyzwalacz. Jeśli pojawi się świecąca dioda na monitorze aparatu, pilot wysyła sygnały. Niestety bez lepszego sprzętu nie sprawdzisz czy są one poprawne.
Jeszcze jedna myśl mi przyszła do głowy. Napisałeś, że pilot jest do Nikona, Canona itd. Może jest on swego rodzaju uniwersalny i potrzebuje kalibracji do sprzętu z jakim będzie używany przy pierwszym uruchomieniu?

[ Dodano: 2011-08-20, 15:51 ]
Dodam, że jeśli chodzi o radiowy to jestem pewien tych sposobów, ale nie wiem jak ma się to do pilotów IR.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach