Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
teo napisał/a:
Dalmierze są fajne. Nie wiem, czym zasłużyłem na skasowanie posta, ale jeśli kogoś dalmierz interesuje, to mam do oddania. Za darmo.


Leice M9? To ja bym poprosil.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
teo napisał/a:
Dalmierze są fajne. Nie wiem, czym zasłużyłem na skasowanie posta, ale jeśli kogoś dalmierz interesuje, to mam do oddania. Za darmo.

Daj ogłoszenie na Giełdzie. W wątkach wszelkich ogłoszeń unikamy.
 
teo  Dołączył: 15 Mar 2010
Ktoś tu poszukuje usilnie taniego dalmierza. Mam taki zbędny i mogę się podzielić. Chyba nic w tym złego. Ale spoko, nie będę się upierał.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ktory z dalmierzowcow z niewymiennym szklem ma najlepszy wizjer?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Polecacie Kiewa 4? Mogę kupić za 125zł z 50/2, chętnie bym się pobawił czymś takim ale nie wiem czy tam się jakoś specjalnie zakłada film, jak jest z kadrowaniem (czy wizjer ma kąt widzenia 50mm czy jakieś ramki się przestawia) i nie wiem nic o szkle (czy jest używalne na f2, czy bardzo łapie flary itd)..
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Film zakłada się normalnie jak do każdego aparatu, wizjer ma kąt widzenia dla 50 mm, a szkło jak każdy jupiter, nienajgorsze, ale cudów nie ma zwłaszcza na f=2. Niewygodny naciąg filmu i migawki. Zresztą gdzieś na forum jest tekst i sporo o Kijewie. Poszukaj trochę.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Dzięki :-) :-B :-B
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja (od mniej-więcej ćwierć wieku) mam FED'a 5B z Industar'em. Gorąco polecam ten zestaw, obiektyw naprawdę świetny. Do kupienia na all... za parę dyszek. 5ki urodą nie grzeszą ale przynajmniej mają normalny naciąg migawki.
 
piokol  Dołączył: 18 Kwi 2012
Sebastian napisał/a:
Ja (od mniej-więcej ćwierć wieku) mam FED'a 5B z Industar'em. Gorąco polecam ten zestaw, obiektyw naprawdę świetny.

Popieram :-D FED 5 jest paskudny ale zabawa nim jest przednia i to za marne grosze :!:
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Eldred napisał/a:
Polecacie Kiewa 4? Mogę kupić za 125zł z 50/2, chętnie bym się pobawił czymś takim ale nie wiem czy tam się jakoś specjalnie zakłada film, jak jest z kadrowaniem (czy wizjer ma kąt widzenia 50mm czy jakieś ramki się przestawia) i nie wiem nic o szkle (czy jest używalne na f2, czy bardzo łapie flary itd)..


Miałem za komuny model 4M (ze światłomierzem), którym nawet śluby obrobiałem i to z bardzo dobrym efektem więc sentyment mam wielki.
Zaletą tego dalmierza było łatwiejsze ostrzenie w scenerii sali weselnej czyli ogólnie w trudniejszym świetle niż na matówce Zenita E.
Polegało to na zgraniu dwóch prostokącików w jeden kontur obiektu czyli szybko i precyzyjnie do tego ewentualna wada wzroku nie miała większego znaczenia co nie jest takie oczywiste przy matówce.
W Fedzie chyba było to kółeczko.
Obektyw był jasny i o ile pamiętam tak portretowo rysujący.
Na pewno nie był mydlany po prostu miękki IMO lepszy niż Helios Zenita ale to mogą być rozrzuty jakościowe.
"Żyleciastą" ostrością cechował się obiektyw Practiki MTL-3 ale nie pamiętam jego nazwy.


Zakładanie filmu właśnie rzeczona Practica miała bardzo wygodne sama sobie zabierała błonę na rolkę a w Kievie trzeba było dobrze ząbek zaczepić no i to pokrętło naciągu migawki zwłaszcza na mrozie to porażka.

Pod wieloma względami przewyższał konkurencyjnego wówczas Zenita E (np migawka) aczkolwiek w obecnym czasie raczej nie polecam bo za podobne pieniądze jest sporo lepszych aparatów. Z tamtego okresu naprawdę dobry były "NRD wskie" produkcje czyli Practica.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Nie jestem pewien do końca co to za aparat, w komisie na karteczce było napisane że to Kiev 4, ale nigdznie na aparacie nie ma czwórki więc sam już nie wiem. Wygłąda tak

tylko obiektyw jest inny, taki jak tutaj

(aparat z drugiego obrazka jest bardzo podobny ale ma inne pokrętła do zwijania filmu, u mnie jest dokładnie taki jak na pierwszym zdjeciu)

W kazdym razie obsługa jest w sumie prosta, śmieszy mnie ustawianie czasu, potraktowane jak jakaś drugorzędna funkcja. Wizjer całkiem przyzwoity, dalmierz niesamowicie precyzyjny, a światłomierza zupełnie nie ogarniam i używam Leningrada 4 ;-)

[ Dodano: 2012-10-11, 12:23 ]
Czyli może to jest Kiev 4m? nie ma czasu 1/1250, najkrótszy to 1/1000.

[ Dodano: 2012-10-11, 12:30 ]
Aha i film się normalnie zwija po jego zakończeniu jak w normalnym aparacie a nie przy użyciu kasetek. Więc stawiam na 4m albo 4am.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Eldred, wersja górna to późniejszy model- zwróć uwagę na pokrętło zwijania filmu, które jest w czarno-szare pasy, z plastikiem i dołączoną korbką. Obiektyw to helios 53/1.8. Żaden z elementów tego zestawu nie ma najlepszych opinii jeśli chodzi o jakość wykonania i niezawodność- znacznie częściej trafiają się "zdechlaki".
Wersja niżej to trochę starszy model, powinien być znacznie lepszy- Kijevy są jak wino.
Przypatrz się dokładniej 1. zdjęciu i porównaj z dolnym- daje się zauważyć gorsze spasowanie części.
Co do czasów- stare aparaty (także wersji 4, którą klepano ładnych kilkadziesiąt lat) mają 1/1250, te nowsze- 1/1000.

Tutaj klasyfikacja, trochę to skomplikowane:
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Kiev_rangefinder

Światłomierza, jeśli po tylu latach jeszcze działa używa się w ten sposób, że należy kręcić kółkiem z naniesionymi czasami i przysłonami aż wskazówka znajdzie się nad narysowanym na tarczy "diamentem" - to jest właściwa ekspozycja.

[ Dodano: 2012-10-11, 13:16 ]
Swoją drogą, jeśli nie jest zużyty ani składany w poniedziałek, to ma szansę jeszcze długo podziałać. ;-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Oby parę klisz zrobił to będzie dobrze, fajna zabawa jest z takim dziadkiem :-)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Prawda, marzeniem pozostaje wersja 2 z wczesnych serii, ta bez światłomierza, ale dorwanie sprawnego w ludzkiej cenie nie jest łatwe... sprzęt ze złotej ery dalmierzowców.
 
krzyzaku  Dołączył: 05 Cze 2008
Tani dlamierz do street'a
Witam ;)
Poszukuję taniego aparatu dalmierzowego do street photo, zainspirowany słowami Daido Moriyam'y "Każdy aparat jest dobry" i ze względu na niedysponowanie dużą ilością środków zamierzam wydać zaledwie 150zł. Wymagam tylko światła ok. 2,8, światłomierza i możliwości ustawień manualnych oraz nad wszystko kieszonkowości. Chcę żeby aparat zawsze znajdował się w kieszeniach moich szerokich spodni... Macie jakieś propozycje drodzy pentaxianie?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
krzyzaku, przeniosłem Twoje pytanie do istniejącego wątku o tanich dalmierzach. A tutaj jeszcze wątek o aparatach do kieszeni:
http://pentax.org.pl/view...ighlight=kiesz*
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Olek 35ED i jeszcze ci na baterie i filmy zostanie. Szklo 35mm/2.8.
Nie jest to cudo, ale zdjecia robi bardzo przyzwoite.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
radekone napisał/a:
Olek 35ED
Za 150 zł ? :evilsmile: To ja proszę dwie sztuki. :mrgreen:
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Dada napisał/a:
radekone napisał/a:
Olek 35ED
Za 150 zł ? :evilsmile: To ja proszę dwie sztuki. :mrgreen:

Ja kupilem za 10 funtow, z czego 6 to przesylka. Dalem zonie, zadowolona.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach